Nenávisť speje k ďalšej nenávisti

Všetci zastávame jednu rasu. Musíme piť vodu. Tiež dýchať vzduch a niečo jesť. Rovnako potrebujeme chodiť na záchod. V týchto základných parametroch sme si skrátka rovní. Nemôžeme nikomu vyčítať, že on to nepotrebuje. To sa nedá nijako zmeniť. Takto je to dané. Čiže asi jediná rovnosť a spravodlivosť. No aj tak existuje medziľudská nenávisť. Prečo sa tak nenávidíme?

Zistili sme, že sme jeden druh, ktorý nám prináša rovnosť. To je asi tak všetko, čo možno povedať k rovnosti. Oveľa viac sa dá povedať k nerovnosti A to je problém nenávisti. Nerovnosť totižto vyvoláva nenávisť a tá zas podnecuje vykorisťovanie, zločiny, drancovanie a bohužiaľ aj zabíjanie.


Prečo medzi sebou bojujeme?

 Si iného náboženstva ako ja? Máš smolu. Ja som totižto náboženský fanatik. Jedine moje náboženstvo je správne a ty buď konvertuj a vyznávaj môjho boha, alebo umri! Je zaujímavé, koľko je tých náboženstiev. A to nehovorím o bohoch. Jeden povie, že jeho boh stvoril svet. Druhý zas povie, že jeho boh stvoril svet. Ešte sa tu so svojím bohom primieša tretí a je po zábave. Ktorý boh teda stvoril svet??? Dajme im zopár kameňov, či pušku a konflikt v mene boha je na svete.

nenávisť

Prvý bol zelený, druhý zasa modrý

 Pravdou je, že nie každý na svete je zelený. Existuje aj modrý a má rovnaké právo na život, ako zelený. A to nie je všetko. Ešte je červený, fialový a určite sa ešte nejaký nájde. Prečo by mal mať právo na život iba zelený? Toto právo ma každý a vzniklo narodením každého z nás.

„Láska k vlastnému národu nemusí a nemá znamenať nenávisť k národu inému.“- Tomáš Gariggue Masaryk

Ty si modrý, tak si menej cenný. No čo ak je menej cenný práve ten dokonalý zelený. Poznáme to z filmov. Zem je preľudnená a hŕstka tých najbohatších sa ju rozhodne prečistiť, aby sa na nej dalo žiť. Naplánujú katastrofu, ktorá polovicu tých podradných ľudí vyhubí. Lenže kto im nato dal právo? Prečo by mali práve oni prežiť? Určite nie pre peniaze.


Farebnosť je neprijateľná

Ľudia často nenávidia nejaké etnikum. Hovorí sa o rasizme. Sú iní ako my. Nezaslúžia si tu žiť. Sú skrátka menšina. Lenže mnohým nejde o farbu pleti. Ide o tú neprispôsobivosť. Každý to hádže na rasovú diskrimináciu. A tí diskriminovaní sa zato veľmi radi skrývajú.

„Láska je migréna srdca, nenávisť migréna rozumu.“  – Robert Ranke Graves

Krivo sa na nich pozrite a už ste rasista. To im prináša výhody. Takto to proste je. Existujú etniká, ktoré sú naučené iba brať. Podpora je základ. Nepracujú, no štát sa o nich stará. Mnoho vecí sa im odpúšťa. Vecí, ktoré sa väčšiny netýkajú. A to väčšinu štve. Preto vzniká nenávisť.


Nespravodlivosť podnecuje nenávisť

Mne je ukradnuté, či je môj sused modrý, alebo zelený. Je človek presne ako ja. Žije v spoločnosti rovnako ako ja. Preto by na neho mali platiť rovnaké pravidlá a zákony, ako aj na mňa. Keď jeho deti dostanú niečo zadarmo, mali by to dostať aj moje. Nechcem byť príživník, no to by nemal byť nikto. Teraz nehovorím len o zákonoch, ale aj o pravidlách morálky a slušnosti.

„Lásku často len predstierame, zato nenávisť je vždy pravdivá.“ – Jiří Žáček

Mojím deťom musím všetko platiť ja a tvojím to platí štát. Ja pracujem a ty nie. Ja si nedovolím mať viac detí, než dve a ty máš šesť. Tá nespravodlivosť ľudí skrátka štve. Kto berie, mal by aj dávať. Realita je však v tomto iná. Takto vzniká nenávisť.


Škola nie je výnimkou

Platí to aj v škole. V nejakej dedine žije modré etnikum. Je ich tam dosť a ich detí tiež. Rodičia zelených detí chcú, aby modré deti chodili do samostatnej triedy. To sa európskej únii nepáči. Je to rasistické. Lenže rodičom nevadí farba pleti modrých detí.

„Strach je našim nepriateľom. Myslíme si, že to je nenávisť, no v skutočnosti je to strach.“ – Mahátma Gándhí

Vadí im to, že ich deti budú v triede so zavšivavenými zapáchajúcimi deťmi bez základných hygienických návykov. V takej triede sa určite nebude ľahko učiť. A v slobodnej spoločnosti by mal mať každý právo povedať, v akých podmienkach sa budú jeho deti učiť. No všetko sa hneď obracia na rasizmus.


Bez práce nie sú koláče

 Iný prípad je zamestnanie. Zamestnanecká nenávisť je skoro všade. Pracujem  v rovnakej firme ako ty, dokonca ešte viac než ty a nemám ani polovicu z toho, čo ty. Nenávidím ťa zato. Sme úplne rovnaký, akurát ty si podľa nejakej inteligentnej trojčlenky dôležitejší, než ja. Máš nárok na odmeny a ja nie. Prečo? Nenávidím ťa.


Nenávisť a zopár faktov o nej

Pokiaľ nebude existovať rovnosť, nenávisť len ťažko vymizne. Ak vám niekto niečím ubližuje, alebo vás vodí za nos niekoľko mesiacov, či rokov a vy to zistíte, nezostane vám nič iné, než nenávisť. No nenávisťou to nemusí skončiť. To môže priniesť nový a vážnejší problém. A o problémy samozrejme nikto nestojí.

„Humor je nádherný, humor zachraňuje. Ihneď z nás sníme podráždenie a nenávisť a nahradí ich radosťou.“- Mark Twain

Všetko v živote berte ako ponaučenie. Pre príklad si zoberme vzťah. Chlapec a dievča spolu chodia. No po roku sa chlapec dozvie, že ho to dievča vodilo za nos. Chcela sa iba vyvážať na aute a využívať ho. On tým prišiel o dosť peňazí, no hlavne stratil čas, ktorý mohol venovať osobe, ktorá by zato skutočne stála. To u neho vyvoláva nenávisť. No čomu to pomôže?

„Čím menšie je srdce, tým viacej nenávisti prechováva“- Victor Hugo

No stalo sa a už sa neodstane. Situáciu treba brať, ako ponaučenie do budúcna. Všetko v živote má nejaký význam. Poučí nás to a otvára nám oči, aby sme ďalej rástli a boli lepším človekom. Preto to neberte ako ujmu, ale ako ponaučenie, ktoré vám otvorilo oči. Nenávisť skutočne nič nevyrieši.

„Nikdy na svete neprestane nenávisť skrz nenávisť. Nenávisť prestane len skrz lásku. Toto je večné pravidlo.“- Budha

Nemusíte sa s tou osobou bratríčkovať, no prestaňte ju riešiť. Radšej pracujte na sebe a svojom zdokonaľovaní. Prestaňte riešiť farebnosť a neznervózňujte sa nad situáciou, ktorú ľahko nevyriešite. Svoju pozornosť obracajte na ľudí, ktorých máte radi a žite pozitívny život bez stresu a hlavne bez nenávisti.


 

Zdieľajte článok s ostatnými. ♥

Páči sa vám reflektor812? Dokážte to!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *