Je mi to jedno

V našom živote sme dostali jeden úžasný dar. Tým darom je možnosť slobodného rozhodovania. Samozrejme až od určitého veku. 🙂 V minulých a dávnych dobách, keď ešte vládlo utláčanie slabších, nebolo reálne tento dar uplatňovať. No našťastie sa odvtedy doba v mnohom zmenila. Jednou pozitívnou zmenou je práve sloboda rozhodovania.

Rozhodovanie je pre človeka veľmi dôležité. Obzvlášť vtedy, keď sa vie správne rozhodnúť. Článok o správnom rozhodnutí je —> tu. V tomto článku sa spoločne pozrieme na dôvod, prečo by sme mali tento dar slobodne využívať.


Náš život nám prináša rôzne situácie. Niektoré sú ľahké a niektoré nie. Súčasťou týchto situácií je časté rozhodovanie sa. V mnohých prípadoch dokážeme rozhodnúť samostatne. V niektorých zasa dovolíme niekomu inému, rozhodnúť za nás. Pokaľ je to výnimočný stav, nejde o nič vážne. No ak sa to deje často, riadenie svojho života predávame do rúk niekoho iného. A tým vlastne smerujeme k definícií otroctva.

Definícia otroctva

Otroctvo je jav, pri ktorom dochádza k dlhodobému ovládnutiu človeka iným človekom. Taký človek nežije svoj život, ale buduje život tomu, kto ho ovláda.

„Ak neplním svoj sen, tak plním sen niekoho iného.”

Je mi to jedno

Keď nám niekto ponúkne na výber z minimálne dvoch možností a my povieme, že je nám to jedno, strácame možnosť slobodného rozhodnutia. Tým niekomu dávame moc rozhodnúť za nás. Keď niekto rozhoduje za nás, riadi tým situáciu. Tým získa moc okamihu. Ak chce byť človek podriadený, nie je na tom nič zlé. No ak chce viac, než len poslúchať, mal by sa naučiť samostatne rozhodovať.

je mi to jedno

Chceš A, či B? Väčšinou ide o dve rozdielne veci. Nedá sa ísť po dvoch cestách súčasne. Vždy si treba vybrať tú lepšiu. Ak sa nás niekto opýta, ktorou cestou pôjdeme a my povieme, že je nám to jedno, môže rozhodnúť za nás. No ten človek môže vybrať práve tú zlú cestu. Prečo mu veríme, že vie, ktorá je lepšia? Možno si poviete, že zlú cestu si môžete vybrať aj vy. To áno. Ale aspoň ste si ju vybrali sami a sami aj ponesiete zodpovednosť nad tým, čo nájdete na konci tej cestičky.

„Neúspech je len šanca začať znova, tento krát o niečo rozumnejšie.” – Henry Ford

Ďalší príklad. Stretne sa muž A s mužom B. Muž A sa pýta. „Skočíš do studne sám, alebo ťa tam hodím? Máš na výber. Rozhodni sa múdro.” Muž B odpovedá. „Už som sa rozhodol. Vybral som si tú pre seba najlepšiu možnosť. Do studne hodím ja teba.”

A aké ponaučenie vlastne plynie z tohto článku? Nebojte sa robiť vlastné rozhodnutia. Ak sa v nejakej dôležitej veci neviete rozhodnúť, poraďte sa s niekým, kto to môže vedieť. No konečné rozhodnutie urobte vy. Napríklad ste si našli frajera, či frajerku.

Máte ho veľmi radi, no vašim rodičom sa nepáči a robia rázne rozhodnutie za vás. Nie je to o nich, ale o vás. Oni vo svojom živote takú možnosť mali. Nemali by sa miešať do vašej situácie. Tá možnosť patrí jedine vám. No tiež nerobte unáhlené rozhodnutia. Známe príslovie hovorí: „Nie je všetko zlato, čo sa blyští.” Alebo „Dva krát meraj a raz rež.”


 

Ak sa vám článok páčil, možno sa bude páčiť aj iným. Máte možnosť ho zdieľať s ostatnými. Bola by škoda to nevyužiť.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.