Každý musí niesť zodpovednosť za svoje činy

Hovorí sa, že kto nič nerobí, nič nepokazí. Určite je to pravda. No život by nemohol existovať, ak by toto pravidlo každý poctivo dodržoval. Rovnako by bol extrémne nudný. A väčšina ľudí sa veľmi nerada nudí. Ak by sme nič nerobili, postupne by sme nemali čo jesť. Nikto by nehospodáril a nestaral sa o zvieratá. Nestavali by sa domy. Nešilo by sa oblečenie. Chorých by nemal kto liečiť. Nešla by televízia a internet. Proste pohroma a za nejaký čas koniec sveta.

Našťastie to v súčasnosti neplatí. Všetci robíme to, čo máme a prispievame tak k dobru spoločnosti. Svojou činnosťou však denne riskujeme. Každý deň plníme rôzne úlohy. Niektoré sú jednoduché. Iné sú zas komplikované a veľa na nich závisí. O takýchto činnostiach možno povedať, že sú zodpovedné. To znamená, že ľudia, ktorí ich vykonávajú, získavajú zodpovednosť.

zodpovednosť

Zodpovednosť nesie v skutočnosti každý

Vykonávať zodpovednú prácu je výzva. No zodpovednosť neexistuje iba pri práci. Zodpovednosť v skutočnosti nesieme za všetko, čo robíme. Obzvlášť vtedy, ak urobíme niečo zlé. To zapríčiní nejakú škodu, či ohrozenie majetku a života. Keď niekto urobí niečo zlé, musí za to niesť zodpovednosť. Tá zodpovednosť je dobrá na poučenie do budúcna. Dáva všetkým naokolo príklad, aby to zlé neopakovali.


Život je o akcii

Je najľahšie na svete ľahnúť si a nič nerobiť. Veď nech robia iní, ja nemusím a ani nechcem. Ešte niečo pokazím a to k životu nepotrebujem. Nech len robia iní a zodpovedajú sa zato, čo pokazia. Takýto prístup človeka nikde neposunie. Život je o raste a o zdokonaľovaní svojich schopností. Ale ako ich zdokonalíme, keď nebudeme nič robiť?

„Ľudia, ktorí sa vždycky len vezú, pýšia sa čistým svedomím, že nezavinili žiadnu nehodu.“ – Gabriel Laub

Človek, ktorý niečo pre spoločnosť robí, vytvára určitú hodnotu. Zdokonaľuje a nadobúda vedomosti. Zlepšuje tak svoje schopnosti. Stáva sa tým hodnotnejším človekom. Prináša to síce riziko pochybenia, no len takýto spôsob myslenia má význam.


Musíme byť uvedomelý

Uvedomelosť znamená, že každý musí konať tak, aby si uvedomoval dôsledky svojej činnosti. Pri práci na to nesmieme zabúdať. Niekedy môžu byť dôsledky fatálne a môžeme za ne draho zaplatiť. Urobenie chyby nikoho neospravedlňuje. Či už to bolo z nevedomosti, alebo z nedbalosti. Stalo sa a už sa neodstane. V spravodlivej spoločnosti niekto skrátka zaplatiť musí.

„Celý svet bol stvorený, aby nám slúžil a my sme sa narodili, aby sme slúžili celému svetu. Robme trebárs aj tú najnepatrnejšiu vec, ale robme ju najlepšie na svete.“ – Tomáš Baťa

Ak sa budeme snažiť robiť veci kvalitne, minimalizujeme pochybenie. Skutočná snaha má neopísateľnú moc a pomôže aj v tomto prípade. Uvedomenie si, že každý nesie zodpovednosť za svoje činy nesie motivačnú silu. Motivuje človeka robiť veci správne. Skrýva v sebe poznanie, že sa inému človeku nesmie ubližovať. Ukazuje mu, že ak urobí niečo zlé, zaplatí za to.


Následkom chyby, či omylu je trest

Niekedy sa proste chyby dopustíme, či chceme, alebo nie. Ak chybu urobíme z nedbanlivosti, je to ešte akceptovateľné. Nebolo to úmyselné a dôsledky budú menšie. Iné je to v prípade úmyselného konania. Niekomu úmyselne ublížime, alebo mu niečo zničíme. Zato musíme byť potrestaný. V oboch prípadoch musíme niesť zodpovednosť za svoje činy. Trest by mal byť primeraný škode, no súčasné súdnictvo nám ukazuje, že to nie je pravda.


Záverečný doslov

Každý jeden človek, či už dobrý, alebo zlý musí niesť zodpovednosť za svoje činy. Jedine tak sa naučí, že urobil chybu. Dostal možnosť sa poučiť. Potom už len na ňom záleží, či sa skutočne poučil. Nech už urobíte čokoľvek, majte na pamäti:

„Každý musí niesť zodpovednosť za svoje činy.”  Ctihodný občan (2009)


 

Zdieľajte článok s ostatnými. ♠

Páči sa vám reflektor812? Dokážte to!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *