Láska a 15 citátov o nej 2:

Za všetkým dobrým, čo vo svete vidíte stojí láska. Táto neviditeľná sila spája ľudí tak silno, ako obrovský magnet. Keby každý človek žil v prospech lásky, na svete by neexistovali vojny a žiadna medziľudská nenávisť. Láska je skrátka odpoveďou na všetko.

V tomto druhom článku spomeniem ďalších 15 citátov na tému láska, ktoré opäť doplním o môj mierny názor. Články na túto tému by vám mali poslúžiť ako dôkaz, že láska rozhodne stojí za skúšku. Vo svojich životoch ju prijímajte, no nezabudnite ju poslať ďalej.


Čisté srdce je krajšie než tá najkrajšia tvár

„Moju lásku upúta dobré srdce ženy viac ako jej pekná tvár.“ – William Shakespear

Pekná tvár rokmi chradne. Začne strácať pevnosť a zaplnia ju vrásky. Peknú tvár čas zmení na niečo menej krásne. No najkrajšie, čo môže žena mužovi dať, je jej srdce. Obzvlášť vtedy, ak bude patriť iba tomu jedinému mužovi. Ak to srdce od neho dostane vždy dostatok pozornosti, ani sila času to srdce nijako neobmedzí. A práve preto je srdce krajšie, než najkrajšia tvár sveta.

 „Život nás učí, že manželská láska je základným kameňom každého života.“ – Ján Pavol II

Čo je viac, než rodina? Rodina tvorí túto spoločnosť. Čím je rodina lepšia, tým je lepšia aj samotná spoločnosť. Kvalitu tvoria jednotlivé rodiny. Preto je manželská láska v rodine dôležitá. Od nej sa odvíja ďalšia budúcnosť jej potomkov, čiže skupiny celkovo. Manželský pár predáva svoju lásku svojim potomkom a oni by to takto mali urobiť so svojou rodinou.

láska a 15 citatov


Samota zabíja

„Hľadať lásku? Nezmysel…hovorí rozum. Smiešne…hovorí hrdosť. Riskantne…bráni skúsenosť. „ale samota ta zabíja“ šepká srdce!“ – Erich Maria Remarque

Rozum lásku nepotrebuje. Hrdosť si pripadá ako niečo jedinečné a nedotknuteľné ničím. Skúsenosť sa bojí budúcich problémov. To všetko od lásky odrádza. No srdce lásku potrebuje prijímať a potrebuje ju odovzdávať. Problémom rozumu, hrdosti a skúsenosti je to, že srdce je oveľa silnejšie, než všetky tieto tri javy.

„Veľká láska? Ja myslím, že to je, keď sa dvaja ľudia vedia znášať po celý život – oddane a verne.“ – Karel Čapek

Vzťah muža a ženy stále ohrozuje nejaký spor. Spôsobuje to ich rozdielnosť. No keby sa s tým každý zmieril, na svete by bolo len veľmi málo vzťahov. Každý má pravo na svoje správanie, pokiaľ samozrejme neohrozuje vzťah neverou a podobne. Jedine veľká láska prekoná tieto komplikácie. To je dôvod, prečo mnoho akčných vzťahov prežíva všetky úskalia života.

„Milovať znamená radovať sa z cudzieho šťastia.“ – Gottfried Wilhelm Leibniz

Veľkým dôkazom preukázania lásky je to, že sa dokážeme tešiť z úspechu úplne cudzieho človeka. Nič z toho nemáme, no sme potešení, že sa mu darí. Takáto láska k blížnemu je spontánna a určite by neublížila žiadnemu človeku.


Aj láska má svoj koniec

„Tam, kde sa končí láska, začína sa nenávisť.“ – Lev Nikolajevič Tolstoj

Zákony prírody sú postavené na protikladoch. Platí to aj v láske. Jej protikladom je samotná nenávisť. Láska vie byť skutočne silná. No to isté platí aj o nenávisti. Jediné čo chráni ľudí pred nenávisťou je sila lásky. No tá nie je nekonečná. Aj ona má svoje hranice. A keď padnú, nenávisti nebude nič brániť v raste.

„Najdôležitejšou vecou, ktorú môže otec urobiť pre svoje deti, je, že bude milovať ich matku.“ – Giambattista Basile

Jedine úplná rodina je plnohodnotná. Deti by preto mali vyrastať v kompletnej rodine. Bohužiaľ to sa niekedy pre rôzne situácie nepodarí. No keď je rodina úplná, láska rodičov všetko stmelí a deti budú vyrastať v šťastnej a láskyplnej rodine. Hádky rodičov na deti negatívne vplývajú. Keď sa hádate a máte deti, vedzte, že ani im to nie je príjemné a mali by ste na ne brať ohľad.


Len málo čo sa vyrovná hodnote lásky

„Kvapka lásky je viac než vodopád zlata.“ – Friedrich Von Bodenstendt

Žiadna mena sveta nevyčísli hodnotu skutočnej lásky. Už som spomínal, že láska sa nedá kúpiť. A spomínam to opäť, pretože nikto za nič nepredá svoju skutočnú lásku. Ak to urobí, nemožno hovoriť o skutočnej láske.

„Láska je zo všetkých vášní najsilnejšia, lebo súčasne útočí na hlavu, srdce, telo a peňaženku.“ – Voltaire

Presne tak. Sila lásky sa premieta na všetky tieto miesta. No u každého v inom množstve a rozpoložení. Niekto je omámený tak, že na svoju polovičku míňa mnoho peňazí. No o tom vzťah nie je. Ten je o láske. Ak od vás váš partner vyžaduje drahé dary, ktovie či mu ide skutočne o lásku.

„Pravá láska je tá, v ktorej máme väčšiu radosť z druhého než zo seba.“  – Mahátma Gándí

Podporovať milovanú osobu a úprimne sa tešiť z jej úspechov, patrí medzi najlepšie dôkazy skutočnej lásky. Je to príjemný pocit na oboch stranách vzťahu. Prehrám? No a čo? Veď moja láska vyhrala a jej úspech, je aj mojím úspechom.


Jedine stála láska má význam

„Láska, ktorá nie je stála, je bezvýznamný cit.“ – Ludwig Van Beethoven

V niektorých prípadoch môže láska kolísať. Jej nestálosť je spôsobená nejasnosťou, čo vlastne dotyčný skutočne chce. Ak máte partnera, ktorý sa správa nestálo a behá za inými osobami, sila jeho lásky voči vám nebude taká, akú by ste si zaslúžili. Preto si vás ani on nezaslúži.

„Človek, ktorý miluje, je ochotný tak dlho ustupovať, až sa ocitne na hranici zraniteľnosti svojej hrdosti.“   – Joseph addison

Ukážkovým prípadom môže byť obava z rozchodu. Jeden z partnerov sa musí snažiť, pretože ten druhý mu dáva najavo, že ak ho chce, potrebuje viac, než mu dáva. Dáva mu pocítiť, že nie je dostatočne dobrý. Musí sa skrátka zmeniť a ustupovať vo všetkom, ak ho chce. No takto sa nedá fungovať večne. S takým nadutým človekom je vzťah záhubou. Ani láska nemusí pomôcť. Už to nie je o šťastí. Čas treba venovať niekomu, kto si to skutočne zaslúži a nie iba neustále ustupovať.


Lásku venujte ľuďom

„Pokiaľ nerobíte niečí život lepší, tak len márnite čas.“ – Will smith

Život osamote by bol nuda. Je pekné s niekým blízkym zdieľať svoje radosti, úspechy a spoločnú lásku. No nie je to iba o vás. Život by ste mali iným spríjemňovať. Musíte skrátka pre niekoho vedieť žiť a pomáhať mu v dobrom a aj zlom.

„Vždy je tu niekto, kto miluje až potom, čo ťa stratí. A potom sú tu tí, ktorí ťa silno držia a milujú, aby ťa nestratili.” – Giorgia Stella

Mnoho ľudí si neuvedomuje skutočnú silu lásky. Vzťah je v troskách, pretože mu nevenujú dostatočnú pozornosť. Partnera vnímajú ako samozrejmosť. Poznajú ten pocit, keď sú vo vzťahu. No keď sa dopracujú ku koncu, vtedy skutočne pochopia tú prázdnotu vo svojom srdci. Iní si zas uvedomujú hodnotu svojho vzťahu. Majú niekedy škriepky a ostré hádky, no povedia si, že to spoločne zvládnu. Veľmi to obaja chcú a preto sa im to darí.

 „Je potrebné neprestať milovať ani potom, čo sme milovali.” – Alfred De Musset

Niektorí sa v láske sklamú. Nechcú opäť zažiť sklamanie a preto sa láske oblúkom vyhýbajú. To však nie je riešenie. Láska nám bola daná preto, aby sme ju prežívali. Že sa v nej niekto raz sklamal neznamená, že sa sklame opäť. Na každého človeka niekde čaká spriaznená duša, len ju treba hľadať.


 

Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho.♥

Páči sa vám reflektor812? Dokážte to!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *