Srdce a rozum

Tento článok pre mňa napísala osoba blízka môjmu srdcu. Chcela, aby som napísal článok na tému srdce. No žiadal som ju o inšpiráciu. Tú mi poskytla a napísala tento článok. Myšlienka jej článku ma veľmi zaujala.

Myslím si, že určite zaujme aj iných čitateľov. Preto som sa rozhodol, že prepis jej článku zverejním. Požiadal som ju o dovolenie a tu je výsledok.


Srdce a rozum

V rozprávkach sa vždy hovorilo. „Choď za svojím srdcom.” Či už to bola Kráska a zviera, ktorá nám dokázala, že na vzhľade nezáleží. Alebo Malá morská víla, ktorá pre lásku obetovala rodinu a svoj doterajší život.  Či Ľadové kráľovstvo, ktoré nám hovorí, že skutok pravej lásky rozmrazí aj zamrznuté srdce. A mnoho ďalších rozprávok.  Takéto rozprávky nám ukazujú, že jediné čomu máme na 100% veriť, je naše srdce. To nám nebije v hrudi len tak.

Srdce a mozog sú dôležité orgány, bez ktorých nemôžeme žiť. Ale ak zlyhá mozog a srdce stále bije, ešte žijeme. Naše srdce a rozum sú veľkí konkurenti. Obaja chcú niečo povedať a zväčša sú to úplne rozdielne veci.  A je len na nás, pre ktorú možnosť sa rozhodneme. Buď budeme počúvať srdce, alebo rozum.

„Láska je cesta, ktorá vedie k životnému cieľu; rozum je len sprievodca.“ – Anicius Manlius Boethius

Pýtali ste sa niekedy samých seba, prečo uprednostňujeme rozum pred srdcom?  Určite už niekto zažil pocit, alebo ešte zažije, že s niekým ide na prvé rande. Je vystrašený a plný očakávaní čo a či z toho niečo bude. Už keď je na mieste, dostane strašne silný pocit jej dať pusu a v tom momente to automaticky zavrhne. Urobí to preto, lebo mu to nepríde normálne dávať hneď na prvom rande pusu a rozum ho v tom podporí. Tým pádom zabíja ten pocit, ktorý vzišiel zo srdca.


Prečo počúvnuť srdce

Vždy radšej počúvnem srdce. To mi mnohokrát zachránilo to, čo záchranu potrebovalo. Srdce nám dáva prvý podnet, na ktorý by sme mali reagovať. A to skôr, ako to ten náš rozum pošle do nekonečna. A možno ešte ďalej, odkiaľ sa už pravdepodobne tak skoro nevráti.  Aj keď nádej stále žije.

„Snažím sa, aby bolo srdce mojim kompasom a láska mojim náboženstvom.”

Srdce je úžasné. Dokážeme s ním mnoho vecí. Vecí, o ktorých môže rozum iba snívať. Srdcom dokážeme milovať nielen svojho, alebo svoju nastávajúcu. Dokážeme milovať rodičov. Dokážeme ním byť úprimne vďačný za všetko, čo pre nás robili, robia a budú robiť. Dokážeme s ním vytvárať priateľstvá. Dokážeme si plniť sny. Aj keď mnoho ľudí hovorí a niekedy si možno aj my sami povieme, že nato nemáme, ale srdce vie, že máme a máme aj na viac.

Srdce je úžasné

Srdce nám dáva silu pomôcť každému človeku, ktorý to potrebuje. Je ochotné pomôcť a druhým dať šancu na lepší život, pretože sú menej šťastní než my. Trebárs aj zvieratám. Zvieratá ako mačka, či pes sú nemé tváre.  A nikdy nikomu neublížia tak, ako to dokáže človek. Pes roztrhá topánku, zničí gauč a urobí veľkú neplechu. No nikdy nám nezlomí srdce. To dokážu len ľudia.

Srdce treba počúvať, pretože má pravdu. V ten moment si to nemyslíme, ale časom na to prídeme. Odpoveďou na všetko je len a len láska. Nič viac a ani nič menej. Podľa mňa je srdce jedna veľká knižnica, v ktorej sú knihy naše pocity. Keď ich rozum zavrhne, tak sa ukladajú naspäť a späť sa vyberú, keď to naše srdce zas uzná za vhodné.  V týchto knihách je každý jeden pocit a pritom pocite sú napísane možnosti, prečo to urobiť.

srdce

Srdce je najcitlivejšie vtedy, keď je sklamané. Keď nám niekto ublížil, alebo ho zlomil, ostáva dlho nepoužívané, ignorované, až zavreté pred všetkým a každým. Vtedy je našim pánom rozum.

Mali by sme sa riadiť srdcom. To ťahá človeka k láske a nie k problémom. No ani na rozum netreba zanevrieť. Veľmi dobre slúži pri riešení problémov. No nie na ich vytváranie. Toto si treba pamätať.


 

Ak sa vám článok páčil, možno sa bude páčiť aj iným. Ak vám to neublíži, zdieľajte ho s ostatnými!

Páči sa vám Reflektor812? Dajte mu Like na FB. Je to zdarma a zaberie vám to pár sekúnd.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.