Vernosť

Vernosť je stav, ktorý si treba vážiť. Vo vzťahu podnecuje silu a udržuje vzájomné spojenie. Preto je vzácna a jedinečná zároveň. Tiež je znakom zdravo fungujúceho vzťahu. Je dôsledkom určitého záväzku. Vzťah založený na vernosti zvykne byť pevný.

Vernosť takýto vzťah utužuje a udržuje pri živote. Ak sa poruší, vzťah stráca na cene. Oslabuje sa a v určitých prípadoch dôjde k jeho zničeniu. A to môže byť niekedy škoda, pretože známe príslovie hovorí, že človek si začne vážiť veci až vtedy, keď o ne príde. To je veľká pravda.

„Vernosť z nás robí správneho človeka.”

Máme vzťah ktorý funguje, no nám to nestačí. Vernosť nám nič nehovorí. Stále nám niečo chýba. Máme túžbu po niečom novom. Tá túžba je nakoniec taká silná, že podľahneme. Partnerskú vernosť porušíme a pustíme sa do niečoho nového. Hľadáme tam to, čo nám vo vzťahu chýba.

„Verný priateť je ako mocná pevnosť. Kto takého má, má poklad. Verného priateťa nemožno kúpiť a hodnota jeho vernosti sa nedá vzvážiť zlatom ani striebrom.“ – Marcus Aurelius

Voči svojmu partnerovi stratíme úctu a fyzickú, či duševnú potrebu si naplníme inde. Veď v skutočnosti o nič nejde. Stále sa môžeme vrátiť k svojmu partnerovi. Veď nám ponúka isté sociálne zázemie a prežili sme s ním aj mnoho pekného. No ani to nám nezabráni ho podviesť.


vernost


No v skutočnosti ide o veľa. Ide o to, akým sme človekom. Verný človek má svoju hodnotu. Tá hodnota spočíva v tom, že iného človeka za žiadnych okolností nezradí. Za žiadnych! Toto je skutočná sila. Ja by som mal vo svojom okolí radšej človeka, na ktorého sa môžem spoľahnúť a vo všetkom mu dôverujem. Viem, že ma nezradí a že mu na vzťahu so mnou záleží. Či už ide o partnerský vzťah, alebo o kamarátstvo.

„Keď si niekoho berieme, je to na celý život. Nie na dva roky, či mesiac.”

Nebude na mňa za mojím chrbtom kydať, ohovárať a úmyselne využívať. Váži si vzťah so mnou rovnako, akosi ho vážim aj ja. V takomto vzťahu vzniká dôvera založená na vernosti. Tá vernosť má väčšiu hodnotu než peniaze, ktoré môžem minúť. Možno si ich odložiť pod vankúš, no časom aj tak stratia svoju hodnotu, pretože ako vidíme, všetko je stále drahšie a drahšie. No skutočná vernosť si svoju hodnotu udrží vždy.


Čo môže zničiť vernosť

No predsa ľudská ľahkomyseľnosť. Vo vzťahu často krát vznikne problém. To nie je nič neobvyklé. A ani to nemusí byť problém. Môže ísť o stratu citu, či o nedostatočné sexuálne naplnenie. Chýba nám to a snažíme sa to získať inde. No takto sa problém nerieši! Takto sa problém iba obchádza. V niektorých prípadoch sa takto vytvára ďalší problém, ktorý by nemusel vzniknúť, ak by sa riešil ten prvý.

„Problém riešte s tým, s kým vznikol a neobchádzajte ho.”

Vernosť je ako visutý most medzi dvom brehmi priepasti. Čiže je to naše spojenie. Ten most môže byť krehký a silný zároveň. Spája nás s našim partnerom. Je naším jediným spojením. Lenže ak vznikne problém, začneme si hľadať iný most, ktorý nás zavedie k tomu, čo potrebujeme. No starý most nechceme zničiť. Vieme že na jeho konci nájdeme istotu a zázemie. Takýmto konaním svojho partnera iba využívame! Stávame sa pokrytcami a nechávame si ho ako zálohu.


Čo je vernosť

Vernosť je to, čo nám bráni opustiť náš spoločný most a hľadať si v prípade problému iný. Je to bariéra, ktorá udržuje vzťah pokope v dobrom, či zlom. Udržuje tým jeden celok. No tá bariéra môže byť v niektorých prípadoch krehká. Nátlak na správne miesto ten most zničí. Keď prejdeme cez nový most, na jeho konci začína nevera. A to určite nie je pekné voči nášmu partnerovi, nech je akýkoľvek.


Riešenie

Tú jednotu, ktorú sme s partnerom vytvorili musíme zničiť obaja. Tým vernosť prestane existovať. Problém treba riešiť spoločne a priamo. Nie ho obchádzať a riešenie hľadať inde. Ak sa riešením dospeje k tomu, že vzťah už nemá budúcnosť. Treba ho ukončiť a ďalej nepredlžovať agóniu. Ak nám však na partnerovi záleží, treba hľadať kompromis a produkovať ústupky na oboch stranách. Vzťah je o rovnocennosti. Riešenie môže byť bolestivé, no len takéto riešenie je správne.

„Klaďte dôraz na vernosť a dôveryhodnosť! Priateľa nepokladajte za menej než seba! A ak sa dopustíte priestupku, nemajte strach ho napraviť!“ – Konfucius

Ak sme sa rozhodli podvádzať, náš vzťah bude postavený na vratkých základoch a tá nestabilita neprinesie do budúcna nič dobré. Žiť v klamstve je úbohosť. Vzťah by mal byť o úprimnosti a nie založený na klamstve. Ak partnera podvedieme a zistí to, existuje možnosť že nám to odpustí.


Ak odpustí, vzťah už aj tak nebude taký, ako na začiatku. Kto podviedol raz, môže to urobiť znova. Cestičku si už našiel. Je to rovnaké, ako s alkoholom. Človek sa opije a na druhý deň mu je strašne zle. Povie, že už sa alkoholu ani nedotkne. O pár dní, či týždňov sa opije znova… .

„Láska chodí mnohými cestami, vernosť len jednou.“ – Johann Wolfgang von Goethe


Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho! Možno tým niekoho potešíte.

Páči sa vám reflektor812? Dokážte to!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *