Hlúposť, či lenivosť?

Hlúposť a lenivosť. Aký je v tom rozdiel? Nad touto otázkou som sa veľmi dlho zamýšľal, no aj tak ju neviem zodpovedať. Práve preto som sa rozhodol napísať tento článok. 😀

Piatok podvečer, jedného pekného aprílového dňa, sa moja mama rozhodla, že chce ísť na cintorín. Chcela trochu upraviť hroby našich blízkych. Tiež chcela na jeden dvoj hrob zasadiť pár chryzantém, aby do dušičiek vyrástli a vykvitli. Zavolala aj mňa, aby som jej s tým pomohol. Tak sme na ten cintorín vyrazili spoločne.


Hlúposť

Keď sme dorazili k hrobom, hneď sme sa pustili do práce. Okolo ľavej strany hrobu som trhal burinu. Potom som z hrobu pozbieral staré kahance a dal som ich na jednu kôpku. Mama za ten čas sadila spomínané chryzantémy. Ja som prešiel na opačnú stranu hrobu a začal som z tejto strany trhať burinu. Po skončení trhania som ku kahancom zhromaždil menšiu kôpku vytrhanej buriny. Chystal som sa všetko zaniesť k smetným nádobám.

Najprv som zobral všetky kahance a zamieril som k miestu na okraji cintorína. Tam boli umiestnené smetné nádoby. Bolo ich tam päť. Z diaľky pôsobili dosť metúco. No keď som prišiel bližšie, hneď som na nich uvidel jednotlivé označenia. Bola tam nádoba na plasty, sklo, vence a zmiešaný odpad. Neviem čo bolo v poslednej piatej nádobe, pretože som to nezisťoval. Zamieril som k nádobe s nápisom sklo. Otvoril som ju a prekvapil ma zaujímavý pohľad. V tej nádobe bolo nahádzané úplne všetko. Dokonca aj vytrhaná tráva. Vyhodil som tam tie kahance, zavrel nádobu a išiel som k druhému hrobu.


Ten hrob bol zarastený vysokou trávou. Pustili sme sa do jeho čistenia. Trvalo nám to zhruba dvadsať minút. Po skončení práce sme nahromadili veľkú kôpku vytrhanej trávy. Tú trávu bolo potrebné niekde vyhodiť. Vedel som, že neďaleko smetných nádob je veľká oplotená plocha, ktorá je určená pre bio odpad.

No najprv som zamieril k prvému hrobu, kde som pred tým nechal kôpku buriny. Zobral som ju a vrátil som sa späť k druhému hrobu. Tam som zobral zvyšnú kopu a išiel som k tej oplotenej ploche. Niekoľko metrov pred ňou som si na prednej strane toho oplotenia všimol veľký nápis „tráva“.

Keď som sa k tomuto oploteniu priblížil, čakal ma zaujímavý pohľad. Samozrejme tam bolo plno trávy, no popri nej tiež plno PET fliaš, plastových vencov, sklenených kahancov, sviečok, umelých kvetín a kadejaký iný odpad.

lenivost

Lenivosť?

Odhodil som tam trávu, ktorú som držal v rukách a pomyslel som si. „To je naozaj také ťažké, odhodiť ten odpad do správnych smetných nádob?“ A pritom tie smetné nádoby stáli od toho miesta s trávou približne desať metrov. Takže žiadna životu nebezpečná vzdialenosť. Stačilo prejsť desať metrov, otvoriť správny kontajner, odhodiť tam správny druh odpadu a zmiznúť odtiaľ. No pre niekoho to je asi veľmi náročné.

Vtedy mi zišlo na um: „Tí ľudia sú takí hlúpi, alebo takí leniví?“


Doplním ešte jeden mini príklad, keď už píšem o odpade.

Marek bol so svojím otcom v lese na spoločnom výlete. Prešli dosť veľkú vzdialenosť. Po troch hodinách pochodu Marekov otec vytiahol z batoha tabuľku čokolády. Dal ju Marekovi, nech ju otvorí a rozdelí tu čokoládu na polovicu. Tak sa aj stalo. Obaja si na svojej polovičke dobre pochutnali.

Keď Marek svoju polovičku dojedol, obal od čokolády pokrčil a vložil si ho do vrecka. Keď to zbadal jeho otec, prekvapene povedal: „Zahoď ten papier na zem, veď ho nebudeš vláčiť domov.“ A ešte dodal: „Každý to tak robí.“ Marek sa na neho pozrel a odvetil: „Ja nie som každý.“ Na záver dodal: „Ty si tu vyniesol celú tabuľku čokolády. Zniesť odtiaľto prázdny obal domov a odhodiť ho do koša, už pre mňa bude maličkosť.“


Ak sa vám článok páčil, možno sa bude páčiť aj iným. Máte možnosť ho zdieľať s ostatnými. Bola by škoda to nevyužiť.

Páči sa vám reflektor812? Dokážte to!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *