Najdôležitejšie na svete

Čo je pre nás na tomto svete najdôležitejšie? Pre niekoho možno komplikovaná otázka. No aj tak sa nájdu ľudia, ktorí v tom majú úplne jasno. Tí už majú odpoveď na konci jazyka.

Najdôležitejšie je predsa vlastniť tučné bankové konto. Alebo disponovať obrovskou mocou, vďaka ktorej im budú ľudia kľačať pri nohách. Najdôležitejší môže byť aj pekný vzhľad, ktorým sa môžu popýšiť a povýšiť nad ostatnými. Pekné a moderné oblečenie. Obrovský a priestranný byt, či dom. Najnovší mobil. Luxusné auto, či dve v garáži. Niekto možno povie, že zdravie.

Po tomto väčšina z nás skutočne túži. Veď prečo nie? Prinesie nám to slobodu, šťastný život a pohodu. Sem tam k tomu ešte nejakú známosť na jednu noc a život je krásny.


S týmto opisom určite mnoho ľudí súhlasí. Na živote je však najkrajšia tá jeho rôznorodosť. Koľko ľudí, toľko chutí. Vďaka tejto skutočnosti existuje skupina ľudí, ktorým k šťastnému životu stačí niečo jednoduchšie. Nepotrebujú milióny. Nepotrebujú najdrahšie auto, najnovší mobil, kaštieľ, či zámok a princeznú v ňom. Tieto veci určite dokážu oceniť, no svoj pocit uspokojenia hľadajú na inom mieste.

Čo je pre takýchto ľudí najdôležitejšie? Ktovie? Možno taký človek odpovie, že ľudskosť, dobrota a láska. No pozrime sa nato z inej strany.


najdolezitejsie na svete


Po meste kráča muž. Je pekne oblečený, voňavý a pôsobí inteligentným dojmom. Užíva si krásny a slnečný deň. No chôdza nie je v tejto chvíli to jediné, čo práve robí. Prechádzku si spríjemňuje pozorovaním okolia. Chce spojiť príjemné s užitočným. Rád si všíma svet a preto pozoruje ľudí naokolo. Vidí prekrásne dievča s bujným poprsím, ktoré skoro prepadne cez veľký výstrih. Vidí na nej, že má peknú postavu s krásnym zadkom. Je pekne a príťažlivo oblečená. Prechádza okolo nej. Otáča sa za ňou, nech sa ešte trošku pokochá.

No musí ďalej pokračovať a preto svoju pozornosť cieli na ďalšiu osobu.  Tá ho zas tak veľmi neočarila. V mysli si však neodpustí poznámku. „To čo máš oblečené? Vyzeráš strašne. A ten účes ani nehovorím. Čistá žobráčka. Určite by ti nezaškodilo, keby si do seba zainvestovala…“


Z psychológie možno vyčítať, že takýto stav sa odborne nazýva Haló efekt. O druhom človeku si robíme mienku na základe jeho vonkajších prejavov. Prvý dojem je pre mnohých ľudí dôležitý. Je však takéto konanie správne?

Na ulici stretneme bezdomovca a hneď vieme, že je to špinavý človek. Určite alkoholik bez peňazí, ktorý je úplne na dne. Jednoducho odpad spoločnosti. Nič iné už neriešime. Prvý dojem nám stačil. Lenže čo ak je pravda úplne iná? Možno že to bol kedysi úspešný lekár, ktorý pomohol stovkám ľudí. Osud sa s ním škaredo zahral a skončil takto. Možno aj preto, že niekoho chránil pred smrťou. Stať sa to môže každému.

No my vidíme len zovňajšok. A ten musí byť krásny, čistý a voňavý. Niekoho odsúdiť je veľmi ľahké. No skutočná krása, či to najdôležitejšie sa neskrýva na povrchu nášho tela.


Je to perla ukrytá pred svetom. Je krajšia než najkrajšia postava, krajšia než najlepší účes, krajšia než to najlepšie oblečenie, krajšia než najkrajšie oči sveta. Krajšia než všetko fyzické a materiálne dohromady. Čo je tou perlou?

Tou perlou je to, čo nám bije v našej hrudi. Pre niekoho možno obyčajný orgán, no v skutočnosti  je srdce vzácnejšie, než čokoľvek iné.  Drží nás pri živote a robí z nás lepších ľudí. No má to jeden háčik. Dokáže ho zatieniť naša myseľ, či EGO. Je len na nás, či im to dovolíme.


Prečo by sme im to nemali dovoliť? Pretože rozum môže klamať, no naše srdce nikdy neklame! Jedine naše srdce stojí za našou ľudskosťou, dobrotou, či láskou. Ľudskosť, dobrota, či láska má nevyčísliteľne väčšiu hodnotu , než ten najväčší majetok na svete. To že takýto majetok skutočne vlastníte, z vás nerobí skutočného človeka. Toho z vás robí jedine vaše srdce, ktoré vám povie, aby ste tým majetkom pomohli tým v núdzi. Prečo? Len tak. Prečo len tak? Odpoveď hľadajte vo svojom srdci.

Pamätajte si. Rozum zvykne odsudzovať, no skutočné srdce sa najprv snaží pochopiť. Neodsudzujte! Snažte sa pochopiť. To má v živote skutočný zmysel.

Srdce je to najdôležitejšie na svete. Vychádzajú z neho ostatné krásne veci v ľudskom živote. Srdce dáva hudbe harmóniu a emóciu. Srdce dokáže vytvoriť nádherný film, krásny obraz, sochu, či hocijaké iné umelecké dielo. Srdce takémuto dielu dáva niečo vzácne. Dáva mu dušu.

„Všetko čo v živote získate, zhnije, alebo sa rozpadne. Po vás ostane iba to, čo ste mali v srdci.“

Jim CARREY

Ľudia pokladajú za zázrak niečo neuveriteľné. No skutočný zázrak nosia stále pri sebe a ani si to neuvedomujú. Nezabudnite. Ten najkrajší a najdôležitejší nástroj vám bije v hrudi. Je to vaše srdiečko.


 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.