Druhá šanca vo vzťahu

Každý vo svojom živote urobil nejakú chybu. Môže ísť o chybu z hlúposti, alebo z nerozvážnosti. Druhá šanca existuje, tak tá chyba pre mnohých nie je problém. Veď sa situácia vždy vyrieši k môjmu dobru. Problém však v skutočnosti je. A niekedy enormne veľký.

Zvykne sa hovoriť, že za chyby sa platí. Podobne to funguje aj v oblasti vzťahov. Jeden z partnerov urobí niečo, čo nemal a čo sa druhému partnerovi nepáči a problém je zrazu na svete. Pokiaľ ide o nejakú drobnosť, úprimné slovo prepáč to zrovná. Škoda, že nie vždy je úprimné. Ak sa naskytne vážnejší problém, situáciu to dosť skomplikuje. Hlavne vtedy, ak tá hlúposť ohrozí vzťah. Vtedy je na mieste druhá šanca. No skutočne si ju dotyčný zaslúži?


Každý problém nejako vzniká

Boli raz jedny manželia. Ich manželstvo trvalo desať rokov. Vyzerali a správali sa ako normálny a bezproblémový pár. Nikto z blízkych si nevšimol, že ten vzťah nie je najšťastnejší. V podstate si to nevšimla ani samotná manželka. A to bola chyba. Ak by si to všimla, situácia mohla dopadnúť v prospech oboch. To sa však nestalo a zapríčinilo to dni plné hnevu a stresu. Chybu urobil aj manžel. Manželke nedal pocítiť, že sa niečo deje.

Nevera môj problém vyrieši

Neexistuje nič horšie, než nevera vo vzťahu. Ak o tom obaja manželia vedia a tolerujú si to, vzťah nejako funguje. No nie každý je s týmto uzrozumený. Podobné to bolo v tomto prípade. Nášmu manželskému páru to veľmi v posteli neklapalo. Manželia sa o tom nerozprávali a vyzeralo to tak, že to neriešia. No manžel to riešil. Nie však so svojou manželkou.

„Láska je najzložitejší problém života. Jeho najjednoduchším vyriešením je nevera.“ – André Gide

Nemám to doma, tak to hľadám inde

Manželovi dosť chýbal sex. S manželkou sa na tú tému nebavili. Pritom otvorený rozhovor je základným predpokladom vyriešenia nejakého problému. Manžel sa zahľadel do priateľky svojej manželky, ktorá ich kedysi spolu zoznámila. Najprv spolu začali chodiť na kávu. Postupne sa však zbližovali. Až to dospelo k sexu, ktorý nebol jediný.


Lož má krátke nohy

Jedného dňa bola manželka v meste. Šla do kvetinárstva kúpiť kvety. Manžel bol vtedy v práci. Keď z neho vyšla, naproti cez ulicu zbadala v kaviarni manžela s jej priateľkou. Rozrušilo ju to. Nechápala, čo tam s ňou robí. Veď mal byť v práci.

„Umenie je krásna pravda, nie krásna lož.“- Josef Čapek

Neskôr večer to nechala tak. Rozhodla sa, že bude manžela sledovať. Nechcela ho bezdôvodne obviňovať. Nahovárala si, že ich stretnutie nemusí nič znamenať. Ale pocitovo to vnímala opačne. Utvrdzovalo ju v tom to, že manžel zvykol z domu niekde chodiť. Vraj za kamarátmi. No teraz jej napadlo, či nechodí za jej priateľkou.

Pravda sa znáša ťažko

Raz požiadala svojho brata, aby ho sledoval. Tak sa stalo. Po niekoľkých minútach jej zavolal, že jej manžel navštívil byt tej priateľky, ktorú aj on poznal. Manželka tomu nechcela veriť. No vlastným očiam a bratovi sa neverí dosť ťažko. Čo teraz? Ako sa zachovať? Pomyslela si so slzami v očiach.

„Človek nesmie so svetom robiť, čo chce on, ale čo zodpovedá pravde vecí.“- Romano Guardini

Mnoho ľudí si myslí, že nevera je prirodzená. Že to takto v prírode funguje odjakživa. No keď sa to stane citovo založenej osobe veriacej v lásku, až také prirodzené jej to nepríde. Dosť vecí sa tým zmení. A zmení sa hlavne pohľad na zradcu.

Išlo len o sex, chcem iba teba

Skutočne utešujúca fráza, ktorá hneď všetko vyrieši. Teda tak by to chcel neverník. Lenže u sklamanej osoby nejde o až takú super frázu. Manžel jej povedal, ako veľmi to ľutuje. Chce to všetko vrátiť späť, no ta sa nedá. Chce, aby to bolo také, ako predtým. Že už to viac neurobí. Hovorí jej, že druhá šanca to vyrieši. Veď s tou známou nešlo o nič duševné. Bolo to iba o sexe. Žiť chce len s manželkou a rozvod rozhodne nechce.

„Hľadajte záchranu len v pravde, nehľadajte pomoc u nikoho, okrem seba.“- Budha


Druhá šanca, dať, či nedať?

Rozvod nie je najpríjemnejšia situácia. Veľa vecí sa ním mení. Všetko čo bolo skončí a príde nový život. A toho sa mnoho ľudí bojí. Dôvodom je to, že v manželstve mali istotu. Život bol istejší a človek nabral nové návyky. Bojí sa zmeny a hlavne nového začiatku. To dosť  ovplyvňuje rozhodnutie dať, či nedať druhú šancu.

druhá šanca

Človek si druhú šancu zaslúži. Veď nikto nie je neomylný a bez chyby. No v tomto prípade to má háčik. Táto situácia bola úmyselná. Manžel jej prisahal vernosť. Pre mnoho ľudí je vernosť vo vzťahu dôležitá. Udržuje spojenie manželov. Nevera to spojenie ničí. Podvedení ľudia to berú ako najväčšiu zradu. A nato by mali pri rozhodovaní prihliadať.

Skutočný manžel je manželom aj vtedy, keď sa manželka nepozerá.

Ako to skončilo

Manželka manžela stále milovala. Bola sklamaná a znechutená, no láska dokáže zázraky. Vytkla manželovi, že keď mal problém, mal jej to povedať. Potom to mohli nejako riešiť. Tiež mu povedala, že sex mohol mať aj s ňou. Nemusel behať za inou. Najviac ju zasiahlo, že za milenku si vybral jej kamarátku. No videla na tom aj svoj podiel viny. Manželovi sa mohla viac venovať. Preto sa rozhodla, že manželovi dá ešte jednu poslednú šancu.


Zopár slov na záver

Druhá šanca má rozhodne svoj význam. No malo by sa prihliadať na podstatné veci spomenuté vyššie. Druhá šanca by mala podliehať spravodlivosti. Ten dotyčný by mal pocítiť, že urobil niečo zlé. Hneď mu to odpustiť by bolo príliš ľahké a nespravodlivé. Neprinieslo by to žiadne ponaučenie. Za všetko sa musí platiť. To platí aj pri hlúposti. Obzvlášť pri úmyselnom konaní a zrade.

„Daj každému dňu šancu, aby sa stal najkrajším dňom Tvojho života.“- Mark Twain

Teraz si predstavme vraždu. Jeden človek niekoho zabije. Urobí to úmyselne. Chytia ho a súdia. Ako by mal dopadnúť? Aký trest by mal zato dostať? V súčasnosti zato dostane niekoľko rokov za mrežami. No prejde zopár rokov a za slušné správanie ho prepustia opäť na slobodu. Tá obeť však skončila oveľa horšie. Siahlo sa jej na to najcennejšie. Ona druhú šancu nedostala. Vrah by zato mal niesť zodpovednosť do konca svojho života. Obeť svoj život stratila a druhú šancu rozhodne nedostala.


 

Zdieľajte článok s ostatnými. Zaberie to pár sekúnd. ♥

Páči sa vám reflektor812? Dokážte to!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *