Počítač, najlepšia hračka pre deti

Bolo popoludnie jedného pekného prázdninového dňa. Vonku s chuťou štebotali vtáčiky a teplé slnečné lúče lákali deti von. Žiaľ bez nejakého očividného efektu. Vonku nebolo ani jedno dieťa, ktoré by sa tam hralo so svojimi rovesníkmi. Jedna staršia pani z okolia si to všimla a pomyslela si, že kde sú všetky deti. Veď je pekný deň. Za jej detských čias boli za takýto deň vďační. Mohli sa hrať vonku s kamarátmi.

Odpoveď na túto otázku možno nájsť vo vnútri prvého domu, v ktorom žije mladá rodina s dvomi deťmi. Našťastie je okno dokorán otvorené. Veď mamina chce, aby jej deti boli zdravé a preto dbá nato, aby mali čerstvý vzduch.


Počítač a jeho zaujímavé využitie

Čo sa vlastne za tým oknom deje? Mamina leží na pohovke a s niekým telefonuje. Očividne má voľno a zažíva pokojnú a ničím nerušenú chvíľu. Jej 5 ročný syn sedí za počítačom. Jeho tvár je nalepená len zopár centimetrov od rozžiareného monitora. Práve sa venuje zabíjaniu protivníka v jednej online PC hre. Ešte nevie čítať a ani písať, no svoju úlohu zvláda bravúrne.

počítač

Práve jednému protivníkovi rozstrelil hlavu. Pritom sa hrozne potešil. Už si hľadá ďalší cieľ. Našiel ho a strieľa po ňom. Dostal ho. Pokračuje v hre. Ale čo to? Chlapec teraz trieska do klávesnice ako zmyslov zbavený. Práve ho niekto zastrelil. To ho strašne vynervovalo. Ešte že zvláda svoju agresivitu. Nič vážne to nie je. Už opäť hrá. Veď má ďalší život. Teraz kričí, že zabijem ťa a práve dostal ďalšieho spoluhráča.

„Počítač je najpozoruhodnejší stroj, s akým sme sa kedy stretli. Je to ekvivalent bicyklu pre naše mysle.“ – Steve Jobs

Ktovie, či ten na druhej strane si uvedomuje, že ho práve dostalo 5 ročné decko. Pretože teraz mu čosi nepekné a vulgárne píše cez chat hry, ktorý uvidia všetci hráči. Škoda, že si to adresát nevie prečítať. No nič, nechajme toho Ramba, nech ďalej pokračuje v tom krváku.


Čomu sa venuje druhý synček?

Teraz sa ideme pozrieť na druhé dieťa. V tomto prípade je to 9 ročný mladík. Je v inej izbe, aby sa navzájom nerušili. On sa momentálne hrá na notebooku. Práve riadi pretekárske auto. Rodičia môžu byť na svoje potomstvo hrdý. Z jedného bude ukážkový vojak a z druhého bude pretekár. Určite v tom budú majstri, keď tak poctivo trénujú od mladého veku.

„Evolúcia? Obliekli sme sa do šiat a prišli sme o srsť, začali sme nosiť čiapky a prišli sme o vlasy, vymysleli sme počítače a čert vie, o čo ešte prídeme.“ – Valeriu Butulescu

Opýtajme sa mamy, prečo sa nehrajú niekde von. Vonku sa vraj hrať nechcú, pretože ich hry vonku nebavia. Majú radi počítač a chcú sa na ňom hrať. Preto majú vlastne dva počítače. Museli dokúpiť notebook, pretože im jeden počítač nestačil. Strašne sa na ňom škriepili. Takto je vraj aspoň pokoj.


Rozoberme si to

Ako je možné, že stará generácia detí nepotrebovala k zábave počítač? Žiadne herné konzoly, či najnovšie inteligentné mobily? V čom sa líšia moderné deti, od tých minulých? Majú viac rúk, či nôh? Samozrejme nie. Každý vie, že majú k dispozícií túto hajtek techniku. No musia ju preto neustále používať a ešte takýmto spôsobom? Vyrastú z nich lepší a ohľaduplnejší ľudia? Určite budú bravúrne ovládať tieto moderné technológie. No život má aj iné stránky. Nie len technickú.


Počítač je bezpečnejší

Dieťa, ktoré je doma pri počítači, neurobí nejakú nebezpečnú hlúposť a teda sa mu nič nemôže stať. Rodičia sú preto pokojnejší a majú viac času na seba, pretože ich deti neotravujú somarinami. Rodičovstvo však nie je o tom, posadiť dieťa na celý deň pred počítač a my môžeme mať voľno. Vonku je veľké riziko, že sa dieťaťu niečo stane. Je to pravda. Pri hre vonku sa vždy môže niečo stať. A mnohým deťom sa aj stalo. A mnohé to úspešne prekonali. Život je niekedy krutý a komplikovaný. Všetko je nejaká skúsenosť. No byť zavretý celé detstvo v izbe nie je riešenie.

Život je tam von a preto sa na neho netreba pripravovať len vo vnútri.

Čo je pre deti dobré?

Deti to v mladom veku samozrejme nevedia. Vedieť by to mali ich rodičia. Ak dieťa už od mladého veku trávi niekoľko hodín v kuse pred počítačom, aký to bude mať v budúcnosti dopad na jeho oči? Dôležité je správne nastavenie monitora. No nie každý to vie správne nastaviť. Pozerať niekoľko hodín denne do slnka, či žiarovky nie je potešenie. V budúcnosti nastúpia bolesti hlavy, suché oko a časom možno aj okuliare.

Záleží na samotných rodičoch, aké deti vychovajú a či vôbec nejaké vychovajú.

Na internete je dnes skoro všetko. Niektorí ľudia dokonca tvrdia, že úplne všetko. Čo všetko si neplnoleté deti môžu pozrieť? Nie každý ma proti tomu zabezpečený počítač. O sociálnych sieťach ani nehovorím. S akými ľuďmi sa tam potajme môžu dostať do kontaktu? A mnoho iných špekulácií. A nielen špekulácií. Stačí si pozrieť, či prečítať správy.

„Dinosaury vymizli, pretože sa nedokázali prispôsobiť svojmu meniacemu sa životnému prostrediu. My vymizneme, ak sa nedokážeme prispôsobiť životnému prostrediu, ktoré teraz obsahuje kozmické lode, počítače a termonukleárne vojny.“ – Arthur Clarke

Minule chytili pedofila, ktorý na sociálnej sieti vábil od neplnoletých dievčat fotky, pre ktoré ich potom vydieral. Potom existovalo niečo, ako modrá veľryba. Jedni tvrdia, že to je skutočnosť, iní zas, že podvod. Ak je to skutočnosť, určite by nebolo pekné, aby si tú hru zahralo práve vaše dieťa a úspešne ukončilo 50. úlohu.


Počítačové hry sú nutnosť

Rozhodne si myslím, že počítačové hry majú pre deti význam. Nie však pri nich sedieť celé dni. No nie je hra, ako hra. Zmysluplná hra má rozvíjať schopnosti a nadanie dieťaťa. Nemá v ňom podnecovať zlobu a nenávisť. A to je v zápale boja pri akčných hrách samozrejmosť. Načo sú dieťaťu schopnosti, ako v hre niekoho zastreliť? Čo mu to dá? Protivníkov strieľa s chuťou. No takto by to nemalo byť.

Zabíjať je zmyslom akčnej hry. No nie je to zmyslom života.

Počítač a jeho vplyv na ľudský zmysel života

Zmyslom života by malo byť vzdelávanie a rozvíjanie svojich schopností. A to do konca života. Na svete je mnoho znalostí a umu, ktorý by si ľudia mohli osvojiť, keby skutočne chceli. A k tomu môže byť nápomocný počítač. Na vzdelávanie je ideálny a skvele dopĺňa knihy, v niektorých prípadoch ich aj nahrádza. No treba ho vedieť používať s rozumom. Iba tak získava skutočný význam pre život.


 

Zdieľajte tento článok s ostatnými! 🙂

 

Páči sa vám reflektor812? Dokážte to!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *