Milionár z chatrče

Žijeme v dobe, kedy 90% všetkých peňazí sveta vlastní malá hrstka vyvolených. To znamená, že všetci ostatný sa musia uspokojiť s tým menším zvyškom. No to mnohým z tej väčšej skupiny nie je po vôli. Všetci z nich by chceli niesť spoločenský status milionár. Mať dostatok všetkého, po čom ich duša túži. To by bol ale pekný život. Tento článok však nie je o tom.

Hovorí sa, že majetok plodí ďalší majetok. Platí to pre tých, ktorý majú tučné bankové konto a svoje financie vedia skutočne zhodnotiť. A tak získavajú ďalšie a ďalšie bohatstvo. Lenže toto je skutočným zmyslom života? Potrebujeme stále viac a viac peňazí? Možno že niektorí áno. Veď tiež sa hovorí, že peňazí nie je nikdy dosť. Lenže to fakt neexistuje strop? Čiže bod, kedy budeme mať skutočne dosť?

Peniaze nie sú všetko. Aj keď si väčšina ľudí myslí presný opak. Sú iba energia a súčasť života. Potrebujeme ich, no nemali by sme sa stať ich otrokmi. Nie je príjemné zistiť, že celý život sme sa naháňali za peniazmi a na smrteľnej posteli pochopiť, že máme síce kopu peňazí, no náš život bol v skutočnosti prázdny.


Nájdem poklad a bude to

V televízií som raz sledoval dokument, ako dvaja bratia hľadajú rozprávkový poklad. Hľadali ho na jednom ostrove blízko pobrežia. Ani v jednej časti neobjavili nič cenné, začo by to stálo. Boli majetní a pri hľadaní používali ťažkú techniku. Tá samozrejme nie je najlacnejšia. Minuli niekoľko miliónov a o stratenom čase ani nevravím. To všetko preto, že chceli ešte viac, než dovtedy mali a skutočne potrebovali.

milionár

Alebo zlatokopovia v minulých dobách. Išli na Aljašku hľadať zlato a zlepšiť si finančnú situáciu. To sa podarilo len niektorým. Najviac samozrejme zarobili tí, čo sedeli v teple svojich obchodov a zlatokopom predávali zásoby.


Chcem byť milionár?

V mojej štartovnej práci som zarábal minimálnu mzdu. Môj plat sa točil vždy okolo 400€ v čistom. Vtedy som bol mladý a nemal som ešte založenú rodinu. Keby som mal byť po zvyšok života sám a nechcel nič vo svojom živote zmeniť, možno že by mi to aj stačilo. Jazdil som vtedy na 24 ročnom aute, pretože na nové som nemal peniaze. Mimochodom, jazdím ním dodnes a ešte dlho plánujem. Aj keď už mám peniaze na novšie a lepšie.

„Najväčším bohatstvom je vzdelanie“ – Robert Kiyosaki 

Lenže novšie auto nepotrebujem. Nepotrebujem každých 10 rokov, či menej meniť autá, ako to robia niektorí ľudia. Jedného takého človeka poznám. To čo očakávam od auta, mi dá aj to 24 ročné. Nepotrebujem luxusné auto, ktorým by som sa vyvyšoval nad ostatnými.

„Umenie nie je mať veľa, ale chcieť málo.“

Peniaze som si šetril a nemíňal na zbytočnosti. Samozrejme som mal aj pravidelné mesačné výdavky. A keď som niečo veľmi chcel a bolo to cenovo dostupné, kúpil som si to. Nefajčím a nepijem. To mi tiež pomohlo v šetrení. Lenže súčasná práca ma nerobila šťastným. Chcel som si v budúcnosti založiť rodinu a vedel som, že môj plat je v dnešnej dobe na uživenie viac ľudí malý. Moja poklona tým,  čo to dokážu s ešte menším príjmom. 🙂

„Svoj cieľ stať sa milionárom si nestanovte kvôli peniazom, ale kvôli tomu, čo z vás bude, až sa milionárom stanete.” – John Earl Shoaff

Žijeme v sociálnom štáte. To je však skutočnosť niekde v osadách, či na politických bilbordoch. Človek, ktorý sa chce uživiť v hladových dolinách nášho štátu, sa musí otáčať a aj tak zarobí menej, než si skutočne v dnešnej dobe zaslúži. Lenže všetci do cudziny, či bližšie k nášmu hlavnému mestu nemôžeme ísť. Máme sa preto zmieriť so situáciou, v ktorej sme?

„Úspech je zlý učiteľ. Zvádza chytrých ľudí myslieť si, že nemôžu prehrať.“ – Bill Gates

V tom období som skutočne chcel byť milionár. Vedel som, že milionári si žijú slobodný a bohatý život. Aj ja som to chcel. Chcel som mať viac, než som mal. A ešte viac, než som si vôbec dokázal predstaviť. Lenže ako som starol, začal som veci chápať inak.


Zmena myslenia

V práci som sa dostával do styku s vodičmi kamiónov. S niektorými som sa aj zhováral a zažil som dva rozhovory, v ktorých sme sa bavili o tom, koľko zarobíme. V oboch prípadoch mi povedali, že zarábajú 1500€. Ale že to je málo a potrebujú viac. Platia úvery a tak. Keď sa ma spýtali koľko zarobím, odpovedal som, že 400€. Pretočili očami a povedali mi, že oni by z toho nevyžili.

„Ak niečo nemáš rád, zmeň to. Ak to nemôžeš zmeniť, zmeň svoj postoj.“ – Maya Angelou

Ja som si zas pomyslel, že mať mesačne 1500€ k výplate, prežíval by som spokojnosť. Vtedy som pochopil, že žiadne milióny v skutočnosti nepotrebujem. Nechcem byť milionár. Stačí mi aj oveľa menej, no zas oveľa viac, než som pôvodne zarábal.


K čomu smerujem?

Mnoho ľudí je vo svojej práci nespokojných. Hlavne pre nízku mzdu a nedostatočnú kúpi schopnosť. Chcú žiť lepší život a byť milionári. Stanovujú si vysoké finančné ciele, ktoré ich len odrádzajú od akcie. Pre obyčajného človeka je nereálne zarobiť milión. Neverí v to, že to dokáže zarobiť. Vie, že sa zarába ťažko a hlavne rizikovo. Tiež vie, že ho nikdy nezarobí v súčasnej práci. To podnecuje strach a ten zabíja všetko.

„Priame, prosté jednanie budí v ľuďoch všetky dobré inštinkty. Ak jednáš otvorene a s úmyslom poslúžiť ľuďom, tvoj úspech je neodvratný.“ –  Tomáš Baťa

Skutočne potrebujete zarobiť milión, či viac? Spraví vás to šťastným? Myslíte si, že je život len a len o peniazoch? Mať peniaze a byť vážne chorý, to nie je šťastie. Mať peniaze a ženu, ktorá vás podvádza s iným, tiež nie je šťastie. Mať peniaze a nemať rodinu, s ktorou by ste si tie peniaze s radosťou užili, toto nie je šťastie. A nikdy ani nebude. Peniaze sú skrátka súčasťou, no nie všetkým. A rozhodne ich nemusíte mať plnú banku. Stačí toľko, aby ste boli skutočne šťastný a mohli žiť slušný život.


Prírodná zákonitosť

Zarobiť veľa peňazí možno prirovnať k výstupu na strmú a ťažko dostupnú horu. Nevieme, ako to vyzerá na vrchole. Nikdy sme tam neboli. No chceme tam ísť. Preto pokračujeme v ťažkom a dlhom lezení. Na vrchole môžeme nájsť čistinu s prekrásnym výhľadom. No ten výhľad nás časom omrzí. Zvykneme si na neho. Už to nebude, ako na začiatku. Sme síce na vrchole, ale už nie sme naplnený.

„Ak chceš poznať svoju minulosť – pozri sa ako si na tom teraz. Ak chceš poznať svoju budúcnosť – pozri sa na to, čo teraz robíš.“ – čínske príslovie

Obklopujú nás ľudia, ktorí sa tiež chceli dostať na svoj vrchol. No pri nás sa cítia lepšie. Sú na našom vrchole a svoj už nepotrebujú. No zisťujeme, že tí ľudia tam nie sú kvôli nám, ale kvôli nášmu vrcholu a výhľadu. V našom vnútri sa cítime tak opustene. No sami sme si vybrali túto cestu. Rovnaké to bude, ak sa dostanete na ten vrchol a žiadna vyhliadka tam ani nebude. Budeme milionári, no bez potešenia.


 

Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho! Možno tým niekoho potešíte.

Páči sa vám reflektor812? Dokážte to!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *