Susedské problémy a ich (ne)riešenie

Už od mala žijem na dedine a tam sú najčastejšie susedské problémy. A to neobišlo ani našu rodinu. Prvotný problém vznikol na plote. Náš dom bol v susedstve postavený ako posledný. Pozemok bol dlhú dobu prázdny. To znamená, že sused si tam robil, čo chcel. Po niekoľkých rokoch tam môj otec postavil dom. Sused tam mal starý hrdzavý plot z pletiva. Aj to nie na celej medzi, ale iba vzadu.

Predná časť jeho pozemku z našej strany nebola ohradená. Preto sa raz otca pýtal, že aký plot plánuje postaviť na spoločnú medzu. Otec mu povedal, že plechový. To sa susedovi nepáčilo, pretože vraj má úzky dvor a bude mať na dvore tmu. Sused je vášnivý záhradkár a po dvore sadí všetko možné. Preto otcovi navrhol, že na medzu nasadí živý plot z vtáčieho zobu. Že je to moderné a bla bla bla. Vtedy boli vzťahy dobré a preto otec súhlasil. To bola samozrejme chyba.


Ako roky plynuli, živý plot rástol do sily. O tých vrabcoch, čo sa v ňom skrývali ani nevravím. Škrek bol na dennom poriadku. Vzťahy boli vtedy prijateľné. Sem tam sa pri plote podebatovalo a ani v duchu by si nikto nepomyslel, že sa raz situácia zvrtne.

Susedské problémy a ich vznik

Po niekoľkých rokoch sa k nám od iných susedov dostalo avízo, že naši susedia sa na nás všade sťažujú. Že vraj neohradíme pozemok a oni nemôžu pustiť psa. PS: V súčasnosti ohradený sú, no psa aj tak nepúšťajú, pretože to plemeno len kope diery a stále uteká. A pustený na voľno ani po stavbe nášho plota nikdy nebol 😀

susedske problemy

Sused v tom čase pracoval v cudzine. Domov chodil niekoľko dní v mesiaci. Situáciu sme neriešili, dokým sused nepostavil zo svojej strany vedľa živého plota pol metra vysoký plot z pletiva a drevených kolov. Kto si myslí, že pol metra je preklep, tak sa mýli. Skutočne tam postavil malý 50cm vysoký plôtik. 😀

„Dobrý plot robí dobrých susedov.” – Robert Lee Frost

Prišiel podnet

To nás presvedčilo k činu. Rozhodli sme sa, že si postavíme plot. Sused medzitým samozrejme odišiel do cudziny. Otcovi raz dávno povedal, že keď si staval prednú ohradu, vošiel zopár cm do nášho pozemku. Otec nám povedal, že to nebude riešiť, nech si tých zopár cm nechá. Živý plot sa tiahol 30 metrov pozdĺž nášho pozemku. Od neho zas pokračoval 15 metrov dlhý starý hrdzavý plot z pletiva. Ten si tam postavil sused.


Čo sme rozhodne nemali robiť

Ten jeho starý hrdzavý plot sme s povolením susedy sami odstránili. Ten bol poprerastaný ďalším živým plotom a bola tam tiež jeho stará divá višňa. A to hneď na medzi. Všetky tie zadné kriaky sme vysekali a povozili preč. Pozdĺž susedovho živého plota sme postavili náš nový 150cm vysoký plot zo zeleného pletiva. Geodeta sme nevolali, pretože sme chceli ušetriť a plot sme tiež postavili podľa starého susedovho plotu. Mysleli sme, že situácia je vyriešená. No to bol omyl.

Nespokojnosť

Nebudem písať podrobnosti, pretože to by nebol článok, ale menšia kniha. Poviem len, že susedia s tým našim plotom neboli spokojný. Vraj sme v zadnej časti postavili plot na ich pozemku. Pritom pri vytyčovaní plota pri nás bola suseda a všetko povolila. Ale to nič. Aj my na tom máme podiel viny. Teda hlava našej rodiny. Ktorá je samozrejme najmúdrejšia na svete. 😀

Komunikácia cez starostu

Sused bol za starostom a oznámil mu, nech situáciu rieši. Vraj aký má predok pozemku, taký chce mať aj zadok! S nami to sused samozrejme neriešil. Veď najprv sa strieľa, až potom pýta. 😀 Starosta nás oslovil a my sme si priznali vinu. Boli sme nahnevaný. Nielen na suseda, ale aj na seba. Vyviedli sme geodeta. Ten vymeral právoplatne medzu.

„Človek ľahšie poznáva vesmír, než svojho suseda.” – Ernest Hemingway

Zistil, že sused má u nás vpredu postavenú prednú ohradu. Bolo to síce len 30 cm, ale bolo. Keď už tak riešime centimetre. Samozrejme tých 30cm bol na našom dvore posadený susedov živý plot. Geodet bol oznámiť susedovi, že vymeral medzu a že je vpredu u nás. Neviem, ako sa sused tváril, no potom skrotol.


Zmena k lepšiemu?

Ubehlo zopár dní a rozhodli sme sa odstrániť náš pletivový plot. Vzťahy boli poškodené, ale sused sa k otcovi už trocha ozýval. Zdravil sa a podobne. Preto ho otec upozornil, že ideme stavať nový plot a nech si ten živý plot oreže tak aby nám nezavadzal. Samozrejme to bola ďalšia chyba. Mal ho úplne odstrániť! Veď bol na medzi. No hlava našej rodiny opäť pochybila. 😀 Nechcel sa so susedom hnevať a preto mu neprikázal, aby živý plot úplne odstránil z medze.

Tentoraz sme už postavili plechový dvojmetrový plot. Nech sa so susedmi nevidíme a nech máme všetci súkromie. Od jedného známeho nám bolo povedané, že ten živý plot časom vyhynie, pretože polovica z neho bola odstránená. No nevyhynul. 😀 Vtáčí zob je riadna pliaga. Niekoľko mesiacov sa nič zvláštne nedialo. No ten živý plot riadne podrástol. V súčasnosti prevyšuje náš dvojmetrový plechový plot. Keď ho sused strihá, prepadáva odpad na našu stranu. Tým nám na dvore robí bodrel.


Problémy neskončili

Potom sme so susedom mali ešte jeden malý spor, pretože mu vadil náš pes. To už bola ostrá hádka. Odvtedy sú naše rodiny rozhnevané. Po čase otec suseda vyzval, že mu dáva ultimátum na odstránenie živého plota z medze, pretože nám spôsobuje škodu. Sused otcovi odpovedal, že on mu nemá čo dávať ultimáta. Otec sa preto obrátil na starostu a ten tú situáciu už samozrejme nechce riešiť. Že vraj susedovi volal a oznámil mu, že sme sa sťažovali, no živý plot tam stále je. A nevyzerá, žeby ho sused odstránil podobrom.


Ponaučenie z príbehu

Ak ste so susedom teraz zadobre, neznamená to, že tomu tak bude aj v budúcnosti. Preto nerobte unáhlené rozhodnutia a veci riešte zákonne. Ak od vás niečo sused žiada, najprv sa zamyslite, či vám to v budúcnosti nespôsobí nepríjemnosti. Aj najlepší priateľ sa vám raz môže otočiť chrbtom. V susedstve to platí dvojnásobne.

Preto nerobte rovnaké chyby, ako sme urobili my. Teda vtedy ešte hlava našej rodiny. 😀 Určite nestavajte plot dovtedy, dokým nemáte od kompetentnej osoby vytýčenú medzu. Tiež si vybavte potrebné povolenia na stavebnom úrade. Dnes musíte mať všetko na papieri. Pokiaľ sú papiere v poriadku, až tak stavajte. Ak by prišlo k nejakej potyčke, máte sa čím preukázať.

„Priateľov si robíme sami, nepriateľov tiež. Boh však stvoril našich susedov.“ – Gilbert Keith Chesterton

Nikdy nepovoľte susedovi sadiť strom, či hocijaké iné kry priamo na medzu! Počítajte s tým, že strom sa časom rozrastie a až potom vznikne problém. Zákon neurčuje minimálnu vzdialenosť drevín a hocičoho iného od medze. No nesmú zasahovať, či presahovať hranicu pozemku. Netreba zabúdať, že hranica pozemku existuje vzdušne, aj podzemne. Nesaďte preto stromy blízko k hranici susedného pozemku. Susedské problémy vzniknú skôr, než sa nazdáte.

Chce od vás sused nejakú zmenu na vašom pozemku? Zamyslite sa, či aj on vám niečím neškodí. Ak áno povedzte, že to odstránite až vtedy, keď on napraví to, čím vám škodí. No tu nezabúdajte, že ústna dohoda platí len u čestných ľudí. A tí sa dnes hľadajú veľmi ťažko.

Ak idete stavať plot a sused tam má posadené nejaké dreviny, či starý plot, neodstraňujte to vlastnoručne. Je to jeho bodrel a tiež jeho problém. Hovorí sa síce, že múdrejší ustúpi, no život nie je len o ustupovaní. Pamätajte nato. 🙂


 

Myslíte si, žeby mohol článok niekomu pomôcť? Zdieľajte ho!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.