Strach

Strach tu vždy bol, je a bude. Sprevádza nás celým našim životom. Neverím, že existuje niekto, kto by vo svojom živote nezažil strach. Každý z nás ho pozná. Kto tvrdí že nie, klame. Strach sa za roky ľudského života vyvinul v ľudskú potrebu. Vďaka tejto potrebe sa dokážeme chrániť. Bráni nám robiť veci, ktoré nás zbytočne ohrozia na živote. To nám pomáha prežiť. Preto má pre nás určitý význam.

No má aj inú, temnú stránku. Tá nám neprináša nič dobré. Skôr naopak. Brzdí nás a podráža nám nohy. Znepríjemňuje nám naše bytie. Človek pohltený strachom si svoj život neužíva. Cíti sa zle, pretože neustály strach má zlý vplyv na duševné a fyzické zdravie.


Čo je strach

Strach je to, čo nás brzdí v našom postupe. Často krát môžeme dokázať urobiť niečo úžasné, no vďaka strachu z toho upustíme a znížime svoje nároky. No takýmto spôsobom nerastieme. Čo dokážeme, keď budeme večne ustupovať svojmu strachu?

Čo vplýva na vznik strachu

Strach môže mať rôzne podoby. Vyvolať ho môže skutočne široká škála vonkajších a vnútorných podnetov. Vnútorným podnetom strachu je to, že si často krát niečo vnútorne domýšľame. A v skutočnosti to ani nemusí byť pravda. Napríklad strach o niekoho, či strach z nevery a pritom to v mnohých prípadoch ani nemusí nič znamenať. Jednoducho si to namýšľame.

Vonkajšie podnety sú najčastejším spúšťačom strachu. Väčšinou ide o niečo, čo nás priamo ohrozuje na živote, alebo nám znepríjemňuje bytie. Môže ísť o niečo dôležité, o čo môžeme prísť. Napríklad o náš život. Pre väčšinu ľudí je ich vlastný život najdôležitejší.

Vo všeobecnosti platí, že o to najdôležitejšie nechceme prísť. Preto sa bojíme všetkého, čo nám to môže zobrať. Bojíme sa o svoj život. Bojíme sa, že zomrieme. Bojíme sa, že smrť bude bolieť. Máme strach z bolesti. Bojíme sa neznáma a toho, čo nás v tom neznáme čaká.

Preto sa slabší boja silnejších. Všetko na tomto svete je založené na sile. Sila môže mať rôzne podoby. Väčšinou ten slabý má strach. Bojí sa silnejšieho. Vie, že nedisponuje silou, ktorá by mu pomohla premôcť silnejšieho. Bojí sa, že mu ublíži a spôsobí mu bolesť. Preto to u neho vyvoláva strach.

strach

No irónia osudu spôsobila, že silnejší sa môžu báť o slabších. Máme strach o niekoho, koho máme radi. Bojíme sa, že sa mu niečo stane a už ho viac neuvidíme. Bojíme sa, že bude trpieť.

Trocha zo života

Tiež môže ísť o strach zo strápnenia sa. Alebo sa bojíme otvorene prejaviť svoje názory. Týmto som si prešiel aj ja sám. Mal som strach publikovať svoje názory a myšlienky. Výsledkom bol blok. Ten blok spôsobil, že som celý rok odkladal spustenie tejto stránky.

Počas tohto roka som robil nejaké technické pokusy, no neodhodlal som sa k uverejneniu článkov. A stránka bez článkov stráca význam. Veľmi som ju chcel, no bál som sa prezentovať svoje myšlienky. Bál som sa oponovania zo strany iných ľudí a predovšetkým negatívnych komentárov.

„Okrem odvahy niet nič krajšieho, ako priznanie zbabelosti.“– Claude Adrien Helvétius

Chcel som to nejako prekonať a robiť niečo viac, než len sedieť pri televízií. Či robiť niečo, čím by som iba zabíjal čas a nudu, keď je vonku škaredo. No medzi mnou a mojím cieľom stála obrovská stena, zložená zo strachu. K predchádzajúcemu bloku sa ešte na viac pridal strach z neznáma. Stránku som si robil úplne sám, no na začiatku som o vytvorení stránky nevedel absolútne nič. Nevedomosť je neznámo. V neznáme si nie sme ničím istí. To spôsobuje strach.


