Najčistejšia zamilovanosť 2:

(Vysvetlenie) Čo je vlastne láska a zamilovanosť? Určite sa všetci zhodneme na tom, že sú to city. Ale čo sú to vlastne tie city? Spomínané city sú v podstate iba klam prírody. Je to iba chemická reakcia prebiehajúca v našom tele. Nič viac a ani nič menej. Tú reakciu spôsobujú rôzne hormóny, ktoré u nás vyvolávajú konkrétne stavy.


Zamilovanosť a jej význam

Zamilovanosť má v prírode konkrétny význam. Úlohou zamilovanosti je vytvoriť puto s druhým človekom. S tým následne splodiť potomka, pre pokračovanie ľudského rodu, pretože vtedy obe pohlavia pociťujú väčšiu chuť na sex. Potom nastúpi láska, ktorá zabezpečí, aby spolu pár vydržal až do smrti. Každý jeden stav spôsobujú práve hormóny.

Najznámejšími hormónmi sú testosterón a estrogén. Oba tieto hormóny možno nájsť u muža, ale aj u ženy. U muža prevláda testosterón a u ženy estrogén. V zamilovanosti u muža testosterón klesne, čo sa prejaví tým, že bude citlivejším a milším. U žien vtedy naopak stúpne, čo im spôsobuje chuť na pohlavný styk.

„Znak zamilovanosti je prehnaná túžba po tom, čo sa nám páči.“ – Bettina von Arnim

Testosterón teda vyvoláva chuť na sex u oboch pohlaví. Samozrejme intenzita je rôzna podľa množstva uvoľneného hormónu v tele. U niekoho je ho viac a u niekoho zasa menej. U mužov je ho vždy viac, preto majú väčšinou väčšiu chuť na sex. Tieto pohlavné hormóny nevplývajú na pocit lásky. Chuť na sex ešte podporuje hormón dopamín. Hlavne vtedy, ak má žena málo testosterónu.


Oxytocín, hormón materstva

Dôležitým hormónom je oxytocín. Máme ho už od narodenia a jeho úlohou je zabezpečiť, aby rodičia mali dôvod svoje deti po narodení vychovávať a starať sa o ne. Ide teda o hormón materstva. Ak máme chuť svojho partnera objímať, maznať sa s ním, provokovať ho, dotýkať sa ho, má to na svedomí práve tento hormón.

zamilovanosť

Rovnako zabezpečuje to, že začneme k svojmu partnerovi cítiť náklonnosť a dôverovať mu. Tiež podporuje vernosť. Jeho dostatočné množstvo teda zaručuje, že vzťah môže vydržať dlhodobo. Hodnotu tohto hormónu znižuje väčšinou zlá životospráva a konzumácia alkoholu.


Fenyletylamín, hormón zamilovanosti

Je to hormón, ktorý spúšťa prvotnú zamilovanosť. Vtedy je váš nový partner najlepší na celom svete. Rovnaké je to aj u vášho partnera. Preto si výborne rozumiete a plánujete si spoločnú budúcnosť. Myslíte si že, on je ten pravý. Stále na neho myslíte a keď ste s ním, cítite sa veľmi dobre. Prežívate stav blaha a chcete, aby to nikdy neskončilo. Lenže to bohužiaľ skončí a príde facka. Zamilovanosť nie je láska, práve preto si na tento stav treba dávať obzvlášť pozor.

„Skutočne: obyčajná zamilovanosť robí človeka slepým. Pravá láska ho však robí vidiacim.“ – Viktor Frankl

Od začiatku zamilovanosti sa tvorba fenyletylamínu začne postupne znižovať. Vtedy začnete registrovať, že sa rozprávka končí. Nie je fenyletylamín, nie je ani zamilovanosť. Toto obdobie trvá okolo dvoch rokov. Najskôr sa jeho množstvo zníži u mužov. Potom neskôr aj u žien. Následne príde vytriezvenie a skutočná realita. Zamilovanosť môže byť jedno veľké a neúmyselné klamstvo. V niektorých prípadoch aj úmyselné!


Nemusí to byť koniec

Lenže netreba zúfať. Vzťah vtedy vôbec nemusí skončiť. Zvýšené hodnoty hormónov klesnú a dostanú sa do normálu. Zamilovanosť skončí. To však neznamená, že na toho človeka zabudnete. Naopak, vtedy sa váš vzťah môže ešte viac utvrdiť. Ak sa k vám bude partner správať milo aj po ubehnutí 2-3 rokov, bude to dobré znamenie. Už nebude akoby omámený a bude vás brať takého, aký ste. Potom už môže vzniknúť trvalá náklonnosť, čiže láska.

To spôsobia hormóny endorfíny, ktoré nahradia znížený fenyletylamín. Endorfíny sú hormóny šťastia. Tiež vyvolávajú pocit potešenia. Ich tvorbe pomáha sex a slnečné svetlo. V zimných mesiacoch môžu byť niektorí ľudia podráždení, práve z nedostatku slnka a tohto hormónu.


Realita je skutočnosť

Po zamilovanosti možno zistíte, že je váš partner iný, než by ste v skutočnosti chceli. Môžete zaznamenať, že začne robiť veci, ktoré vám zrazu začnú prekážať. Preto nie je vhodné, sa hneď po roku, či skôr zosobášiť. Nad svadbou sa podľa mňa môže začať rozmýšľať až po troch rokoch vzťahu, kedy sa obaja partneri dokonale spoznajú a citovo sa ustália. U niektorých aj dlhšie.

„Len nerozumní milenci si myslia, že so svojou zamilovanosťou vystačia celý život.“ – Carlo Dossi

Po dvoch rokoch bude najlepšie, ak začnete s partnerom tráviť čo najviac času. Prípadne spolu môžete začať bývať a čas ukáže, či sa k sebe hodíte. Najlepšie je spoločne prekonať nejaký problém, či hádku. V tomto období je nutné si všímať, či vás partner vo vašich záležitostiach podporuje.

Či vás objíma, či sa k vám pritúli, či túži po dotykoch, či sa má chuť maznať, či vás od seba neodbíja. Hlavne vtedy, keď pozerá nejaký obľúbený film. Ak vás nebude vnímať, či vás odbije. Mali by ste sa nad svojim vzťahom zamyslieť. Nejaký film by pre vášho partnera nemal byť dôležitejší, než vy.


Sex, sex a zase ten sex

Sexualita je stránka sama o sebe. Myslím si, že väčšina párov robí na začiatku vzťahu presný opak toho, čo by v skutočnosti robiť mali. Na začiatku zamilovanosti hormóny človeka burcujú k pohlavnému styku. Hlavne mužov. Tí na ženy vplývajú, až kým na styk nepristúpia. Samozrejme to robia s citom.

Niektorí skutočne vedia, ako nato. Hlavne tí, ktorí už majú za sebou niekoľko vzťahov. Ženy sú vtedy oblomnejšie, pretože aj u nich pracujú hormóny. Niektoré to ustoja a niektoré nie. Dôjde k styku a pritom sa vzťah do dvoch rokov zrúti. No to je niekomu jedno, pretože k styku došlo a to je to hlavné. Aj keď už nie je vzťah, tak aspoň si s partnerom užil a môže si dať ďalší zárez na opasok…


Skutočný vzťah je o niečom inom

Lenže vzťah dvoch ľudí by nemal byť založený iba na sexe! Čo ak jeden z páru ochorie a nebude schopný vykonávať pohlavný styk? Čo bude jeho partnera podnecovať k tomu, aby s ním ostal aj napriek tomu, že mu nedá to, čo od neho čaká? Preto je láska dôležitejšia než sex. Samozrejme že aj sex je dôležitý, pretože utužuje vzťah. Ale iba vzťah dvoch ľudí založený na láske, teda na trvalejších hormónoch.

„Zamilovanosť človekovi ukazuje, ako by to malo vyzerať stále.“ – Jean Cocteau

Preto pohlavný styk nemal byť skôr, než po uplynutí dvoch rokov vzťahu. Komu bude ísť skutočne o vzťah, vydrží to aj bez sexu. Kto to nevydrží, najskôr nebude ten pravý, či pravá. Skutočná sila je v zvládnutí sa ovládať. Samozrejme že je to rôzne. Veď aj ľudská rasa je rôzna. No vedieť by ste mali to, že v čase zamilovanosti ste ovplyvňovaní hormónmi. Preto to u niekoho môže byť iba klam.

Pokiaľ je ovládaný, funguje a pretrváva to. Ak prestane byť ovládaný, pominie to. Výsledkom môžu byť neplánované deti a rozchod. Aj rozvody sú bežná realita, nie len fikcia. Dnešnou realitou sú vzťahy založené na základnej, či strednej škole. Ako môže také dieťa, či adolescent vedieť dostatok o skutočnom živote, vzťahu a zodpovednosti? Hormóny v puberte vedia riadne pomotať hlavu.

Mali by ste si odpovedať na nasledujúcu otázku. Viac chcem skutočný vzťah, či skutočný sex? Žiadne odpovede typu, že chcem oboje! Vyberte si jednu možnosť a podľa toho sa správajte.


 

Zdieľajte článok s ostatnými 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.