Odpad, údel parazita

Už mnoho rokov sa venujem turistike. Je to pre mňa relax. V horách je pokoj, čistý vzduch a ľudská prirodzenosť. Moje túry sú fyzicky náročné, no neľutujem. Kto žije jednoduchý život, akoby ani nežil. Fyzicky ma to unaví, no psychicky mi to dobije baterky. V prírode sa cítim skvele. Je tam väčšinou krásne. A teraz sa zastavím pritom ”väčšinou krásne”.

Príroda je krásna. No iba tam, kde sa neprejavil človek. Nebudem teraz písať o tom, ako drancujeme naše lesy. Zastavím sa pri inom ľudskom nedostatku, ktorý ma úprimne trápi. Tým nedostatkom je neporiadnosť bohužiaľ väčšiny ľudí. Mám namysli čierne skládky a odpad, ktorý v hojnom množstve zhromažďujeme mimo miest nato určených.


Odpad

Odpad bude vždy problémom tejto spoločnosti. A v budúcnosti určite nezmizne. V súčasnosti existuje zber komunálneho odpadu. Potom robíme separovaný zber plastov, skla, elektroodpadu a niekde dokonca aj bioodpad zo záhrad. Na mieste je preto nasledujúca otázka.

Odkiaľ sa potom berú tie čierne skládky za dedinami a mestami?

V dnešnej dobe je najjednoduchšie naložiť do auta zmiešaný odpad, sadnúť, naštartovať a vyhodiť to niekde v poli vedľa cesty. Veď to nie je žiadny problém a pritom sa k tomu ešte povozíme. Spojíme príjemné s užitočným. Doma už máme poriadok. To, že sme práve odhodili odpad na miesto kde nepatrí, je bezvýznamne. Ten odpad sa sám neodstráni a špiní kedysi čisté miesto.

„Lenivosť je hlúposť tela, hlúposť je lenivosť ducha.” – Seneca

Položme si nasledujúcu otázku. Páčilo by sa nám, keby nám sused na dvor vyhodil svoj odpad? Určite by nás to naštvalo. Veď nám špiní dvor! Ten odpad tam skrátka nepatrí! Patrí na smetisko a nie na náš dvor. Veď je to odpad. Teda niečo, čo nepotrebujeme.

odpad

Rovnaké je to aj s verejným miestom mimo nášho dvora. To totiž to patrí všetkým. Všetci ostatní sa v tom priestore pohybujú. No žiť v odpadkoch nie je nič moc. Teda aspoň pre kultúrnych ľudí. Ale kultúrny človek nevyhodí odpad mimo miest, kde patrí. No to je nekultúrnym a ”inteligentným” ľuďom jedno.


Vlastnosť odpadu

Kopa odpadu má jednu špecifickú vlastnosť. Správa sa ako magnet. Všetci dobre vieme, že magnet k sebe priťahuje kovové veci. Kopa odpadu je v tomto podobná. Tá k sebe priťahuje ďalší odpad. Problém tým vzrastá. Nekultúrny človek ide autom po ceste a vedľa cesty uvidí kôpku odpadu. Tým získa inšpiráciu, kde môže vyniesť svoj odpad z domu. A berie to normálne. Veď on tam prvý odpad nevysypal. Od tejto chvíle to už nie je jeho starosť. Veď je to v poli za dedinou. Tam to nikomu neprekáža. Nerobme z toho vedu… .


Život v čistej spoločnosti

Neviem ako iní, no ja by som chcel žiť v peknej a čistej spoločnosti. A to nielen doma, ale aj na miestach, kde sa pohybujem. To chcem aj pre svoje deti. Rovnako pre budúce generácie, ktoré tu prídu po nás a majú nato rovnaké právo, ako my. No my to takto neberieme. Žijeme štýlom tu a teraz. Čo bude o 100 rokov nám je úprimne jedno.

V minulých storočiach ľudia neprodukovali toľko odpadu, ako je tomu dnes. Ľudia sa síce správali ako teraz, no odpadu produkovali podstatne menej. Predstavme si situáciu, že by to bolo opačne. Naši predkovia by nám tu zanechali tony odpadu. A to všade naokolo. Tu trocha, tam trocha, jednoducho všade odpad. Žilo by sa nám tu po nich príjemne? Boli by sme im zato vďačný?


Chýba nám uvedomelosť

Ideme na výlet do hôr. Takýto výlet je náročný. Vydáme množstvo kalórií, ktoré potrebujeme spätne doplniť. K tomu nám poslúži napríklad horalka. Dobre si na nej pochutíme. No čo s obalom? Veď ho nebudeme niesť naspäť domov, či k nejakému košu. Spomínam horalku, pretože raz na túre po jednom turistickom chodníku mi spoločnosť robili prázdne obaly od horaliek, ktoré po sebe niekto zanechal. A nebolo ich tam teda málo… . Zbytočne narúšali čaro prostredia. No špiniť po sebe je údelom parazita.

„Rozum musí každý nadobudnúť, hlúposť sa šíri sama.” – Erich Kästner

Ideme autom a pocítime hlad, či smäd. Dopijeme fľašu vody, no čo s ňou? Jednoduché riešenie. Otvoriť okno a vyhodiť ju za jazdy z auta. Len pozor aby nás pritom niekto nevidel. Mohol by si o nás pomyslieť, že sme prasatá. A to my teda určite nie sme. Škoda len, že sa tak niekedy správame.

Chlapi si chystajú drevo v hore. To im v zime dobre poslúži. No za drevo sa treba lesu nejako odmeniť. Pokojne postačí prázdna PET fľaša, litrová plastová fľaša od piva, plechovka od piva a nič nepokazíme niečím skleneným s tvrdším obsahom. Lesu ten darček určite prospeje. Len tak ďalej.


Trocha z iného súdka

U nás v dedine máme zavedený lístkový systém zberu odpadu. Ak chcete, aby vám smetiarske auto zobralo odpad, musíte mať na nádobe nalepený lístok o zaplatení. Počet lístkov je pridelený podľa počtu osôb v domácnosti. Štvorčlenná rodina dostane na rok 12 lístkov o celkovej hodnote 33€. Vychádza jeden lístok na mesiac. No čo ak domácnosť produkuje viac odpadu? Prax ukazuje, že u niektorých rodín je 12 lístkov málo.

Ak nebude na nádobe nalepený lístok, smetiari vám odpad nezoberú a starajte sa, čo s ním. Teda známym zoberú aj bez lístka. 😀 Veď vieme, ako to v tejto spoločnosti funguje. No čo v prípade, keď nepoznáte smetiarov?


Možností je viac

Prvá možnosť je, že si pôjdete dokúpiť ďalšie lístky. Samozrejme už za vyššiu cenu, než tie prvé. Veď produkujete viac odpadu. Tak plaťte.

Druhá je, že si urobíte smetisko doma v záhrade a úplne zdarma.

Tretia. Pracujete vo veľkom meste? Ráno si hoďte igelitové vrece do auta a vyhoďte ho v meste. Už som počul o človeku, ktorý to presne takto robí. A pritom nemá núdzu o peniaze.

Štvrté riešenie už bolo spomenuté. Vyhodiť odpad za dedinou a netrápiť sa s vykladaním koša pred dvor, či platením lístkov. Toto je pre mnohých najjednoduchšie. Ľudia sú experti. Systém budú vždy obchádzať. A v mnohých prípadoch je im jedno, ako.


Kto je na vine

Vďaka bohu že lístkový systém nie je zavedený všade. Problematiku odpadu nerieši, skôr ju znásobuje. No kde je, tak vinu samozrejme nesie vedenie samosprávy a dokonca samotné Ministerstvo životného prostredia. Vina je tiež na strane jednotlivcov, pretože tí rozhodujú, ako so svojim odpadom naložia. V obci prebieha zber separovaného odpadu, ktorý je zdarma. No v kopách odpadu sa často váľajú PET fľaše, plasty, sklo a iné. Prečo?


Záver

Na každom z nás závisí, ako ochránime prírodu. A to nielen pre seba, ale aj pre budúce generácie. Keď budete najbližšie držať v ruke prázdny obal a kôš nebude nablízku. Povedzte si nasledujúcu frázu.

Dokázal som tu priniesť celú čokoládu? Prázdny obal odniesť domov určite zvládnem.

Riešenie problému drží denne každý jednotlivec v rukách. Je len na ňom, či ho odhodí na správne miesto. Urobme zo sveta lepšie a čistejšie miesto. Začnime od seba a naučme to aj naše deti.


 

Ak sa vám článok páčil, podeľte sa s ním aj s ostatnými. Zdieľajte ho!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.