Rozhodnutie môže byť niekedy problém

Určite ste sa stretli s tým, že ste museli urobiť nejaké rozhodnutie. Vo väčšine prípadov nám rozhodovanie nemusí robiť žiaden problém. Vo veľkej miere riešime situácie, ktoré sú jednoduché, prípadne vieme, čo je dôležitejšie.

No niekedy môžeme zažiť situáciu, kedy máme na výber viac možností. Nie je problém, ak je jedna z ponúkaných možností dôležitejšia, než tá druhá. Vtedy je rozhodovanie jednoduché. No ako naschvál sa niekedy ani za svet nevieme rozhodnúť. Pokiaľ ide o banalitu, je to ešte v pohode. Ale čo ak ide o dôležité rozhodnutie?


Správne rozhodnutie je umenie

U dievčat môže byť banalitou výber šiat. Jáááj pardon, u dievčat to nie je banalita. 😀 Určite to každý pozná. Či už z telky, alebo zo skutočného života. Za manželom príde manželka, ktorá v rukách drží červené a modré šaty, ktoré vyzerajú skoro identicky. Idú na nejakú slávnosť a žena sa nevie rozhodnúť. Preto príde za mužom, nech jej poradí. No to nemusí byť najlepší nápad.

„Úspešní ľudia sa vedia vždy rozhodnúť!“

Väčšine mužov to je v podstate jedno. Samozrejme česť výnimkám. Niektorí chlapi sa tomuto možno rozumejú. No tí, ktorí nie, povedia hocičo. Možno že sa im ani jedny nepáčia. Ukážu na konkrétne, nech majú pokoj. 😀 Niektorí sa tomu tiež nerozumejú, no snažia sa vyzerať že áno. Preto povedia nejakú rozvitú vetu, ktorá možno nebude dávať zmysel. Ale niečo povedali. A ženy si aj tak zoberú tie, ktoré sa im viac páčia. Takže nakoniec sa rozhodnú. A situácia je vyriešená.

rozhodnutie

Napríklad ja som zistil, že som v tomto úplne mimo. Doma pravidelne odberáme jeden časopis, kde je rubrika módny meter. Na celej dvoj strane sú umiestnené fotky šiestich známych žien, ktoré sú rôzne oblečené. Každá jedna je ohodnotená známkou od 1-5. Neviem či ich hodnotí žena, alebo nejaký nemuž. V 90% prípadov by som tie ženy ohodnotil úplne opačne. 😀 No beriem to tak, že som bez módneho vkusu. 😀 Niekomu sa možno páčia šaty z vreca, na ktorom sú vystrihnuté otvory na ruky a hlavu, no mne nie. 😀


Možnosti

V takejto urgentnej situácií, ako je výber šiat, odporúčam veľmi jednoduché riešenie. Hoďte si mincu. Je to rýchle, jednoduché a hlavne efektívne riešenie. Tiež ho pri jednoduchých rozhodnutiach používam. No ja sa samozrejme nerozhodujem medzi ženskými šatami. 😀 Niekedy sa ocitnem v jednoduchej situácií, kedy sa neviem rozhodnúť. Vtedy využívam takúto pomoc. Ja mám však hraciu kocku z človeče nehnevaj sa. 😀 Ak ňou hodím a padne 1-3, to je prvá možnosť. Ak padne 4-6, vyberiem si druhú možnosť.

„Neviem sa rozhodnúť, či sa viem rozhodnúť. No kto iný by to mal vedieť? Veď ide o mňa. Preto to musím vedieť.“

No zistil som, že v skutočnosti viem, ktorú možnosť chcem ešte pred hodom kockou. Keď idem hodiť kockou, vždy si prajem, aby padla konkrétna strana. Väčšinou to je strana 1-3. Ak padne druhá možnosť, neberiem ju v úvahu. Vždy sa potom rozhodnem pre tú možnosť, ktorú som v podstate chcel.

„Každý deň a každú minútu sa musím rozhodovať, čo urobím v najbližšej chvíli. Toto rozhodnutie za mňa nemôže spraviť nikto iný.“                                   – José Ortega Gasset

Z toho vyplýva, že v skutočnosti viem čo chcem. No zistím to až pri hode kockou. A ako vám táto informácia pomôže? Vlastne nijako, no chcel som túto situáciu napísať a obrať vás o trochu času. 😀

Zložitejšie rozhodnutia

Čo však urobiť, ak je situácia komplikovaná a musíte sa nejako rozhodnúť? V tomto prípade môže ísť o zmenu zamestnania. Máte stále zamestnanie, no zarábate malo peňazí. Preto rozmýšľate o výpovedi a začatí podnikania. Ibaže neviete, či to bude správne rozhodnutie. Tiež môže ísť o ukončenie vzťahu, v ktorom máte pocit, že je niečo nesprávne. No nechcete urobiť zlé rozhodnutie, pretože teraz máte určité zázemie, teda istotu.

Ak máte pocit, že je vo vašom živote niečo zle a cítite, že to takto nechcete, mali by ste to riešiť. No na druhej strane máte strach, že zmena vám nemusí pomôcť. Naopak, mohla by vám situáciu skomplikovať.


Preto si pamätajte nasledujúce vety

Naše pocity sú pre nás veľmi dôležité. Hovoria nám, ako by mal náš život vyzerať. Tiež nám pomáhajú rozlišovať, čo je dobré a čo zlé V našom živote nás usmerňujú a pomáhajú nám. Práve preto by sme ich nemali ignorovať. Ak máme pocit, že je niečo zle, rozhodne by sme to nemali brať na ľahkú váhu.

„Deti sa učia správne rozhodovať tým, že robia rozhodnutia, a nie tým, že výkonávajú príkazy.“                                      – Alfie Kohn

Vždy existuje možnosť, že si nájdete lepšie platenú prácu, prípadne budete v podnikaní úspešný. To len my sami sa brzdíme. Povieme si, že to nepôjde. V takomto prípade to určite nepôjde. Ak si poviete, že cez nejaké dvere neprejdete, tak cez ne fakt neprejdete. Ak cez tie dvere chcem prejsť, tak cez ne prejdem! No nemali by viesť do banky mimo pracovnej doby. 😀

Rovnaké je to vo vzťahu. Kde je napísané, že si nemôžete nájsť nového a lepšieho partnera? Je normálne, že sa tu teraz vtíska odpoveď, že nájsť si môžete ešte horšieho partnera. Ak budete chcieť lepšieho partnera, lepší príde. Všetko v prírode funguje na zákone príťažlivosti. Ak budem chcieť dobrého partnera, najprv musím byť ja sám takým. Rovnaké priťahuje rovnaké. Pokiaľ budete mať strach, že si nájdete zlého partnera, tak si takého aj nájdete. Preto nezabúdajte na to, čo v skutočnosti chcete!!!!!

Rozhodnite múdro

A čo môžete použiť, ak sa chcete v takomto prípade správne rozhodnúť? Pri zložitejšom rozhodnutí, odporúčam vytvorenie zoznamu. Na jednu stranu zoznamu si napíšte veci, ktoré vás nútia urobiť zmenu. Na druhú stranu zoznamu si napíšte veci, ktoré vás nútia zotrvať vo vašej situácii. Jednoducho si vytvorte zoznam s kladmi a zápormi. Prihliadajte na ten stav, pri ktorom budete mať napísaných viac kladných dôvodov.

„Všetko, čo sa deje v tejto chvíli, je výsledkom rozhodnutí, ktoré ste urobili v minulosti.“ – Deepak Chopra

Hod mincov a urobenie si zoznamu vyzerá, ako primitívne riešenie. No ja si myslím, že primitívne riešenia sú tie najlepšie. Sú jednoduché a prinesú žiadané výsledky.

Záver

Aj tak sa však nevyrovnajú naším pocitom. Pocit vždy vie, čo skutočne chceme. Len náš rozum vytvára obavy. Tie obavy ovplyvňujú naše rozhodnutie a väčšinou sa rozhodneme zle, alebo sa nerozhodneme vôbec. Preto počúvajte svoje srdce a rozhodnite sa tak, ako skutočne chcete. No prestaňte sa báť robiť chyby! Chyby sú súčasťou nášho života.

„Neúspech je len šanca začať znova, tentokrát o niečo rozumnejšie.“                            – Henry Ford


Ak sa vám článok páčil, zdieľajte ho s ostatnými. No toto odporúčanie môžete ignorovať. Rozhodnite sa múdro.

Páči sa vám Reflektor812? Dajte mu Like na FB. Je to zdarma a zaberie vám to pár sekúnd.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.