Oproti tej stene som si pripadal taký malý. Aj keď som dosť veľká hora chlapa. 😀 No sila sa nemusí skrývať len vo veľkých veciach. Mal som cieľ, ktorý som veľmi chcel. No musel som prísť nato, ako ten strach prekonať. No predtým som musel zistiť, prečo sa vlastne bojím. Našťastie to netrvalo dlho. Postupne som sa dostal k jadru môjho problému. Odpoveďou bolo, že som z toho všetkého, čo obsahoval môj pisateľský cieľ, robil obrovskú a dôležitú vec. Dôležitú natoľko, že mi to bránilo v jej nadobudnutí. Mal som strach, že tú dôležitú vec pokazím.

„Obrovské a dôležité veci sa získavajú veľmi ťažko.”

Pritom mi utekal skutočný význam môjho cieľa. Tým by malo byť to, že stránka a činnosti s ňou spojené, by mi mali prinášať radosť. A nie odpor, či dokonca strach. Ak sa niečo robí s odporom, činnosť stráca na význame. Len to, čo nám prináša radosť, má pre nás skutočný zmysel.

Život môže byť jednoduchý

Rovnako ako hra. Keď ideme hrať nejakú hru, uvedomujeme si, že môžeme prehrať. No prehry sa nebojíme. Berieme to ako výzvu a vieme, že ak aj prehráme, o nič nejde. Hlavným cieľom je zabaviť sa a to sa nám hrou podarí. Až keď som toto pochopil, tá nedobytná stena sa zrazu rozpadla. Potom už len stačilo urobiť prvý krok, ktorý nasledovali ďalšie a ďalšie až do tohto stavu, kedy píšem svoj 46. článok.

A musím dodať, že dopracoval som sa aj k negatívnemu komentáru. V tom mi nejaký človek povedal, že som debil. 😀 No prežil som to. Neubudlo zo mňa a pritom mi to na začiatku spôsobovalo strach. V skutočnosti nejde o negatívne komentáre, či problémy rôzneho druhu, ktoré nám spôsobujú strach. Ide o to, ako sa k tomu postavíme a či v sebe nájdeme odvahu tomu čeliť.

„Gram odvahy má väčšiu cenu ako tona opatrnosti.“– Franklin Delano Roosevelt

Ako sa zbaviť strachu

Strach pozostáva z rôznych úrovní. Od tej najľahšej, až po rôzne fóbie. Ja mám napríklad fóbiu z hadov. 😀 Strašné to stvorenia. 😀 Čo u mňa spôsobuje strach z hada? No predsa predstava, že ma môže pohrýzť a spôsobí mi to bolesť. No aj to sa mi podarilo z časti prekonať. Najjednoduchším riešením je nechodiť do prostredia, kde sa nachádzajú hady. No to by bolo veľmi jednoduché. A v mojom prípade aj dosť ubíjajúce, keďže som si našiel záľubu v navštevovaní hôr. A tam som už viac krát narazil na hada a prežil som.

Ten môj koníček je pre mňa dosť dôležitý a keď som sa mu chcel venovať, musel som prekonať svoju fóbiu. Zo začiatku som mal strach, ale v súčasnosti mi to už problém nerobí. No hada do ruky nechytím. 😀  Čím viac som chodil do prostredia s hadmi a vždy som sa vrátil domov tak, ako som odišiel, tým viac mi to robilo menší problém. Uvidel som na vlastnej koži, že to nie je nič strašné a zvládam to.

„Znovu a znovu robte to, čoho sa najviac obávate. To je najrýchlejší spôsob, ako prekonať strach.“ -Dale Carnegie

Záver

Sme rôzni. Niekomu sa strach podarí eliminovať úplne a niekomu nie. No taký človek by sa mal snažiť svoj strach aspoň zminimalizovať. Ako to urobiť? Riešením je vyhýbať sa situáciám, ktoré nám spôsobujú strach. To môže byť však niekedy nerealizovateľné.

„Obyčajný človek dá jeden krok vzad a otočí sa späť, no odvážny dá tri kroky vpred a ďalej pokračuje.”

Ak sa to dá urobiť veľmi ťažko, tak musíme pochopiť, že z tej situácie, či činnosti nemôžeme robiť veľkú vec a zároveň to musíme podporiť neskutočným chcením, ktoré vychádza z nášho vnútra. Napríklad prvá návšteva u budúcich svokrovcov. Nerobte z toho veľkú vec, ktorá vám spôsobí strach, či sa im zapáčite. Buďte samým sebou. Keď to má dopadnúť dobre, tak to aj tak dopadne. Ak nie, život ide ďalej. Neubudne z vás. A množstvo podobných príkladov.


 

Ak sa vám článok páčil, budem vám povďačný za jeho zdieľanie.

Páči sa vám reflektor812? Dokážte to!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *