Peniaze

Niekto ich zbožňuje a niekto zasa odsudzuje. No napriek tomu ich všetci dennodenne využívame. Iba málo ľudí by si dokázalo predstaviť život bez peňazí. Za peniaze si môžeme kúpiť všetko, čo sa za ne kúpiť dá.

Samozrejme za predpokladu, že tie peniaze vlastníme. Sú výborným prostriedkom výmeny tovarov a služieb. Výmenný obchod výrazne uľahčujú. Peniaze boli dobrým vynálezom. Bohužiaľ sú ľahko zneužiteľné vplyvnými ľuďmi pri moci. To spôsobuje vo svete zbytočné problémy a nespravodlivosť.


Ako vznikli peniaze

V nasledujúcom príklade popíšem, prečo považujem peniaze za užitočný vynález. Niekedy v dávnej minulosti ste chceli jablko. No nemali ste možnosť ho získať vlastnou silou. Ale to jablko mal niekto iný. Ten vám ho mohol darovať. No priznajme si, že nie každý je taký štedrý. Takže pokiaľ ste to jablko skutočne chceli, museli ste ho za niečo vymeniť. Vy ste mohli mať napríklad jednu slivku. Lenže vy ste chceli jablko a nie slivku. Preto ste chceli tú slivku vymeniť s človekom, ktorý vlastnil jablká.

„Peniaze ešte nikoho neurobili bohatým.“ Seneca

 Lenže čo ak ten človek s jablkami slivku vôbec nechcel? Svoje jablko bol ochotný vymeniť jedine za broskyňu. 😀 Tú ste samozrejme nemali. Preto ak ste skutočne chceli to jablko, museli ste zohnať broskyňu. Tú by ste potom za to jablko konečne vymenili. No človek vlastniaci broskyňu by ju nemusel vymeniť za vašu slivku. Broskyňa mu pripadala hodnotnejšia, ako vaša slivka. A celý proces sa opakoval.

Jednotné platidlo

Preto sa ľudia rozhodli, že potrebujú nejaký všeobecne uznávaný prostriedok na výmenu. Pre ľudí by predstavoval hodnotu a preto by ho všetci chceli. Tým pádom by sa výmenný obchod značne zjednodušil. Takýmto prostriedkom mohlo byť zlato. Bol to vzácny kov, ktorý sa nedal vyrobiť. Nebolo ho veľa, preto bolo zlato vzácne.

„Najväčšie prekliatie ľudstva sú peniaze.“ Sókratés

Nedalo sa donekonečna tlačiť, ako papierové peniaze. Tiež sa dalo ťažšie sfalšovať. Preto bolo pre ľudí vzácne a rešpektované, ako prostriedok výmeny. Samozrejme že boli aj iné platidlá, ako hrivny a podobne. No toto nie je hodina dejepisu. Preto nám teraz postačí zlato.

peniaze

Ale aj tu bol problém. Zlato začalo byť veľmi žiadané. Preto sa u niektorých ľudí začala prejavovať chamtivosť. Vznikali drobné lúpeže. Niektorí ľudia to využili vo svoj prospech. Vytvorili strážené miesto, kde si mohli iní ľudia ukladať svoje zlato. Samozrejme za poplatok. V týchto miestach bolo zlato chránené pred bežnými zlodejmi.

„Všetko, čo sa dá zaplatiť peniazmi, je lacné.“ Erich Maria Remarque

Ak ste si svoje zlato na takomto mieste uložili, vydali vám papierik, na ktorom bola uvedená čiastka vášho uloženého zlata. S tým papierikom ste sa mohli vrátiť, a oni by vám vaše zlato vrátili. Ten papierik bol dlhopis. Teda prvé papierové peniaze. To boli v podstate prvé banky.

Papierové peniaze (bankovky)

Na papierové peniaze možno vytlačiť rôznu vopred dohodnutú hodnotu. Bolo však zaužívané, že v obehu nemôže byť viac papierových peňazí, než je skutočné množstvo zlata. To však v dnešnom svete neplatí. Stále sa tlačí čoraz viac bankoviek, ktoré nie sú kryté žiadnym zlatom.

„Kedysi sa ľudia stávali otrokmi násilím, dnes ich zotročuje množstvo peňazí.“  Mahátma Gándhí

Čím je v obehu viac bankoviek, tým majú nižšiu cenu. Keď peniaze stratia svoju cenu, musíte ich dať za určitý produkt podstatne viac. Preto je dnes v obchodoch všetko drahšie, ako pred niekoľkými rokmi. Tento stav sa odborne nazýva inflácia. Teda zvyšovanie množstva peňazí v obehu.

Záver

Na záver článku treba povedať, že peniaze nie sú zlé. Sú výborným prostriedkom výmeny a značne uľahčujú výmenný obchod. Na druhej strane sú však veľmi ľahko zneužiteľné. Hlavne vtedy, keď sa dostanú do rúk nesprávnych ľudí.


Ak sa vám článok páčil, možno sa bude páčiť aj iným. Ak vám to neublíži, zdieľajte ho s ostatnými!

Páči sa vám reflektor812? Dokážte to!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *