Idea nesprávneho človeka

V predchádzajúcom článku som riešil prvú skupinu vlastností, ktoré možno zaradiť medzi pozitívne. Tie človeka posúvajú vpred, rozvíjajú jeho schopnosti, spríjemňujú mu život a v konečnom dôsledku z neho robia skutočne správneho človeka.

V tomto článku sa budem venovať negatívnym vlastnostiam. Tie človeku neprinášajú nič dobré. Negatívny človek aktívne znepríjemňuje život ľuďom vo svojej sfére vplyvu. Takého človeka nemá nikto rád. Na ktoré negatívne vlastnosti vo svojom správaní by sme si mali dávať pozor?


Negatívne povahové vlastnosti

Medziľudským vzťahom prekáža agresivita. Agresívny človek je nevypočítavý. V agresívnom stave môže urobiť čokoľvek. No určite to nebude nič príjemné. Taký človek vyvoláva strach. Správny človek nechce, aby sa ho iní ľudia báli.

Ďalšou negatívnou vlastnosťou je nenávisť. Nenávidieť niekoho je ľahké. Oveľa ťažšie je odpustiť. No nenávidieť možno aj osobu, ktorá človeku nič zlé neurobila. V takomto prípade nie je čo odpustiť. Preto by ani nemal existovať dôvod nenávidieť.

Pomstychtivosť je kapitola sama o sebe. Urobil nám niekto niečo nepekné? Musíme mu to vrátiť? To že sa niekto zachová nepekne neznamená, že sa tak musíme zachovať aj my. Prečo sa znižovať na jeho úroveň? Ublížil vám niekto? Musíte mu to skutočne vrátiť? Pamätajte. Nie ste podradný človek, ako on.

Poznáte závisť? Určite už každý v živote niečo niekomu závidel. Či už peniaze, partnerku, partnera, pekný vzťah, zdravie, rodinu, auto , alebo niečo iné. Čo keby sme sa namiesto závisti zamerali na vybudovanie niečoho, čo závidíme iným? Závisť nám neprinesie nič pekné. Len pokus niečo zmeniť, má skutočný zmysel.

„Byť milý k ľuďom nie je povinnosť, ale náš dar.”

Sebeckosťchamtivosť nemá v slušnej spoločnosti miesto. Žijeme v spoločnosti, v ktorej nie je poctivá práca spravodlivo ohodnotená. Tak to bohužiaľ je. No dokázať získať niečo ľahko v hojnom množstve a zadržiavať to, aj keď to v skutočnosti nepotrebujeme, je chamtivé a sebecké. A pritom len štipka z toho by mohla pomôcť niekomu, kto to potrebuje viac.  Niektorí z nás radšej niečo vyhodia, než to darujú niekomu, komu to ešte môže pomôcť.

K predchádzajúcim dvom vlastnostiam možno pridať majetníckosť. Veľký majetok a vplyv môže podnecovať k ďalšiemu majetku, aj keď ho dotyčný nepotrebuje. No skutočne potrebujeme obrovský majetok? Neprežijeme bez neho? Potrebujeme najdrahšie auto, keď rovnakú prácu zastane aj oveľa lacnejšie? Potrebujeme sa tým majetkom vyvyšovať nad tými, čo žijú jednoduchšie?


idea nespravneho cloveka


Ďalšou vlastnosťou je pokrytectvo. Čiže falošnosť, pretvárka, či farizejstvo. K tomu možno pridať aj vypočítavosť. Keď niečo chceme za každú cenu získať a nedarí sa nám to, tak zmeníme plán. Niektorí uberú z nárokov. Niektorí sa nevzdajú a snažia sa ďalej čestne. No niektorí zmenia taktiku úplne. Keď niečo nedostanú čestne, tak využijú druhú možnosť. Klamú, zavádzajú, pretvarujú sa, aby za každú cenu získali to, po čom túžia. No je to skutočne potrebné? Vo väčšine prípadov človeka oklamete len raz a čo potom? No potom oklamete ďalšieho…

Na záver nemožno zabudnúť na sebaľútosť. Právom ju možno zaradiť medzi negatívne vlastnosti. Sebaľútosť je slabosť. Slabý človek dokáže menej, než čo dokáže silný. Slabosť je zlá. Ľutujúci človek sa zastaví na mieste. Utápa sa vo svojom neúspechu a problémy môže riešiť alkoholom. Ten situáciu ešte viac zhorší. Nakoniec vás to dostane na dno. Nikdy sa neľutujte. Nie je to iba o vás. Čo ak ste niekomu vzorom? Neliečená sebaľútosť človeka zničí.

Sledujte svoje správanie a správanie ľudí vo svojom okolí. Pozorujte ako sa správajú. Dobré správanie si osvojte a to zlé odstráňte. Staňte sa lepším človekom. Človekom, ktorého majú ostatní skutočne radi. Jednotlivé vlastnosti dostanú väčší priestor v ďalších článkoch tejto kategórie.


Poznáte nejakú negatívnu vlastnosť, ktorá v článku nedostala priestor? Napíšte ju do komentárov. Možno že tým niekomu pomôžete a to stojí vždy za pokus.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.