Otrok, či otrokár?

Otrok či otrokár? Predstavte si, že máte na výber. Ktorú možnosť  by ste si vybrali? Niekto povie, že ani jedno. Otrokom nechce byť určite nikto. Samozrejme môžu existovať nejaké výnimky. Otrokár je pán a otrok je sluha. Väčšina by chcela rozkazovať a robiť nech robia iní. Lenže v skutočnosti si väčšina ľudí vybrala možnosť otroka. A niektorí o tom možno ani nevedia.


Možnosť výberu

Z historického hľadiska si ľudia nemali možnosť vybrať. Buď sa narodili ako páni, alebo ako sluhovia. Už od narodenia bol preto niekto obdarený mocou a niekto žobráctvom. Lenže dnešná doba je v tomto prípade omnoho lepšia. Aj keď sa niekto narodí v chudobnej rodine, môže sa vypracovať a postúpiť v spoločenskom rebríčku na vyššiu úroveň.

Ibaže nie každý to chápe. Takí ľudia si myslia, že keď sa narodili v chudobnej rodine, nikdy nebudú mať dostatok peňazí. Myslím si, že je to omyl. Takíto ľudia sa vopred odsudzujú k neúspechu. Kto vlastní počítač a pripojenie k internetu, má určite šancu niečo dokázať. Len tieto výdobytky musí vedieť správne používať.

otrok

To že je bez peňazí ešte neznamená, že musí byť celý život otrokom. Samozrejme že takýto človek to bude mať ťažké. No dá sa to zvládnuť. Kľúčom k úspechu takéhoto človeka sú vedomosti. Vedomosti dávajú človeku silu. Silu niečo dokázať. Ak získate potrebné vedomosti a aplikujete ich do praxe, môže vám to priniesť úspech.

Vzdelanie

Ako deti musíme chodiť do školy a tam sa učiť určené učivo. Iba na nás, prípadne na našich rodičoch závisí, ako sa budeme učiť. A prečo sa vlastne treba v škole učiť? Na túto otázku mám špecifickú odpoveď, ktorá sa značne líši od požiadaviek nášho školstva. Určite sa neučíme pre známky a ani pre vysokú školu.

„Nikdy som nedopustil, aby škola stála v ceste môjmu vzdelaniu.“                                – Mark Twain

Každý dobre vie, že v škole sa musíme učiť prevažnú väčšinu úplne nezmyselných poznatkov. Tieto poznatky z nás určite neurobia úspešných. Samozrejme že sa potrebujeme naučiť čítať, písať a počítať. No načo potrebujeme vedieť rovnice, či matice v matike? Ani raz som ich v živote od skončenia školy nepoužil. A ani nepoužijem. To nech sa učia ľudia vo vedeckých odboroch. A to nehovorím o množstve ďalšieho učiva.

„Učíme sa pre život, nie pre školu.“ – Seneca

Tak prečo sa treba v škole učiť? Učiť sa v škole treba hlavne pre tréning pamäte. Tréning je veľmi dôležitý! Tréningom sa z ľudí stávajú majstri. Ako chlapec, ktorý chce byť úspešným futbalistom. Musí veľa trénovať, aby sa jeho schopnosti stále zlepšovali. A oni sa zlepšovať budú. Samozrejme, pokiaľ nie je úplne drevo do futbalu.

„Dieťa vzdelávané iba školou je nevzdelané dieťa.“ – George Santayana

Tréning robí majstrov

Alebo tiež kulturista. Pokiaľ chce mať veľké svaly, musí poctivo trénovať v posilňovni. Spevák musí veľa spievať. Bežec behať. Spachtoš spať. Človek, ktorý chce byť dobrý v učení sa, musí tiež trénovať. Ak bude človek pri učení používať hlavu a poctivo sa učiť, časom sa v učení stane majstrom.

Potom bude učenie sa pre každého hračkou. Čím viac vecí sa človek naučí, tým má väčšiu šancu, že spozná úspech. Pokiaľ sa naučí niečo urobiť a urobí to, šanca že uspeje výrazne stúpne. Niekto si možno povie, že má smolu. Školské časy sú už dávno za ním. No nikdy nie je neskoro začať sa učiť.

Otrok, či otrokár?

Pomenovanie otrokár možno znie drsne a kruto, no v poňatí tohto článku otrokár reprezentuje úspešného človeka, ktorý je sám sebe pánom. Otrok je zasa ten, ktorý každé ráno vstáva do práce, dostáva menej než si zaslúži a vždy sa musí podriaďovať svojmu nadriadenému.

Ak vám život otroka vyhovuje a ste šťastní, tento článok neriešte. Pokračujte v tom a buďte šťastnými. Ak ste v takomto prípade spokojný, nie je na tom nič zlé.

 Učenie + tréning = Úspech

No pokiaľ chcete zmenu, musíte prejsť cez veľké a zamknuté dvere. Za tými dverami je váš úspech. Ak cez tie dvere chcete prejsť, potrebujete kľúč. Tým kľúčom sú práve vedomosti z oblasti podnikania a práce, ktorú chcete vykonávať. No určite sa do podnikania nepúšťajte bez tejto prípravy.


Páči sa vám článok? Dáva vám zmysel? Zdieľajte ho s ostatnými.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.