Dokonalosť neexistuje

Nikto nie je dokonalý. Táto fráza dokonale vystihuje myšlienku tohto článku. Dokonalosť skrátka neexistuje. V minulosti som si myslel pravý opak. Keď som videl nejakého úspešného, pekného a šikovného človeka, ktorý vynikal určitým nadaním, považoval som ho za dokonalého.

Veď v tom, čo robil, bol úžasný. Vnímal som len pozitívnu stránku jeho osobnosti. Jednoducho to, čo prezentoval na verejnosti. No to bola ilúzia. Čo ak tá natrénovaná prezentácia nemá nič spoločné s dokonalosťou?


Krása a dokonalosť

Pre príklad si zoberme dokonale krásneho človeka. Z diaľky vyzerá úžasne. Drobné chybičky na vzhľade nevidno. No obzrime si ho bližšie. Detailnejší pohľad začne odhaľovať to, čo z diaľky nebolo vidno. Drobné detaily sa upravujú veľmi ťažko. A niekedy na nich závisí tak mnoho. Hlavne vtedy, ak ide o krásu. A nielen tú na ľudskom vzhľade.

„Dokonalosť je úžasná vec, ale má jednu chybu. Veští koniec.“ – Jan Werich

Detaily sú vo všetkom kľúčové. Veď je z nich stvorený svet. Z blízka sa tam objaví vyrážka, ktorá je prekrytá mejkapom. Mejkap svoju úlohu zohrá na výbornú. No bez mejkapu tam bude nedokonalosť. A s mejkapom to bude aj tak klamstvo. Vyretušované fotografie známych osobností sú ďalším príkladom. Ako hovorí moja definícia dokonalosti.

„Dokonalosť nepotrebuje žiadnu ďalšiu úpravu, pretože je dokonalá.”

Pozrime sa na nasledujúci citát.

„Ľudia sú dobrí v jednej veci, ale zlí v mnohých.” – Aristoteles

Tento grécky filozof a učenec to týmto citátom vystihol úplne presne. O dokonalosť ide vtedy, ak by bol človek výborný vo všetkých oblastiach ľudského bytia. Vedel by teda úplne všetko. Jeho teoretické vedomosti a praktické schopnosti by nemali konca. Mal by odpoveď na všetko. A tá odpoveď by bola vždy pravdivá. Omylom by sa vyhýbal širokým oblúkom.

dokonalosť

O takomto človeku by sa dalo povedať, že je dokonalý. No takého vševedka nepoznám. Určite ani nikto iný. Prečo? Pretože neexistuje. Každý z nás je omylný. No nemôžeme zato. Nedokonalosť dostal každý z nás do vienka už pri narodení.

„Zdá sa, že dokonalosť je dosiahnutá nie vtedy, keď už niet čo pridávať, ale keď už nie je čo uberať.” – Antoine de Saint-Exupéry

Existuje mnoho ľudí, ktorí vynikajú určitým talentom. Majú skvelý hlas. Pekne spievajú. Vedia skladať piesne. Namaľovať umelecké dielo. Pekne kreslia. Vedia rozosmiať iných. Vynikajú v nejakom športe. No to skrátka k dokonalosti nestačí. Vždy môže byť niekde niekto lepší.

„Dokonalý športovec vyhráva pre svoju dokonalosť úplne každý pretek a nielen v jednom športe.”

Čo si myslí odborník

Stephen Hawking je uznávaný teoretický astrofyzik a profesor. Možno ste už o ňom počuli. Trpí ALS chorobou, ktorá ho pripútala na vozík a komunikuje prostredníctvom počítača. Možno o ňom povedať, že disponuje úžasnou a nevídanou inteligenciou. Hawking tvrdí, že dokonalosť neexistuje a že základným pravidlom vesmíru je to, že nič nie je dokonalé.

Tvrdí, že keby existovala dokonalosť, nemohli by vzniknúť galaxie, hviezdy a život celkovo. Prvotný vesmír vraj tvoril riedky plyn, ktorý pozostával z redších a hustejších častí. To bola nerovnováha. Ak by bol plyn jedného skupenstva, vznikla by všadeprítomná rovnováha a gravitačná sila by nemala čo priťahovať. Tým by nič nevzniklo.

No v rannom vesmíre existovala už spomenutá nepatrná nerovnováha. V hustejšej časti plynu pôsobila silnejšia gravitácia, ako v redšej časti. To napomohlo k zhlukovaniu plynu a následnému vzniku hviezd, galaxií a všetkého nasledujúceho života. Nepravidelnosť, chýbajúci poriadok a nedokonalosť spôsobila niečo úžasné. Bez nej by tu nič nebolo.

Záver

„Neúspech je len šanca začať znova, tentokrát o niečo rozumnejšie.“ – Henry Ford

Preto sa nesnažte byť dokonalými. To sa vám nikdy nepodarí. Keď budete nabudúce niečo robiť, nebojte sa chybovať. Omyly sú našou súčasťou. A kto si o sebe myslí, že je dokonalý, myslieť si to môže. 😀


 ⇓

Ak sa vám článok páčil, možno sa bude páčiť aj iným. Máte možnosť ho zdieľať s ostatnými. Bola by škoda to nevyužiť.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.