Úspech a jeho základné piliere

Neviem či každý, ale určite väčšina z nás, by chcela byť úspešná. Veď úspech je niečo úžasné. Prinesie nám peniaze, vplyv a hlavne slobodu. Mnohí z nás si myslia, že úspech závisí na množstve peňazí. Čím viac peňazí človek má, tým je úspešnejší. No takto to nie je. Úspech spadá do všetkého, čo človek vo svojom živote robí. A netýka sa to len peňazí.

Chcete niečo dokázať? Máte sen? Snažíte sa ten sen naplniť? Idete si za tým a nevzdávate sa? Takto to robíte dovtedy, dokým si ten sen nenaplníte? Podarí sa vám to a získate to, po čom ste túžili? Vtedy o vás možno povedať, že ste v tejto oblasti zaznamenali úspech. Či už je to zdravie, práca, rodina, láska, šport, či hocičo iné, až po úplnú banalitu.


Úspech

Zhrňme si to. Úspech teda pocítime vtedy, keď získame to, po čom sme túžili. Ak to nezískame, tak sme neúspešní. Mnohí z nás chcú žiť úspešný život. Radi by mali všetko, čo potrebujú. Túžia mať kopu peňazí, pekný dom, prácu, ktorá by ich bavila a napĺňala. Nemožno zabudnúť na úžasnú rodinu a hlavne na slobodu.

Ako byť úspešný

Ak sa chceme stať úspešnými, čo musíme vedieť? Odpoveď je jednoduchá. Potrebujeme k tomu obyčajné pochopenie. Pochopenie, že úspech je stav mysle, ktorý podlieha určitým pravidlám. Rovnako ako všetko pozemské.

„Život je škola, v ktorej neúspech je lepším učiteľom ako úspech.“ – Süleyman I.

Tie pravidlá pomáhajú naplniť všetko to, po čom túžime. Samozrejme za predpokladu, že ich dodržiavame. Tak sa dostaneme do stavu, ktorý možno nazvať úspechom. Tie pravidlá tvoria základ úspechu. Ten základ nesú, ako také piliere. Preto sú veľmi dôležité.

úspech  Základné piliere úspechu

Úspech potrebuje stabilitu. Preto stojí na štyroch pevných pilieroch. Každý pilier zastáva určitú funkciu. Ak sa tie funkcie spoja, človeka dovedú k úspechu. A to je predsa náš vytúžený stav. Najlepším spôsobom, ako vysvetliť piliere úspechu, je uviesť konkrétny príklad. Pre tento účel som sa rozhodol využiť olympiádu.


Motivácia

Prvým pilierom je motivácia. Je to štartér, ktorý nás nakopne k činu. Rovnako, ako hnací motor, ktorý nás poháňa vpred. Teda tam, kde chceme a potrebujeme ísť. Motivácia odpovedá na otázku prečo. Prečo chcem to, čo chcem? Chcem vyhrať na olympiáde? Áno, chcem to dosiahnuť! Víťazstvo na olympiáde bude môj úspech.

Tak dokážem, že som najlepší. Chcem byť najlepší. To je môj dôvod, prečo to robím. Ak niekedy zídem z cesty a budem to chcieť vzdať, tak jedine môj dôvod prečo ma na tú cestu vráti. Jedine tak dosiahnem úspech.


Cieľ

Druhý pilier je cieľavedomosť. Cieľ je to, čo chceme činnosťou dosiahnuť. Určuje nám cestu a smer. Ak sa budeme držať cesty a nezídeme z nej, dovedie nás k tomu, čo chceme. V našom príklade je cieľom víťazstvo na olympiáde. Vyhrať je jednoducho cieľ. Víťazstvo mi naplní to, čo som chcel.  To je môj vytúžený úspech.

„Dôležitou vecou na olympijských hrách nie je vyhrať, ale zúčastniť sa. Dôležitý v živote nie je úspech, ale úsilie.” – Pierre De Coubertin    (Zakladateľ olympijských hier, 1896)

Na začiatku sa nachádzame v bode A. Náš cieľ môže ležať hneď v bode B, či C ,D, E ,H, to je jedno. Dôležité je vedieť, v ktorom bode sa náš cieľ nachádza a smerovať k nemu cez jednotlivé body. Cieľ odpovedá na otázku, čo chceme dosiahnuť. Článok o cieľavedomosti a motivácií je —> tu.


Plán

Už vieme prečo chceme vyhrať. Tiež vieme, čo chceme vyhrať. No to nestačí. Dôležité je, ako vyhrať. Musíme si urobiť určitý plán, ako sa dostaneme k bodu víťazstva. Najprv musím urobiť toto. Potom zas musím urobiť tamto. Keď urobím toto, musím ešte doriešiť toto. Plán mi pomôže dosiahnuť cieľ, preto je veľmi dôležitý. Popisuje mi, ako urobím jednotlivé body.  Odpovedá na otázku ako.


Akcia

Na záver spomeniem štvrtý a posledný pilier. Je záverečný a zo všetkých pilierov najdôležitejší. Chcem byť úspešným olympionikom. Už viem, prečo to chcem. Prinesie mi to obdiv a to ma motivuje k činu.  Viem, čo chcem. Aby som získal obdiv, musím sa postaviť na stupienok víťazov. To je môj cieľ. Viem, že to musím nejako urobiť. Musím mať plán, ako sa dostanem na ten stupienok.

„To, že niekto dosiahne nejaký úspech, je len dôkazom pre všetkých, že ostatní ho môžu dosiahnuť tiež.“ – Abraham Lincoln

Musím robiť určitý tréning. Potom musím behať. K tomu musím doplniť nejaké cvičenie. Ako budem to cvičenie vykonávať? Plán mi pomôže naplánovať jednotlivé činnosti tak, ako a kedy by sa mali urobiť.

Záverom je akcia. Tá podlieha predchádzajúcim trom pilierom. Akcia je čerešnička na torte. Najvyššia tehla pyramídy. Ak chcem naplniť predchádzajúce body, musím ich aplikovať do praxe. Čiže ich musím vykonať. Ak ich vykonám správne, dostanem sa do cieľa a postavím sa na stupienok víťazov. Tam zožnem obdiv a to mi v tejto činnosti zabezpečí úspech. Článok o akcii a plánovaní je —> tu.


 

Páčil sa vám článok? Ani sekundu ho neváhajte zdieľať s ostatnými

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.