Láska a 15 citátov o nej

V dnešnom článku spomeniem 15 citátov o láske. Láska dáva životu smer a vytvára lepšie podmienky pre spoločné spolunažívanie. Jedine život založený na pravidlách lásky má skutočný význam. Vie to mnoho ľudí a niektorí o láske povedali niečo pekné. Na zopár takýchto citátov sa teraz spoločne pozrime.


Láska je večná a dostupná pre každého

„Rodina je miestom lásky a života. Miestom, kde láska rodí život.“ – Ján Pavol II

Rodina je základnou jednotku spoločnosti. Jedine na rodine závisí, akým smerom povedie svoje potomstvo. Buď ho povedie po stopách zloby a nenávisti, alebo po stopách lásky. Ak ho každá rodina povedie za láskou a oni to isté urobia so svojimi potomkami, urobia z toho sveta mierumilovné miesto, v ktorom má každý právo na život.

láska

„Keby na zemi vládla láska, nepotrebovali by sme zákony.“ – Aristoteles

V Biblii sa hovorí. Kto do teba kameňom, ty do neho chlebom. Takto by sa to malo šíriť ďalej. Ak by každý človek konal v mene lásky a to za každých okolností, tento citát by skutočne hovoril pravdu. To či bude hovoriť pravdu aj v budúcnosti, záleží na samotných ľuďoch a na ich láske k blížnemu.

„Žiť so ženou, ktorú nemiluješ, znamená byť ochudobnený o všetku ženskú krásu pod týmto slnkom.“ – Amaru

Láska je pekná hlavne vtedy, ak ju k niekomu smerujeme. Tým sa nám vracia ako bumerang a náš život je oveľa krajší. Žiť s niekým, koho nemilujeme nás pripravuje o to, spoznať a zažiť skutočnú lásku na vlastnej koži.

Láska je odpoveďou na všetko dobré, čo sa človeku deje

„Ak má byť manželstvo vydarené, treba sa zamilovať veľa ráz, ale vždy do tej istej osoby.“ – John Goodman

Tento citát mám veľmi rád. Použil som ho už vo viacerých článkoch a určte ho ešte použijem. Rovnako obľubujem človeka, ktorý ho povedal. O to viac ma tento citát uchvátil. Skutočnou silou, je milovať jediného človeka do konca života. Zamilovanosť je klam, ktorý nás priťahuje k človeku, ktorý nám prejavil nejakú náklonnosť. Zamilovanosť po čase vyprcháva. Ak však nájdeme lásku, vedieť sa do nej opakovane zamilovať, náš vzťah utvrdzuje. Dôležité je na partnerovi opakovane hľadať dôvody, prečo sme s ním.

„Veľkým znakom lásky je podľahnúť vôli tomu, koho milujeme.“ – Moliere

Vzťah je o dvoch ľuďoch. Nemožno očakávať, že budú obaja rovnakí. Príroda je o kladoch a záporoch. Toto funguje aj vo vzťahu. Protiklady sa skrátka priťahujú. No len do určitej miery. Určite sa v spoločnom živote objavia situácie, ktoré budú smerovať rozdielne. Obaja by mali voči sebe vedieť ustupovať. Ja ustúpim tebe. Ty potom niekedy ustúpiš mne. Ak nechcete ustupovať, nehľadajte si vzťah.

„Kto miluje, ten chce darovať seba samého.“ – Ján Pavol II

Existuje mnoho vecí, ktoré možno človeku darovať. Fantázii sa medze nekladú. Dary môžu byť jednoduché, či zložite. Lacné, alebo drahé. No najkrajším darom, aký ste kedy mohli niekomu venovať, je láska, ktorú voči nemu smerujete.

Láska tu vždy bola, je a bude

„Všetko, čo potrebuješ, je láska.“ – John Lennon

Ako bolo spomenuté, láska dáva životu zmysel. Každý z nás ju potrebuje. Potrebujem ju ja a potrebuješ ju aj ty, čo toto teraz čítaš. Nájsť lásku a opakovane ju od každého dostávať, človeka nabíja šťastím. Život sa tak zdá byť krajším a veselším. On sa nielenže zdá, vtedy aj taký je. Lásku prijímajte s úsmevom. A s úsmevom ju aj odovzdávajte.

„Láska nesmie spočívať v citoch, ale musí sa prejavovať v skutkoch.“ – Terezie z Lisieux

Je dobré poznať teóriu. Tá nás mnohému učí. No ak tú teóriu neaplikujeme v praxi, načo sme sa ju učili? Knižnica plná kníh stráca význam, ak jej knihy nebude nikto nikdy čítať. Podobné je to aj v láske. Môžeme o nej prečítať množstvo kníh. Ak ju však nebudeme vyznávať a voči niekomu ďalej smerovať, všetko stráca význam.

„Najväčším šťastím okrem lásky je možnosť túto lásku vyznať.“ – André Gide

Mnoho ľudí stratilo možnosť hovoriť. Stratilo možnosť počuť. Stratilo možnosť vidieť. Stratilo možnosť milovať. Môžeš vidieť? Môžeš hovoriť? Môžeš počuť? Môžeš milovať? Tak miluj! Pokiaľ ešte môžeš. Mnoho ľudí také šťastie nemá.

„Pravá láska je stav, v ktorom človek cíti potrebu byť neustále s milovanou bytosťou.“ – Karel Čapek

Kto nevie čo je láska, tak tento citát mu to dokonale opisuje. Láska je ako choroba. Choroba, ktorá je však pekná. Pri láske k niekomu sa dostávate do stavu, kedy ho potrebujete mať pri sebe. Potrebujete ho cítiť. Potrebujete s ním tráviť čas. Všetko ostatné je vedľajšie. Máte o ňu strach. Chcete, aby bola v bezpečí. Chcete, aby sa cítila dobre. Chcete cítiť jej prítomnosť a vytvoriť spojenie a súzvuk vašich duší.

Láska zmení hnev na pokoj

„Hnev môže človek v sebe potlačiť, lásku však nie.“ – George Jean Mathan

Hnev má rôzne podoby. Nepáči sa nám niečo, či nám niekto ubližuje a výbuch je na svete. Má to však jedno pozitívum. Hnev možno skutočne potlačiť. Teda ak to človek skutočne chce. Hnev môže ustúpiť tak rýchlo, ako vznikol. O láske sa to však povedať nedá. Tá má omnoho väčšiu silu a na jej koniec je potreba veľa času. Len tak jednoducho ju v sebe neuhasíte. A tá jej sila je vskutku úžasná.

„Na svete je len jedno nešťastie: to, že nikdy nemilujeme dostatočne.“ – George Bernanos

Často si neuvedomujeme, aké šťastie je mať partnera. Ten nám svoju náklonnosť dokazuje často, no nám sa stále niečo nepozdáva. V meste pozeráme po iných ľuďoch. Snažíme sa v nich niečo nájsť. A stále nám uniká skutočný zmysel lásky a partnerstva. Mnohí ho nájdu až vtedy, až keď o svojho partnera prídu. Vtedy sa im otvoria oči. Ľutujú, že mu nedávali pozornosť a lásku, ktorú si skutočne zaslúžil.

Jedine spontánna láska je správna

„Rozumný človek nemiluje preto, že je to výhodné, ale preto, že v samej láske nachádza šťastie.“ – Epiktétos

Lásku si za peniaze nikdy nikto nekúpi. Samozrejme, že takých pokusov existujú milióny, no tí ľudia iba strácajú peniaze. Skutočnú lásku takto nikdy nenájdu. Láska vzniká sama a keď nemôže vzniknúť spontánne, tak peniaze jej k tomu nepomôžu. Milovať by sme mali rozhodne z lásky. Láska nezradí, no peniaze tú moc rozhodne majú.

„Celé tajomstvo a snáď jediný recept na šťastie je mať rád ľudí a milovať ich. Kto myslí len na seba, ochudobní iných o seba, ochudobní seba o iných, zakrpatie a zahynie.“ – Jan Werich

Veľkosť človeka nie je len v peniazoch, ktoré vlastní. Mám chlieb a ten vedľa mňa nie a vidím, že je hladný? Prečo sa s ním nerozdeliť? Život je o dávaní a pomáhaní. Ako by som sa cítil na mieste toho hladného človeka? Nechcel by som zahnať svoj hlad? Skutočne smutné je to, že v dnešnom svete vám skôr dá ten, čo má málo, než ten, čo má prebytok. Taký človek však nepozná zmysel skutočnej lásky.

„Muž chce byť prvou láskou ženy, žena poslednou láskou muža.“ – Victor Hugo

Kto vie prečo to takto funguje? Pravdou však je, že ženy sú fakt tie, ktoré hľadajú stálosť. Našťastie to platí aj pre niektorých mužov. Druhá skupina mužov má zasa rada slobodu a dobrodružstvo. Zázemie im zo začiatku nechýba. Šťastie hľadajú všade možne. No príde čas, kedy dostanú rozum a začnú tužiť po stabilite. Stabilite, ktorú im dokáže poskytnúť jediná partnerka.


 

Zdieľajte článok s ostatnými. Zaberie vám to pár sekúnd a je to zdarma. ♥

Páči sa vám reflektor812? Dokážte to!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *