Fajčenie škodí zdraviu

Každý z nás veľmi dobre vie, že fajčenie škodí zdraviu. To však mnohým ľuďom nevadí. Aj keď to vedia, denne vyfajčia niekoľko cigariet. V extrémnejších prípadoch dokonca niekoľko škatuliek. Pritom ide o niečo, čo k životu nepotrebujeme. Ničí nám to zdravie a tiež míňa rodinný rozpočet. Najvhodnejšia otázka k tejto situácií je úplne jednoduchá. Pozostáva iba z jedného slova. Prečo?

Prečo človek fajčí? Mnohí fajčiari odpovedia, že je to dobré na stres. Upokojí to nahlodané nervy. No stres a nervy zažívajú aj nefajčiari. Títo nepotrebujú upokojiť nervy? Ďalšou pozitívnou odpoveďou fajčiarov je to, že fajčenie je IN. Je proste v móde. Každým rokom pribúda viac a viac fajčiarov. Väčšinou v radách školopovinnej mládeže. Je to frajerina. Keď fajčím, som frajééééér. Približujem sa k dospelým. A to je super.


Fajčenie je tichý a chutný zabijak

Viem si síce prečítať varovanie na škatuľke. Na každej nejaké je. Až to vyzerá skoro ako klamstvo. Veď mnoho kamarátov fajčí a nezažívajú nič z toho, čo píšu na škatuľkách. Vraj to spôsobuje rakovinu, skracuje život, či ničí srdce. Teraz je mi fajn a to je dôležité. To treba riešiť a nie to, čo príde o niekoľko rokov. Veď to je ešte za horami a dolami.

Mnoho ľudí sa sústredí na prítomný okamih a na budúcnosť nemyslia. Bohužiaľ zabúdajú, že budúcnosť raz bude tvoriť ich ďalší prítomný okamih, v ktorom budú musieť zaplatiť za minulosť.

Potom keď choroba vyvolaná rokmi fajčenia príde, môže byť neskoro. Nieže môže. Ono väčšinou aj je. Vtedy to začnem ľutovať. Prečo som fajčil? Potom už bude odpoveď, že je to v móde, či to zaháňa stres nepodstatná. Každý musí niesť zodpovednosť za svoje činy a platí to aj v tomto prípade. Cena môže byť vysoká, no mnohí ľudia si to nie a nie pripustiť. A to v čase, keď s tým ešte niečo môžu urobiť. Pľúca sa síce nevyčistia za mesiac, či rok, no bez fajčenia sa časom vyčistia.

fajčenie


Prečo nefajčiť?

Prvým dôvodom je samozrejme poškodzovanie svojho zdravia. Naše zdravie je to najcennejšie, čo máme. Niekto povie, že najcennejšie sú peniaze. Alebo partner, deti a podobne. No pevné zdravie nám pomáha zarobiť tie peniaze, pomáha pomáhať svojmu partnerovi, či deťom. Chorý človek svoj život nežije. Iba ho prežíva. Naše zdravie je skrátka základ. Zabezpečuje podporu ďalších vecí, ktoré nás a našich blízkych robia šťastnými. Fajčenie to všetko skrátka ničí.


Zaťažuje rodinný rozpočet

Balíček cigariet stojí priemerne 3 eurá. Niekto možno povie, že 3 eurá denne za škatuľku nič nie sú. No spočítajme si to. Škatuľka za 3€ denne krát 30 dní, je 90€ mesačne. Teraz si zoberme 90€ krát 12 mesiacov, čiže jeden rok a to je 1080 eur. Pre boháča to nič nie je. A už absolútne žiadny argument k tomu, aby za to nevyhadzoval peniaze.

„Môj otec bol alkoholik a moji rodičia… nemali sme žiadne peniaze a vyrastal som v naozaj zlých pomeroch. Sledoval som, ako sa naše peniaze míňajú na nákup cigariet a podobných vecí. Nevedel som, ako to môžem zmeniť. Ako môžete fajčiť, keď si nemôžeme dovoliť ani vianočné darčeky? Tieto veci vás neurobia lepšími… zabíjajú vás. Je to hlúpe.“ – Mel Brooks

Tento prepočet som však robil pre nemajetných fajčiarov. A hlavne tých, ktorí sa ustavične sťažujú, že nemajú peniaze. Lepšie je si za 1000 eur niečo kúpiť, či odložiť na horšie časy, nech ich len tak vypustiť do vzduchu. Obzvlášť, ak v domácnosti fajčí viac ľudí.


Ničí zdravie našich blízkych

Pokiaľ fajčíte osamote. Tento odstavec sa vás netýka. No existujú fajčiari, ktorí fajčia pri nefajčiaroch a dokonca deťoch. Tým ničia zdravie aj svojim blízkym. Teda ľuďom, ktorých majú radi! Ako môžem ničiť zdravie svojim blízkym, či ľuďom navôkol? To že si ničíme naše zdravie, je jedna vec. No ničiť ho úmyselne iným, to je niečo, načo ani nemám slov. Pasívnym fajčiarom hrozí choroba rovnako, ako aj aktívnym.

„Nebuďte beštie. Ak už fajčíte, ničte zdravie len sebe.”

Prečo vlastne fajčia ženy?

No pretože sú si rovnocenné s mužmi. V minulosti to však neplatilo. V dvadsiatych rokoch 20. storočia sa považovalo za spoločensky nevhodné, aby ženy fajčili. Fajčenie prináležalo len mužom. Samozrejme hovorím o verejnosti. Čo si kto robil doma, teraz len ťažko zistíme. 🙂 Teraz však hovorím o spoločenskej mienke.

V tých rokoch existovala jedna tabaková spoločnosť, ktorá chcela viac zarobiť. Zisky by im zaručene stúpli, ak by ženy začali fajčiť. No ako presvedčiť ženy k tomu, aby začali fajčiť na verejnosti? Za týmto účelom si spoločnosť najala experta na reklamu a propagandu, ktorým bol Edward Bernays. Ten navštívil istého psychoanalytika, aby pochopil, prečo vlastne ženy nefajčia.

fajčenie

Ten mu povedal, že pre feministky, ktoré sa chceli podobať a vyrovnať mužom, sú cigarety ako pochodne slobody. Tieto ženy považovali fajčenie, ako nezávislosť od mužského útlaku. Bernaysa napadlo, že toto by mohli použiť aj na ostatné nefajčiarky. Preto kontaktoval priateľku, aby zohnala skupinu žien, ktoré budú pochodovať vo veľkonočnom sprievode v uliciach New Yorku. Tej sa podarilo zohnať skupinu modeliek.

Tiež kontaktovala tlačovú agentúru, že skupina žien priznávajúca práva žien tam zažne svetlá sveta. Akcia sa samozrejme odohrala. Modelky si pred fotografmi zapálili cigarety spoločnosti, ktorá si propagandu najala. Potom o tej akcii vyšiel v novinách článok aj s fotografiami. Propaganda skutočne zabrala.

O niekoľko rokov neskôr zorganizovali ešte jednu propagandu. Tá tlačila do popredia zelenú farbu. Dokonca vytvorili zelenú škatuľku cigariet tej istej značky pre ženy. Táto propaganda tiež zabrala. Ako ľahko sa dáme zmanipulovať. -_- A všetko len preto, že nejaký chamtivec chce ešte viac, než má.


Kedy sa telo po skončení fajčenia úplne vyčistí?

V časopise Svet na dlani, konkrétne číslo 9/2013 uvádzajú, že telo človeka sa od skončenia fajčenia vyčistí po 15 rokoch. Pre niekoho celkom dlhá doba, no pozitívom je to, že telo sa skutočne vyčistí. Tiež tvrdia, že závislosť od nikotínu sa dá prekonať za jeden mesiac. Čo je podľa mňa výborná správa. Chce to len vydržať. Po jednom roku klesne riziko cievnych ochorení, mŕtvice a srdcového záchvatu na polovicu. Každým ďalším rokom bez fajčenia je to len a len lepšie.


Prvý mesiac od skončenia bude najťažší

Dôvodom bude prekonávanie nedostatku nikotínu v tele. Budete cítiť silnú túžbu po cigarete. Prvé dni budete cítiť závrate sprevádzané bolesťami hlavy. Bude sa u vás zvyšovať agresivita. Chýba vám niečo, čo potrebujete, aby vám bolo zas lepšie. No to je samozrejme klam vášho mozgu. Počas dňa ste navyknutý na fajčiarske prestávky. Tie by ste mali zameniť za niečo zdravšie. Nejaké ovocie, či zelenina môže určite pomôcť.

Zmeniť sa k lepšiemu je ťažké, no dokázať to, je úžasné.

Postupne sa budú chute a nepríjemné stavy znižovať a vy sa dostávate bližšie k svojmu cieľu skončiť s fajčením. Tešíte sa z toho, ako vám to ide, čo vás len utvrdzuje v tom, že ste na správnej ceste.


Ako prestať fajčiť

Pre mnohých ľudí je to doslova nemožné. Cigarety obsahujú nikotín a ten samozrejme zapríčiňuje návyk. To situáciu komplikuje. No dá sa s tým skončiť, len to treba skutočne chcieť. K tomu však potrebujete nejaký dôvod. Čiže nejakú motiváciu, ktorá bude silnejšia, než vaša chuť si zapáliť cigaretu.

„Poznám človeka, ktorý nedokáže prestať a fajčí jednu o druhej. No tiež poznám človeka, ktorý s fajčením prestal z jedného dňa na druhý.”

Nikto mu to neprikazoval. Jednoducho to sám skutočne chcel! A veľmi to chcel. Do dnešných dni nefajči a je to už minimálne 10 rokov. Tým, ktorí nemajú pevnú vôľu, skutočné chcenie nepomôže. Tí musia nájsť dôvod, prečo nefajčiť. Dôvody už boli spomenuté vyššie. Čiže vlastné zdravie. To je však pre mnohých veľmi slabá motivácia. Ďalším dôvodom sú financie. Za ušetrené peniaze si možno niečo užitočné kúpiť. Motiváciou môže byť aj zdravie blízkych.

„Cesta k úspechu vedie cez obrovské a odhodlané činy.“ – Tonny Robbins

Alebo si vytvorte vlastnú motiváciu a podporte ju skutočným chcením. Čiže niečo, čo vám bude sedieť. Stresové situácie riešte žuvačkami, keď už. Skúsiť môžete nikotínové náplasti, no s tými nemám skúsenosti, takže neviem, či skutočne fungujú.


 

Myslíte si, že vám článok dáva zmysel? Zdieľajte ho s ostatnými, nech v ňom aj oni nájdu zmysel.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.