Čo je láska

Láska je mnohým ľuďom dobre známa, pretože ju vidieť všade naokolo. Tvorí životy mnohých ľudí. Spestruje im život a robí ich šťastnejšími. No nie všetci žijú a konajú prostredníctvom lásky. Je skutočne pravda, že niektorí ľudia sa majú skutočne radi. No existujú aj takí, ktorí sa nenávidia.

To však neznamená, že ju vo svojom srdci neprechovávajú. Takí ľudia ju v sebe tiež nosia, aj keď si to možno ani neuvedomujú. Láska má obrovskú moc. Jedine život človeka konajúceho prostredníctvom lásky má skutočný význam.

Láska má na tomto svete dôležitú úlohu. Tento svet robí krajším a príjemnejším miestom. V takom svete sa žije príjemne. Škoda, že sa toho veľa ľudí nedrží a tú čistotu špinia nenávisťou, zlobou a ubližovaniu ostatným ľuďom. Ak by si každý z nás vybral lásku a nie hnev, mnoho medziľudských problémov by skrátka vymizlo. Jedine skutočná láska má tú moc. No bez niekoho, kto ju bude ďalej šíriť, je úplne bezvýznamná. Čo je vlastne tá láska?

„Keby na zemi vládla láska, nepotrebovali by sme zákony.“ – Aristoteles


Čo je láska

Jedného dňa som bol v meste. Prechádzal som po chodníku a niekoľko metrov predo mnou bolo nejaké dievča. Mohla mať okolo 15 rokov. Mala so sebou psa, ktorého držala na vôdzke. Keď som sa k nej približoval, stála na mieste a dávala si oboma rukami vlasy do copu. Teraz to možno vyzerá, že som sa do nej zamiloval a bola to láska na prvý pohľad. 😀 No to je omyl. Mám podstatne viac, než 15 rokov. 😀 Dôvod, prečo túto situáciu píšem, je celkom iný.


„Jedine láska si vyberie láskavého žobráka, než zlého milionára.”

To dievča prejavilo lásku

Keď si tie vlasy zopla, pozrela sa na svojho psa. Zohla sa k nemu. Oboma rukami ho chytila za líca, teda ak pes nejaké má. 😀 Jednoducho ho chytila na obe strany dolnej čeľuste a nežne ho pobozkala na temeno hlavy. V tom som si povedal, že váu, musí toho psa skutočne ľúbiť. Urobila to spontánne a na ulici, medzi množstvom iných ľudí. Nikto ju k tomu nenútil. Urobila to sama bez nejakého príkazu, pretože toho psa zbožňuje. Toto je skutočná láska.

láska

 


„Láska je citová náklonnosť k niekomu, alebo niečomu.”

Láska z iného pohľadu

Predstavme si teraz zaľúbený pár. Tento pár je spolu viac než dva roky. Čiže zaľúbenosť medzi nimi už dávno vyprchala. Obaja v tomto páre majú nejaké chybičky. Veď nikto nie je dokonalý. Niekedy sa pohádajú.

„Každé ráno sa zobuď s úsmevom, cíť svoj dych na tvári a lásku v očiach.“ – John Lennon

Raz je hádka menšia, inokedy zas obrovská. Tá dokáže otriasť základom ich vzťahu. Po hádke sú od seba. No všetko im ich partnera pripomína. Myslia na neho. Boja sa, aby sa mu nič nestalo. Opäť ich to k sebe ťahá a to aj na vzdory tej obrovskej hádke.


„Láska je puto, ktoré drží aj ten najviac životom skúšaný vzťah.”

Aj láska má svoje medze

Láska je mocná, no nie nekonečná. Vydrží, ak človek žije v rámci lásky. Čiže ak k partnerovi prejavuje citovú náklonnosť. To ju udržuje pri živote aj pri vážnejších problémoch. Ak tá náklonnosť zmizne, puto oslabne.

„Veľkým znakom lásky je podľahnúť vôli tomu, koho milujeme.“ – Moliere

Tým ten zväzok stráca na sile. Je omnoho náchylnejší na rozpad, ak dôjde k veľkej hádke. K tomu sa pridá čas. Čím dlhšie je vzťah bez citovej náklonnosti, tým viac chradne a umiera. Raz to dospeje k rozchodu, či rozvodu.


„Ak má byť manželstvo vydarené, treba sa zamilovať veľa ráz, ale vždy do tej istej osoby.“- John Goodman

Hľadajte a nájdete ju

Lásku možno vidieť všade. Nato, aby ju bolo vidno, treba na chvíľu zastať a pozorne sledovať okolie. Hľadajte ju všade a nájdete ju. No to nie je najdôležitejšie. V živote je najdôležitejšie skôr lásku dávať. Dávať ju tak silno, ako to len dokážeme. Dávať ju tak vytrvalo, ako len vládzeme. Dávať ju tak spontánne, ako je len možné.

Mnoho vecí je za peniaze. No lásku si za peniaze nekúpite. Ona je totiž zdarma a preto má väčšiu hodnotu, než najväčšia kopa peňazí na celom svete, aj nesvete.

„Hnev môže človek v sebe potlačiť, lásku však nie.“ – George Jean Mathan


 

Páči sa vám článok? Neváhajte ho zdieľať. ♥

Páči sa vám reflektor812? Dokážte to!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *