Žiarlivosť je súčasť vzťahu

Žiarlivosť je stará ako ľudstvo samo. Mnoho ľudí s ňou má osobné skúsenosti. Stretli sa s ňou vo svojom vzťahu a nie vždy môžu povedať, že išlo o príjemnú záležitosť. Pravdou je, že tvorí súčasť mnohých ľudských životov, z ktorých len tak ľahko nevymizne. Ľudský vzťah dokáže potrápiť a zároveň ho podrobiť skúške, ktorá overí jeho silu a kvalitu.

Vzťah zasiahnutý žiarlivosťou aspoň jedným z partnerov prechádza skutočným testom. Je vzťah dostatočne silný? Vydrží všetko, čo táto skúška prináša? Vedieť si zodpovedať tieto otázky hneď na začiatku by bolo úžasné. No to je bez určitých nadľudských schopností nemožné.


Stále existuje šanca, že takýto vzťah vydrží. To je ten lepší prípad. V tom horšom sa rozpadne. Či už ide o začínajúci vzťah, alebo o niekoľko ročné manželstvo. Takýto pár môže prísť o zopár možno že príjemných rokov, spoločnú rodinu a o deti. Preto možno povedať, že žiarlivosť neovplyvňuje iba samotný pár.

Nie je žiarlivosť, ako žiarlivosť

Žiarlivosť môže byť jemná a nenásilná, alebo prudká, až chorobná. Chorobná žiarlivosť je najťažší a najnebezpečnejší stupeň. Partner takéhoto človeka môže byť v takomto prípade ohrozený na živote. A to nie je možné brať na ľahkú váhu. Často krát si môže siahnuť na život aj samotný chorobný žiarlivec. Ale to už sú extrémne prípady.

žiarlivosť

Mať veľmi žiarlivého partnera nie je nič príjemné. Taký človek môže ustavične vyvolávať scény a hádky. A to pre úplne banality. Búrlivý vzťah plný hádok nevedie k ničomu normálnemu. V extrémnom prípade nastane fyzické násilie, čím žiarlivec dosiahne svoj cieľ a zminimalizuje svoj strach.


Menší príklad zo života 

Počul som o rodine, v ktorej existoval vysoký stupeň žiarlivosti. Muž žiarlil, vlastne ešte stále žiarli na svoju manželku. Drží si ju nakrátko. Má strach, že ho podvedie s iným mužom. Preto svoju ženu neustále sleduje a ona si to veľmi dobre uvedomuje. Preto sa mu podriaďuje a vo všetkom mužovi vychádza v ústrety. Ale aký je to život?

„V naozajstne milujúcom srdci buď žiarlivosť zabíja lásku alebo láska zabíja žiarlivosť.“ – Ján Pavol II.

Každý deň po ňu chodí do práce a pri bráne ju čaká a sleduje, či nehovorí s nejakým mužom. Tá pracuje v prevažne ženskom kolektíve, no chodia tam aj muži. V rodine mali časté hádky, pretože strach z nevery muža nútil k domýšľavosti. Situácia nebola príjemná ani pre jedného z nich. Oboch trápil strach. Jeho strach z nevery a ju strach, že jej nejako ublíži.

O šťastnom manželstve môžu iba snívať, no stále sú spolu. Tiež majú deti a to ich tiež nejako drží pokope. O tom, že manželka nemôže chodiť po kamarátkach ani nehovorím. A pritom ho ani nemusela mať v pláne podviesť. A to všetko spôsobila neopodstatnená žiarlivosť.


Domýšľavosť

Domýšľavosť je jednoducho sprievodným javom žiarlivosti. Je to prírodná zákonitosť, rovnako ako prúd a napätie v elektrotechnike. Spúšťačom domýšľavosti je hlavne neinformovanosť. Prípadne skreslená pravda. Stačí nedostatok správnych informácií a domýšľavosť je na svete. Často krát stačí neopodstatnené podozrenie, ktoré spustí celý tento proces. Najhoršie, čo môže partner vo vzťahu urobiť, je byť neúprimný a tajnostkársky. Tým svoju polovičku núti k domýšľavosti a vymyslieť sa dá skutočne čokoľvek.

„Žiarlivosť nikdy neponechá rozumu toľko voľnosti, aby videl veci tak, ako skutočne sú.“ – Miguel de Cervantes


 Žiarlivosť z iného pohľadu

Aj vo mne drieme trocha žiarlivosti. Veľmi rád prirovnávam veci k nejakej stupnici. Urobím to takto aj v tomto prípade. Predstavte si stupnicu žiarlivosti od 1 do 10. Číslo 10 je najvyšší stupeň. Moju žiarlivosť by som na tejto stupnici určil na 7. Veď nikto nie je dokonalý. 😀  A teraz vysvetlím, prečo je určitý stupeň žiarlivosti vo vzťahu potrebný.

Verím, že kto žiarli, tak miluje. Preto mi lichotí, keď na mňa moja partnerka žiarli. A rovnaké je to aj u mňa. Žiarlivosť pre mňa znamená záujem. Chce ma mať iba pre seba a o tom vzťah dvoch ľudí je. Dobre si to uvedomujem a preto jej nechcem dávať zámienku k žiarlivosti. Všetko jej hovorím, pretože komunikácia je vo vzťahu kľúčová. Jedine správna komunikácia môže vyriešiť problém. Preto sa treba o problémoch, obavách a žiarlivosti otvorene rozprávať.

„Je ťažké vyhnúť sa žiarlivosti, ak toho druhého milujeme viac než seba.“ – Guy De Maupassant

Ako krotím svoju žiarlivosť? Žiarlivosť krotím jednoduchým uvedomením, že to, či ma moja partnerka podvedie, závisí jedine odo mňa! Všetko, čo vo svojom živote robíme, závisí od nášho konania a správania. Teraz si spomeňme na detské časy. Deti väčšinou urobia to, čo sa im zakazuje. Preto ich treba motivovať, prečo to neurobiť a nezakazovať to. Vo vzťahu je to v podstate podobné.

„Nevera je stav mysle, presne ako všetko na tomto svete.”

Treba dávať dôvody prečo to neurobiť. Strach z nevery nič nevyrieši. Ten situáciu iba zhorší. Zakazovať partnerovi vychádzať von, pretože máme strach, že nás podvedie, keď sa dá do reči s prvým človekom, problém nerieši. Každý z partnerov by mal mať priestor aj na seba. Nemáme právo ho zavrieť do klietky.


Zhrnutie

Žiarlivosť nemusí byť hneď zlá. No žiarliť treba s mierou a nepreháňať to. To, že sa váš partner s niekým rozpráva, ešte neznamená, že má sklony k nevere. Alebo vás s ním hneď opustí. To záleží jedine na vás. V skutočnosti neveru vášho partnera vyvolávate vy s vaším strachom. Preto to nerobte.

„Skutočná láska vždy silnie žiarlivosťou.“- Stendhal

Iná situácia je, ak má váš partner od prírody záletnícke čižmy. V tomto prípade môžete robiť hocičo, aj tak nevere nezabránite. A žiarliť na takéhoto človeka skutočne nemá význam. Energiu by ste mali skôr investovať hľadaniu partnera, ktorý si zakladá na vernosti, cti a hlavne láske.


 

Zdieľajte článok s ostatnými. Možno tým niekomu rozšírite obzory a to stojí za pokus.

Páči sa vám reflektor812? Dokážte to!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *