Závisť je naším údelom, či rozhodnutím?

Ľudská závisť má mnoho podôb. Určite ste sa s ňou už stretli. Možno ste priamo závideli, alebo vám bolo závidené. Ľudia môžu vlastniť hocičo. Je jedno, či je to hodnotné, alebo nie. Ak to niekomu chýba a túži po tom, závidí tomu, kto to vlastní. Čiže dôvod na závisť vzniká vtedy, ak niekto niečo vlastní a druhý zas nie.

Závisť je častokrát skrytá. No keď ju nevidno neznamená, že neexistuje. Prečo vlastne píšem tento článok? Píšem ho preto, lebo možno ste, alebo  ešte len budete závistlivcom. Chcem vám ukázať, že závisť vám v ničom nepomôže. Skôr naopak. Či už ste obeťou, alebo aktérom, určite to nie je nič príjemné. A minimálne v jednom prípade môže byť niekomu ubližované.


Závisť a jej dopad

Závisť je negatívna ľudská vlastnosť, ktorá dokáže ublížiť. Prečo ublížiť? Pretože je spojená s nenávisťou a nenávisť môže mať spojenie s ubližovaním. Ak niečo nemám, tak to nebudeš mať ani ty. A problém je na svete. Nenávistný hnev vyvolaný závisťou dokáže znepríjemniť život. V mnohých prípadoch ani nie je čo závidieť. No nájdu sa ľudia, ktorí aj tak závidia.

Najväčším problémom závistlivcov je to, že sa viac zameriavajú na závisť, než na dosiahnutie toho, čo druhému závidia.

Svoju energiu smerujú na nesprávne miesto. Takýto prístup im v ničom nepomôže. Nikde ich to neposunie a oni stoja stále na tom istom mieste. Čiže na mieste svojho nedostatku a nespokojnosti. Toto však nie je cesta. Takýto človek si takto uvedomuje svoj nedostatok. Tým uvedomovaním si svoju situáciu ešte viac prehlbuje a komplikuje. To mu spôsobuje zlé pocity a život, v ktorom chýba šťastie. A aký je to život bez šťastia a radosti?


Trocha závisti priamo zo života

Bola raz jedna dedinka. V tej dedinke žila rodinka. Tá rodinka mala susedov. Tí voči nim trpeli hroznou závisťou. A to komplikovalo situáciu obom rodinám. Kameň závisti spočíval vo viacerých veciach. Tá rodinka mala novostavbu a tá svojou modernizáciou dosť vytŕčala spomedzi ostatných domov. Tí susedia im zato ani na meno nevedeli prísť. Závideli im, že bývajú v novom dome. Na dvore mali poriadok a pekne upravenú záhradu.

závisť

Majiteľ domu si väčšinu prác vedel urobiť sám. Tým šetril peniaze. K pracovitosti viedol aj svoje deti. Tie rodičom vo všetkom pomáhali. Spoločne pracovali v záhrade a políčko mali stále upravené a vyčistené od buriny. Keď si na dvore stavali nejakú drobnú stavbu, vedeli si to urobiť sami. A keď si niečo postavili, napríklad altánok, či prístrešok pod auto, vyzeralo to k svetu. Vzájomný vzťah členov rodiny bol úžasný.


Ty máš a ja nie!!!!

S týmto mali ich susedia problém, pretože nič z toho nemali. Sused síce tiež staval rôzne búdy, lenže to bola skôr zlátanina, než pekný výtvor. Syn nebol veľmi do roboty a keď mu niečo dali robiť, robil to s nechuťou. Manželka suseda sa manželovi bála protirečiť, pretože ak mu nerobila po vôli, poslal ju do teplých krajín a servítku pred ústa si nedával. Tiež sa jej nepáčila jeho robota. Stále keď videla veselých susedov, kypela v nej žlč z toho, že ona to nemá. Preto ich nenávidela a priala im všetko zlé.

Po rokoch si mladší syn veselého suseda našiel frajerku a vzťah bol šťastný. Syn závistlivých susedov bol o 10 rokov starší, no nemal žiadny vzťah, čiže ani žiadne vnúčatá. Druhý syn ich dávno opustil, lebo sa im nepáčila jeho nevesta. Čiže ani odtiaľ nemali vnúčatá. Ďalší klinec do rakvy závisti.


Škodoradosť

Susedia im to všetko veľmi závideli. Tiež chceli úspešný a pozitívny život. No takýto život treba vedieť viesť a hlavne žiť. Oni svoju pozornosť zamerali na úspech susedov. Uvideli tam všetko to, čo by sami chceli. V ich konaní sa vždy snažili nájsť chyby a keď ich našli, veľmi sa z toho tešili. Škodoradosť im spôsobovala úľavu, no tá úľava nič neriešila. Iba to všetko podporovala.

„Čím viac niekto sleduje chyby druhých ľudí, tým menej sa stará o poznanie svojich vlastných chýb.“- Ignác z Loyoly

Čiže prvotná závisť vyvolala nenávisť, tá zas vyvolala škodoradosť a celé to viedlo k ubližovaniu. Veselý sused si vlastnoručne postavil betónový plot z dielcov. Podobný plot v tom istom čase stavali aj v dedine. Po mesiaci začali negatívny susedia po dedine roznášať klebety a fámy, že veselý sused ten betónový plot ukradol z dediny, pretože mali pocit, že má byť dlhší, ako je a že ten zvyšok je postavený u toho veselého suseda. Čo bolo samozrejme klamstvo.

Tie ploty mali úplne odlišné betónové dosky. Čiže by k sebe vzorovo nepasovali. Veselý sused si plot poctivo kúpil a vlastnoručne postavil. Nakoniec skončil medzi ostatnými susedmi ako zlodej… . Na záver len dodám, že je to skutočný príbeh.


Musíme sa uvedomiť

Teraz mi možno nikto neuverí, ale som človek túžiaci po spravodlivosti. Prečo to píšem? Pretože sa mi nepáči finančná rozdielnosť ľudských zárobkov. Niekto drie a zarobí minimum toho, čo si skutočne zaslúži. Takých ľudí je bohužiaľ väčšina. Iní zas zarábajú veľa peňazí za málo muziky. Takých ľudí je menej, ale zarábajú nehorázne peniaze.

„Najzákernejšou srdcovou chorobou je nenávisť, závisť a lakomstvo.“- Pearl S. Buck

Mojím problémom boli napríklad takí športovci. Veril som, že zmyslom športu je jedine zábava a nemalo by to byť povolanie. Nepáčilo sa mi, že niektorí športovci zarábajú milióny a svoju slávu využívajú na ďalšie zarábanie peňazí v reklamách a podobne. Príde mi to oproti tvrdo pracujúcim ľuďom nespravodlivé. Samozrejme aj športovci musia tvrdo makať, aby boli úspešní. No zarábať by mali rovnako, ako väčšina ich obdivovateľov. A nie si kupovať zámky, pretože nevedia, čo s toľkými peniazmi.


Ale poďme k jadru veci

Keď som niekde v televízií videl takého človeka, naštvalo ma, ako ho všetci obdivujú. Pán dokonalý vyhral ďalší titul a peknú kôpku peňazí k tomu. Najviac ma dojali tí fanúšikovia, ktorí ho podporovali. Nechápal som to. Mnohí z nich také peniaze svojou prácou nikdy nezarobia. Ale tešia sa, že on áno. A viete čo? Tí ľudia majú pravdu!

„Za slávou kráča závisť.“ – Crispus Caius Sallustius

Keď som také niečo videl, pokazilo mi to náladu. To sa mi samozrejme nepáčilo a preto som chcel zistiť, prečo tak reagujem. Urobil som si sebareflexiu. Vtedy mi to otvorilo oči. Určite už niekto tuší, k čomu smerujem. 😀 Mojím problémom bola závisť! Ja som im to všetko závidel. Chcel som byť na ich mieste. Túžil som mať ich peniaze, úspech a obdiv ľudí. Preto ma vždy vytočilo, keď som ich videl. Stále som to nemal a oni áno.


Ako sa zbaviť závisti

Dôsledkom bolo moje pochopenie, že mal by som si brať príklad z ich fanúšikov. Tí boli veselý a šťastní. A to chcem byť aj ja! No ja to musím urobiť trochu inak. Svojou negativitou som tých vrcholových športovcov akoby podporoval. Zameriaval som na nich svoju pozornosť. Im to mohlo byť ukradnuté. Oni sú už dávno za vodou. No ja som svoju pozornosť odvádzal od svojho cieľa. Zameriaval som sa na nich a nie na seba. Závidel som im úspech, no neuvedomoval som si, že za tým sú hodiny tréningov a úsilia. Ja som videl len ich výsledok. Závisť mi prekryla oči.

Seba vidím na stupienku víťazov a takto by sa mal vidieť každý jeden človek!

V súčasnosti stále nesúhlasím s ich vysokými zárobkami, no prestal som im všetko závidieť. Ako som to urobil? Prestal som si ich všímať a zameral som sa na seba a na svojich blízkych. A keď som si ich všimol, použil som ich len ako pripomienku na seba. Veľa zarábajú? No a čo? Nech si zarábajú. Ja mám svoj veselý a šťastný život. To mi spôsobuje príjemný pocit šťastia a pokoja. 🙂


 

Páči sa vám článok? Zdieľajte ho.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.