Henry Ford

Henry Ford bol úspešným podnikateľom. Z ničoho dokázal vybudovať obrovské impérium. Mal cieľ, ktorý nasledoval dovtedy, kým ho nezrealizoval. To mu prinieslo nesmierne bohatstvo.

Nebol síce najlepším človekom. No jeho úspech ma motivoval k vytvoreniu tohto článku. Chcem ukázať, čo všetko môže človek dosiahnuť, keď robí všetko preto, aby zrealizovať svoj sen. Tento pán je tomu skvelým príkladom.


Henry Ford

Mal skvelé nápady, značnú túžbu a odvahu. Dokázal niečo, čo dovtedy nebolo reálne. Tvrdo na sebe pracoval a neustále sa vzdelával. To mu pomohlo vytvoriť niečo odvážne, čo s počiatku ostatní odsudzovali.

„Myslenie je najťažšia práca, aká existuje. To je pravdepodobne dôvod, prečo tak málo ľudí myslí.“ – Henry Ford

Henry Ford sa narodil v rodine prisťahovalcov. Jeho otec bol pôvodom Ír. V Štátoch sa živil ako farmár. Túžil, aby ho jeho syn nasledoval v jeho stopách.  Chcel mu zanechať farmu. No mladý Ford to takto nechcel. Mal vlastné sny. Odmalička zbožňoval techniku a mechanické stroje. V dobe keď bol chlapcom, svetu vládli parné stroje. Tie ho fascinovali.

Henry Ford

Neskôr začal pracovať ako učeň v zámočníckej dielni. Tam sa mnohému priučil. Niekoľko rokov tam ťažko pracoval a k tomu zadarmo. Po vyučení sa vrátil naspäť na domovskú farmu. Tu sa ďalej samo -vzdelával a čítal rôzne odborné články s technickou tématikou.

„Každý, kto sa prestane učiť, je starý. Každý, kto sa stále učí, zostáva mladý. Najlepšie v živote je zostať mladý.“ – Henry Ford

Jeho otec na neho prepísal polovicu pozemkov, pretože si myslel, že ho to presvedčí, aby ostal na farme a staral sa o ňu. To bolo úplne zbytočné, pretože to mladého Forda neobmäkčilo. Ford odišiel pracovať do jednej strojárskej firmy na parné stroje. Nakoniec sa z neho stal inžinier. Vo firme postúpil na vyššie miesto.

„Úspech spočíva v tom, že máme presne tie schopnosti, ktoré sú v danej chvíli požadované.” – Henry Ford

Po večeroch čítal odborné články. Raz sa dozvedel o benzínovom motore. Ten ho veľmi nadchol. V tej dobe spoločnosť hlboko odsudzovala benzínový motor.  Znalci tvrdili, že benzínový motor nikdy nenahradí dokonalé parné mašiny. Ford túto myšlienku nezdieľal. Čoraz viac sa zaoberal poznávaním konštrukcie benzínového motora. Strávil nad tým mnoho času.

Mal sen

Chcel vytvoriť stroj, ktorý by poháňal práve benzínový motor. Tvrdá práca sa mu vyplatila. Po niekoľkých mesiacoch vyrobil prototyp qudricykla. Bol to stroj, ktorý sa podobal dvom spojeným bicyklom a poháňal ho benzínový motor.

„Prekážky sú tie obávané veci, ktoré zbadáte, keď odvrátite zrak od svojho cieľa.“– Henry Ford

Ford chcel tento vynález vyrábať vo veľkom. Chcel, aby bol dostupný pre širokú verejnosť. Na to však potreboval peniaze. Tie nemal a preto sa ich pokúšal získať. Po určitom čase sa mu podarilo presvedčiť zopár investorov, aby spoločne založili firmu. Vo firme chceli vyrábať autá poháňané benzínovým motorom.

Novo založená firma začala skromne. Za rok priemerne predali okolo sedem áut. To sa Fordovi nepáčilo. S politikou firmy nebol spokojný, pretože nepodporovala jeho myšlienku a hlavný cieľ. Úmyslom investorov bolo predávať veľmi drahé autá ľuďom, ktorí si to mohli dovoliť. Také autá však neboli dostupné bežnému obyvateľstvo. Preto Ford spoločnosť opustil. Tá sa jeho odchodom rozpadla.

„Neúspech je len šanca začať znova, tentokrát o niečo rozumnejšie.“ – Henry Ford

Neskôr zohnal ďalších investorov a vybudovali druhú firmu. No situácia bola podobná, ako v prvom prípade. Investori chceli opäť vyrábať luxusné a drahé autá, pre zámožných ľudí. To Ford opäť neustál a z firmy odišiel. Tá sa však nerozpadla. Investori ju pomenovali Cadillac a vyrábali v nej autá pre bohatých.

Nevzdal sa

Ford sa nevzdal. Do tretice založil vlastnú firmu. Podarilo sa mu nazbierať 20,000 $. V tom mu pomohli rádoví občania. Firmu pomenoval Ford Motor Company. V tejto firme chcel naplno rozvinúť svoju pôvodnú myšlienku, vyrábať lacné autá, pre bežných ľudí. To sa mu podarilo. Začal vyrábať auto, ktoré pomenoval Ford model T. Bol jednoduchej konštrukcie, čo sa podpísalo na jeho dostupnejšej cene. Stál 600 $.

„Kvalita znamená robiť to dobre aj vtedy, keď sa nikto nepozerá.“ – Henry Ford

Tu sa dostávame k vynálezu, vďaka ktorému Henry Ford zbohatol. Ten vynález sa používa aj dnes a určite sa bude používať ešte niekoľko stoviek rokov. Možno ešte dlhšie.  Tým vynálezom je pásová výroba. Pásová výroba umožnila Fordovi vyrábať denne stovky áut, pri nízkych výrobných nákladoch. Výrobnú linku časom zdokonalil, čo mu zabezpečilo ešte nižšie výrobné náklady. Výsledkom bolo zníženie ceny auta skoro na polovicu.

Celkovo sa predalo okolo 15 miliónov áut modelu T. Nápad pásovej výroby a jej realizácia priniesla Fordovi nebývalé bohatstvo. Neskôr modernizoval a vytvoril ďalší model auta. Išlo o model A. Ten sa predával tiež veľmi dobre. Preto navrhol ešte zopár modelov.

„Väčšina ľudí spotrebuje viac energie na rozhovory o problémoch, než na ich riešenie.“– Henry Ford

Ford urobil niečo, čím ohromne riskoval. Ľudia vtedy neboli uzrozumení s autami, ktoré poháňal benzínový motor. Prevládali parné stroje. Preto nemal istotu, že ľudia budú nové autá chcieť. Bolo to obrovské riziko, no Ford ho podstúpil a vyhral. Mal cieľ, ktorý podporil skvelými nápadmi. Tie následne zrealizoval a to mu zabezpečilo bohatstvo.

Prečo to dokázal

Pretože išiel za svojim cieľom. Bol ochotný opustiť dve firmy, kde mohol tiež veľmi dobre zarobiť. On chcel viac a preto zariskoval. Založil tretiu firmu, kde mal hlavné slovo. A to je hlavný rozdiel medzi Fordom a väčšinou obyvateľstva. V prvých firmách mohol mať nadpriemerný zárobok, ktorý by ho zabezpečil do konca života. Koľko z nás by to bralo všetkými desiatimi. No on nie. Všetkého sa vzdal, aby mohol začať odznova a po svojom.

„Či už si myslíte, že môžete, alebo si myslíte, že nemôžete, v oboch prípadoch máte pravdu.“ – Henry Ford

Bol synom farmára. Nemožno povedať, že by im to zabezpečilo bohatstvo. V čom bol iný, než jeho súrodenci, či ostatné deti z jeho okolia? Prečo to on dokázal a oni nie? Iný bol v tom, že vždy bol ochotný, vzdelávať sa v obore, ktorý ho zaujímal. Konkrétne šlo o stroje a benzínový motor. Iné deti sa hrali a on sa učil. Následne na sebe tvrdo pracoval.

Rodinné záležitosti

Pri svojej práci väčšinou používal svoju hlavu. Veľmi veľa premýšľal a to po zvyšok jeho života. Mal síce manželku, ktorá s ním vydržala až do jeho smrti. No nemal skutočnú rodinu. Svoju pozornosť nevedel rozdeliť medzi svoju rodinu a prácu. Práca bola na prvom mieste. Jeho syn zomrel v 28. rokoch na rakovinu žalúdka. Vdova po tom synovi bojovala, aby Henry Ford prepísal veľkú časť firmy na jej syna, čiže na jeho vnuka.

„Zmeň, čo zmeniť môžeš, ostatných nechaj tak.“ – Henry Ford

To sa jej nakoniec podarilo. Už nemusela do konca života pohnúť prstom. Niekto musí tvrdo pracovať, aby z ničoho niečo vytvoril a niekto sa zas vie veľmi dobre priživiť… .

Charakter Henryho Forda

Na druhej strane bol Henry Ford človek bez srdca. Viac používal rozum, než svoje srdce. K svojim zamestnancom bol veľmi prísny. Ak videl, že pri práci zaostávajú, či sa rozprávajú, nemal problém ich hneď na mieste prepustiť. Vo firme zrušil odbory, čím porušoval zákon. Bol otvoreným antisemitom.  Neobľuboval židov a podporoval nacistov.

„Nič na svete nie je tak ťažké, ak si to rozdelíte na malé časti.“– Henry Ford

V časoch, keď ekonomika stagnovala a autá sa nepredávali, nútil svojich odberateľov v autosalónoch, aby z jeho továrne autá neustále kupovali. Hrozil  im, že im inak zruší zmluvu a prídu o distribútorstvo. Predajcovia sa preto museli zadlžovať. Nebol teda práve najsrdečnejším človekom. Ktovie, možno u neho platilo príslovie, že peniaze menia charakter.

„Peniaze nezmenia človeka. Ak je niekto od prírody egoista či lakomec, peniaze iba vytiahnu tieto jeho vlastnosti na povrch.“ – Henry Ford


Ak sa vám článok páčil, zdieľajte ho!

Páči sa vám Reflektor812? Dajte mu Like na FB. Je to zdarma a zaberie vám to pár sekúnd.

Páči sa vám reflektor812? Dokážte to!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *