Chorobná žiarlivosť

Chorobná žiarlivosť je najhorším stupňom žiarlivosti. Nachádza sa v mnohých vzťahoch, ktoré nie sú práve najšťastnejšie. Život vo vzťahu by mal byť založený na láske a vzájomnej dôvere. Mal by prekypovať porozumením a toleranciou. Obaja partneri by sa mali snažiť vytvárať priaznivé podmienky zaručujúce príjemné a šťastné spolužitie. Len takýto vzťah má skutočný zmysel, pretože je založený na pilieroch správnosti.

Určitý stupeň žiarlivosti je vo vzťahu prijateľný. No chorobná žiarlivosť je extrémny prípad. Určite nie je čo závidieť partnerovi, takéhoto žiarlivca. Žije obmedzený život a o skutočnej slobode môže len snívať. Aj keď sa to nezdá, aj on je súčasťou vzťahu a nemal by sa správať podriadene. Či sa dokonca zmieriť so svojím životným údelom.


„Žiarlivosť je tyran v kráľovstve lásky.“- Stanislaw Jerzy Lec

Chorobná žiarlivosť a jej príčiny

Žiarlivosť je väčšinou výsledkom strachu. Žiarlivec sa bojí, že ho partner podvedie s iným, prípadne ho trvalo opustí. Správa sa majetnícky a bojí sa, že o svoj ”majetok” príde. To u neho vyvoláva podozrievavosť na každom kroku. Nechce, aby mu to partner urobil a preto má na výber z dvoch možností.

chorobná žiarlivosť

Prvá, že bude partnera neustále sledovať a keď nenájde nič neverné, spôsobí mu to pokoj v duši a hlavne vo vzťahu. Druhou možnosťou je partnerovo obmedzovanie. Bude mu bez neho brániť v pohybe, hlavne mimo ich spoločného domova. Nebude ho samého púšťať za známymi. Teda hlavne za známymi opačného pohlavia.  A ani nikde inde, kde skutočne nemusí byť. No kto chce byť po zvyšok života uväznený?


Následok takejto žiarlivosti

Takéto jednanie zapríčiní dve veci. Partner sa podriadi a po zvyšok života bude žiť ako vo väzení. To spôsobí partnerov strach, alebo sila jeho lásky. Ľudia sú rôzni a pre niekoho môže byť takýto život uspokojujúci. U niekoho zas nie a preto napríklad číta tento článok.

Druhou možnosťou je skutočne nevera, aj keď ju partner najprv vôbec nemal v pláne. No žiarlivostné  scény a neustále obviňovanie ničia lásku.  Ak vo vzťahu chýba láska, začne sa hľadať inde. Ak prekoná strach a naberie odvahu, tak nakoniec žiarlivca opustí. Nová láska a vidina lepšieho a pokojnejšieho života je silná motivácia.

„Žiarlivosť je malý kamienok, ktorý sa začne kotúľať a stane sa z neho ničivá lavína.“ – Peter Altenberg


Čiže strach žiarlivca môže v konečnom dôsledku zapríčiniť to, čo v skutočnosti nechcel. A inak k tomu ani nemuselo dôjsť. Sám to vyprovokoval a to mnoho žiarlivých ľudí nedokáže pochopiť. Nevidia obraz v zrkadle, ale až za ním, pretože si domýšľajú. Článok o sebareflexii je —->TU.


„U partnera musíme vyvolávať také pocity, ktoré ho samého presvedčia, že neveru nepotrebuje.”

Tým pocitom je napríklad láska, čiže citová a fyzická náklonnosť. Vzťah určite nie je o dvoch múmiách, ktoré spolu žijú v jednej domácnosti. A ešte k tomu, ak je jedna múmia chorobne žiarlivá. A nielen vtedy, ak nato neexistuje skutočný dôvod.

„Všade, kde sa prejavuje nedostatok lásky, je jej úbytok dopĺňaný žiarlivosťou.“- Konfucius

Ako postupovať

Základným predpokladom na vyriešenie, poprípade zmiernenie dopadu žiarlivosti vo vzťahu, je vzájomná a otvorená komunikácia. Je ľahké hneď niekoho odsúdiť. Nepáči sa nám jeho konanie, tak má smolu. Skončili sme s ním. A je to vyriešené. Začať ho odsudzovať a obviňovať je nesprávne a nič to nevyrieši. Rovnako nesprávne je sa hneď podriadiť.


Oveľa lepšie je sa v tomto prípade zachovať empaticky. Článok o empatii nájdete —->TU. Pochopiť prečo tak koná, je najlepšia cesta k vyriešeniu tohto problému. Potom nasleduje rozumná komunikácia zameraná na zmiernenie obáv a navrhnutie prípadných kompromisov do budúcna.

„Chorobná žiarlivosť je problém a problém treba riešiť, pokiaľ je ešte riešiteľný.”

Vzťah je o dvoch ľuďoch

Chorobná žiarlivosť nie je problémom iba samotného žiarlivca. Je to problém aj jeho partnera. Vzťah je o dvoch ľuďoch a každý na tom nesie určitú vinu. Problémom v takomto prípade je nepriznanie si vlastného podielu viny. Vždy je na vine ten druhý. Chorobný žiarlivec obviňuje partnera z vytvárania situácií podnecujúcich neveru.

„Žiarlivosť je cit, ktorý v nás dokáže rozbúšiť srdce oveľa prudšie ako láska.“ – Adolf Heyduk

Partner zas obviňuje žiarlivca z domýšľavosti, neustáleho obmedzovania a vyvolávania búrlivých a nezmyselných hádok. Postupne dochádza k znechutenosti a skutočný cit lásky začína chladnúť. Už to nie je ako na začiatku. Sladké rečičky skončili a nahradili ich nezmyselné hádky. To časom dokáže otriasť aj tým najsilnejším vzťahom.

„Žiarlivosť zahasí lásku tak, ako popol zahasí oheň.“ – Ninon de Lenclos


Záver

Podnet na riešenie tohto problému musí prísť aspoň z jednej strany. Teda ak je ochota ho riešiť. Ak ste si svojho partnera brali,  určite to malo dôvod. Možno ste spolu prežili mnoho pekných chvíľ, ktoré spolu môžete opäť zažiť. No ochota musí prísť z oboch strán. To je kľúčová podmienka. Ak sa chce chorobný žiarlivec zmeniť, musí to sám chcieť. To je zákon prírody. Chcenie je skutočný základ. Článok o skutočnom chcení je —->TU.

V extrémnejších prípadoch, kedy nie je možné dospieť k vzájomnej dohode kvôli tvrdohlavosti aspoň jedného z partnerov , prichádza na rad pomoc nejakého odborníka, alebo rozchod. Ak je napríklad žiarlivec tyran a násilník, jeho žena môže mať strach ho opustiť. Bojí sa o svoj život, prípadne sa žiarlivec vyhráža samovraždou. Určite to nie je príjemná situácia, no riešiť by sa mala. Nato využite linku týraných žien. Žiť v ustavičnom strachu nie je život, ale trápenie. Netrápte sa, riešte to! Nejaký prídavok o žiarlivosti ešte nájdete v TOMTO článku.


 

Páčil sa vám článok? Ani sekundu ho neváhajte zdieľať s ostatnými

Páči sa vám reflektor812? Dokážte to!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *