Plán ako súčasť akcie

Plánovanie a akcia zohrávajú dôležitú úlohu pri dosahovaní úspechu. Cielený úspech sa bez nich nezaobíde. Plánovanie by sa malo držať v duchu prípravy na úspešné dosiahnutie cieľa. Vytvára možnosti, ako systematicky a hlavne efektívne dosiahnuť to, po čom túžime.Plán je teda vhodným kľúčom, ktorý dokáže otvoriť dvere úspechu.

Dobre naplánovaná činnosť je viac než polovica úspechu. Plán nám ukáže čo máme urobiť a tiež kedy to máme urobiť. Tvorí predlohu, podľa ktorej smerujeme k nášmu vytúženému cieľu. Teraz sa pozrime na akciu.


„Nechajte, aby vaša akcia hovorila za vás.“ – Dwayne Johnson

Vhodná akcia

Akcia je z hľadiska fyziky pohyb, ktorý vedie k naplneniu určitej činnosti. Ak niečo chceme urobiť, bez vhodnej akcie sa nezaobídeme. Je dôsledkom motivácie a cieľavedomosti. Zo všetkých pilierov úspechu je práve akcia fyzicky najnáročnejšia. Aktívne sa podieľa na dosahovaní cieľa.Článok o pilieroch úspechu je —> tu.

plán

Bez našej akcie by sme sa k nášmu cieľu len ťažko dostali. No netreba zabúdať, že akciu za nás môže urobiť niekto iný. Tým nás posunie bližšie k nášmu cieľu. No najdôležitejšia je aj tak akcia, ktorú urobíme samostatne. Pri nej naberáme skúsenosti a budujeme svoje schopnosti.

„Zistite, kde ste, kam idete a vytvorte si plán, ako sa tam dostať.“ – Robert Kiyosaki

Známe príslovie hovorí, že bez práce nie sú koláče. V skutočnosti to neplatí pre všetkých ľudí rovnako. No dokonale sedí na človeka, ktorý chce byť úspešný bez pomoci iných. Takých činností, kde sa môže samostatne prejaviť je mnoho. V predchádzajúcich článkoch tejto kategórie som si pre príklad vybral šport. Urobím to tak aj v tomto prípade.

„Niet lepšej útechy pri neúspechu plánu, než na jeho mieste urobiť nový plán alebo mať iný už v zálohe.“ – Jean Paul

Plán

Predstavme si, že nejaký človek má športové ambície. Chce nad ostatnými vyniknúť. Je to pre neho dôležité. Nejde mu v tomto prípade o peniaze. Chce byť najlepší a rozhodol sa preto obetovať mnoho. Jeho motiváciou je to, že chce byť prvým v cieli. To ho ženie vpred. Prekážky sú súčasťou každej akcie. Dobre si to uvedomuje. No pre neho je dôležité byť najlepším.

„Cieľ bez plánu je len… želanie“ – Antoine de Saint-Exupéry

Nato, aby mohol byť najlepším, potrebuje prejsť prvý víťazným cieľom. Bez toho neuspeje. V jeho športovej činnosti je cieľom práve výhra. To mu prinesie úspech. No to si musí nejako naplánovať. Vykonávať nejakú činnosť bezhlavo nemá zmysel. Nedovedie nás to tam, kam potrebujeme. On to chápe. Preto si musí urobiť plán, ako bude postupovať.

„Náhoda je detailom napred určeného plánu.” – Carlos Castaneda

Plán musí byť taký, aby smeroval k úspešnému naplneniu jeho cieľa. Športovým plánom môže byť rozvrh cvičení, tréningu, stravy a oddychu. Naplánuje si to tak, aby to bolo v súlade s jeho požiadavkami. Musí si stanoviť limity, ktoré potrebuje prekonať.

„Človek musí mať budúcnosť v mysli a minulosť v akciách.“ – Charles Maurice de Talleyrand

Záver

Rovnaké je to vo všetkých oblastiach ľudského pôsobenia. Či už ide o zdravie, vzdelanie, prácu, úspech a podobne. Vedieť si urobiť dobrý plán a vyvolať k nemu vhodnú akciu môže byť dôležitejšie, než si v skutočnosti myslíte. Pri každej našej činnosti je najlepšie vedieť čo robíme a ako to máme urobiť. Potom už len ostáva to skutočne urobiť. A dostaneme sa tam, kam sme chceli.


 

Páčil sa vám článok? Ani sekundu ho neváhajte zdieľať s ostatnými

Páči sa vám reflektor812? Dokážte to!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *