Voda naša každodenná

Voda je pre nás životne dôležitá. O tom niet pochýb. No väčšina ľudí si vodu neváži. Preto sa pýtam. Koľko vody vypijete priemerne za jeden deň? Pokiaľ je to viac než dva litre, nemusíte pokračovať v čítaní tohto článku. V tomto prípade je váš pitný režim celkom postačujúci.

Lenže existujú ľudia, ktorí svoj pitný režim vôbec neriešia. Denne vypijú sotva jeden liter čistej vody. A aj to je dosť optimisticky napísané. Ak ste človek, ktorý denne vypije menej, než jeden liter vody, tento článok je určený práve pre vás.


Voda, dôležitá súčasť ľudského života

Hovorí sa, že človek prežije bez vody priemerne týždeň. Samozrejme to záleží na podmienkach. Na horúcej púšti možno iba tri dni. No za ideálnych podmienok aj týždeň. Takže tá trocha vody, ktorú denne vypijete, vám na prežitie bohato stačí. Lenže z biologického hľadiska takí ľudia nežijú, iba prežívajú.

Voda je pre nás druhým najdôležitejším životným zdrojom. Podľa telesných analyzérov, ktoré merajú telesnú stavbu tela sa v ľudskom tele nachádza priemerne 60% vody. Oproti iným látkam v tele je to prevažná časť. V tele zabezpečuje množstvo funkcií.


voda

Pomáha vylučovať odpad z tela. Uľahčuje vylučovanie stolice. Zvlhčuje nám kyslík na dýchanie, pretože pľúca musia byť vždy vlhké. Väčšina chemických procesov prebieha vo vodnom prostredí. Tiež tvorí zložku, ktorá pruží kĺby. Upravuje krvný tlak, pretože tvorí plazmu, teda tekutú zložku krvi. Tým je krv redšia a ľahšie prečerpateľná srdcom. Ak je v tele málo vody, krv hustne, čo zaťažuje srdce. Krvný tlak sa následne zníži pod normál.

V ľudskom tele je veľmi dôležitý kolobeh. Novú vodu telu dodáme a starú vodu z tela vylúčime. Kolobeh musí byť vždy zabezpečený. Preto je vždy dôležité, piť potrebné množstvo vody. Prečo je to tak? Pretože voda v tele plní veľmi dôležitú funkciu. Odvádza z tela odpadové látky. Voda tvorí prostriedok, za pomocí ktorého sa z teľa oveľa ľahšie odvedú toxíny.

„K smrti sa možno upiť aj vodou. Ak padnete do studne.“ – Ján Grešák

Ako príklad môžem uviesť splachovací záchod. Do záchoda vykonáme potrebu a pomocou vody zo záchoda ten odpad následne spláchneme preč. Na rovnakom princípe funguje aj naše telo. Skúste ten odpad zo záchoda spláchnuť bez vody, alebo s minimom vody. Pôjde to ťažko. Vaše telo rovnako ťažko bez vody odvádza odpad. Následne sa preťažuje vylučovací trakt. Obličky vydržia veľa, no tiež majú svoj limit. Tiež je dobré spomenúť, že obličky nás nebolia, pretože v nich nie sú vyvinuté nervové zakončenia.

Koľko vody musíme vypiť za jeden deň?

Množstvo vody v tele sa určuje podľa hmotnosti. Platí, že čím je človek ťažší, tým viac vody denne potrebuje.


 50kg človek ————> 1,6 – 2 litre
60kg človek ————> 2,0 – 2,4 litra
70kg človek ————> 2,4 – 2,8 litra
80kg človek ————> 2,8 – 3,2 litra
90kg človek ————> 3,2 – 3,6 litra
100kg človek ————> 3,6 – 4 litre


Pokiaľ chcete vedieť presnú hodnotu a nevážite toľko, ako spomínané príklady, urobte nasledovné: Svoju hmotnosť vynásobte x4. Tým zistíte maximálny denný limit.
Napríklad 75kg x 4 = 300

Takýto človek by mal denne vypiť aspoň 3 litre vody.
Alebo 83kg x 4 = 332
Takýto človek by mal vypiť 3,32 litra vody.


Samozrejme to až tak presne dodržiavať netreba. Takýto režim by ste mali dodržiavať počas leta. Vtedy telo stráca oveľa viac vody, ako v zime. V zime môžete piť menej. U ľahších ľudí bude pokrok, pokiaľ denne vypijú aspoň 2 litre vody. U ťažších aspoň 3 litre. No dá sa zvládnuť aj viac. Len to treba chcieť a trénovať.

Raz som na youtube sledoval video, ktoré bolo natáčané v posilovni. Bol to záznam z tréningu úspešného kulturistu Jaya Cutlera. Podľa toho čo viem, v časoch svojej slávy vážil 135 kilogramov. Samozrejme väčšina čistých svalov. No a počas prestávok medzi sériami pil vodu.

Iní cvičenci si väčšinou nosia šejkre, alebo fľaše s obsahom jedného, až dvoch litrov. On mal 5 litrovú bandasku. 😀 Neviem aký nápoj obsahovala, no tekutina bola priezračná, ako čistá voda. Pohľad nato, ako z tej bandasky pil, bol komický. No toľko svalov musí podporiť aspoň piatimi litrami vody denne.


Ak sa vám článok páčil, podeľte sa s ním aj s ostatnými. Zdieľajte ho!

Páči sa vám Reflektor812? Dajte mu Like na FB. Je to zdarma a zaberie vám to pár sekúnd. 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.