Chcenie, základ našej akcie

Nedávno som v televízií sledoval jeden dokument. Pojednával o človeku, ktorý dovolenkoval na jednom ostrove. Rozhodol sa, že sa pôjde prejsť a trocha spozná okolie. To sa mu však vymklo z rúk a stratil sa. Tento príbeh pojednáva o tom, čo je skutočné chcenie. Preto sa dokonale hodí do tohto článku. Začiatok dokumentu som nevidel, čiže neviem, ako sa stratil. No to nevadí. V tomto článku to nie je podstatné.

Bol sparný a teplý deň. Vo vzduchu prevládala vlhkosť. To nášmu stratenému chlapíkovi situáciu ešte viac zhoršovalo. Jeho šatstvo bolo celé mokré a páchlo jeho potom. Bol stratený už niekoľko dní. No nechcel len tak sedieť a čakať. Preto kráčal hustým podrastom džungle. Na pochod džungľou nebol vybavený, čo sa prejavilo na jeho nepohode. Bol celý doráňaný a skrvavený.


Aký pekný deň to mohol byť

Nemal žiadnu vodu a ani jedlo. Preto sa musel spoliehať na zdroje, ktoré mu ponúkala samotná džungľa. Na pitie využíval vodu, ktorá skondenzovala na veľkých listoch rastlín. Bolo jej primálo, no na prežitie to stačilo. Hlad zaháňal korienkami, prípadne nejakým červíkom. O žiadne vysoko kalorické pochutiny nejde, čo sa prejavilo na jeho slabej výkonnosti.

„Miesto človeka v živote nie je vymedzené tým, čo vie, ale tým, čo chce a čo môže.” – Gustav Le Bon

Viac kalórií stratil, než prijal. Každým dňom sa cítil unavenejší. Postupne strácal vieru v život. Neveril, že ho niekto zachráni. Začínal sa zmierovať so smrťou. Po 14. dňoch už začínal vidieť vidiny. Bolo to s ním zlé. Bol zoslabnutý a preto si sadol pod jeden veľký strom. Tam sa ľutoval. Bol v beznádejnej situácií. No zrazu začul nejaký zvuk. Bol to vrtulník, ktorý preletel nad stromom, pod ktorým sedel. Nevedel, či je to skutočnosť, alebo vidina. Ale to je jedno, pretože odletel preč.

chcenie


Čo skutočne chcel

Náš chlapík sa pod tým stromom zamyslel. V mysli si vybavil svoju priateľku, ktorá s ním bola spoločne na dovolenke. V tom čase bola v hoteli na tom ostrove a strachovala sa o neho. On ju chcel opäť vidieť. Chcel späť svoj život. Nechcel zomrieť v džungli. Chcel žiť a to ho motivovalo. Preto zmenil spôsob svojho myslenia. V tejto chvíli bolo pre neho najdôležitejšie to, že chcel vidieť svoju priateľku. Veľmi to chcel! Chcel nájsť cestu z džungle. To bolo pre neho najdôležitejšie. Jeho upadnutá morálka stúpla a naplnil ho elán. Vtedy sa zrodil jeho skutočný dôvod, prečo to nevzdávať.


Rozhodol sa pre boj

Nevedel, akým smerom sa má vydať. Vedel, že chce nájsť nejakých ľudí. Preto to nechal na ”náhodu”. Vydal sa náhodným smerom a stále kráčal. Chcenie ho neopustilo. Bol síce unavený, ale stále kráčal. O dva dni neskôr vyliezol na nejakej pláži. Tam bola rodinka s deťmi, ktorá ho zbadala. Následne mu zavolali pomoc.

„Vôľa je živelné chcenie a rozumové pudenie k aktivite, k životu.” – Arthur Schopenhauer

Tá novina sa veľmi rýchlo šírila. Tiež sa dostala k jeho priateľke. Okamžite sa za ním vydala. Keď ho zbadala, bola veľmi šťastná. Zároveň zhrozená z toho, čo sa mu stalo. Šatstvo mal celé roztrhané. Jeho telo posievalo množstvo tržných rán. Nezahalené miesta mu pokrývali štípance patriace rôznemu hmyzu. Celý bol špinavý, dehydrovaný a hlavne vyčerpaný. No žil a dostal možnosť opäť stretnúť svojou priateľku. A to skutočne chcel!


Skutočné chcenie má svoju moc

Ako by dopadol, keby nezmenil svoje myslenie? Pôvodne to chcel vzdať a ostať sedieť pod tým stromom. Možno by to prežil a niekto by ho zachránil. Možno by našli mŕtve telo. Možno, možno jedno veľké možno. No on sa rozhodol inak. Mal túžbu a za ňou išiel. Riadil sa svojím pocitom, ktorý ho nesklamal.


V tomto prípade mal na výber

Náš chlapík mal dve možnosti. Mohol pod tým stromom ostať a vzdať to. Čakať, že ho nájdu a dúfať, že ešte bude nažive. Alebo sa motivovať. Vytvoriť si cieľ a podporiť ho úprimným a čistých chcením vychádzajúcim rovno z jeho srdca. To však vyžadovalo akciu, čiže v jeho prípade boj.

Ten kto sa vzdá, určite prehrá. Ten kto nie, môže tiež, no existuje rovnako veľká šanca, že to dokáže.

No veľmi dôležité je vždy skutočne chcieť. To je základ. Nestačí však len povedať slovo chcem. Chcieť treba dušou a celým naším vnútrom. Iba takéto chcenie má skutočnú moc, pretože je podporené našimi emóciami.


Aj chcieť treba vedieť

Môžem povedať, že niečo urobím. No bez skutočného chcenia to môžem akurát povedať. Ak to urobím z donútenia, nedám do toho všetko. Budem to robiť nasilu a činnosti bude chýbať skutočný elán. Preto sa pri každej činnosti musíme motivovať. To náš chlapík urobil. Jeho dôvodom bola priateľka, ktorú chcel veľmi vidieť. Pritom u neho vzniklo skutočné chcenie. Bez neho by tak akurát prešiel zopár metrov a skončil by. Výsledkom bola jeho akcia, ktorá ho nakoniec priviedla k jeho cieľu. Práve preto je skutočné chcenie základom našej akcie.


Mal dôvod bojovať a hlavne chcel bojovať.

Spojitosť so zákonom príťažlivosti

Skutočné chcenie má v ľudských životoch neskutočnú moc. Koľko úžasných vecí by mohli ľudia dokázať, ak by skutočne chceli. Lenže niektorí vôbec nechcú a ak chcú, tak nevedia ako. Zákon príťažlivosti funguje vždy a stále. Skutočné chcenie vychádzajúce z nášho srdca ho významne ovplyvňuje. Takýmto spôsobom si každý z nás môže vytvoriť úžasný život plný skvelých okolností. Alebo sa napríklad vrátiť z džungle a zas objať svoju priateľku.


 

Ak sa vám článok páčil, podeľte sa s ním aj s ostatnými. Zdieľajte ho!

Páči sa vám reflektor812? Dokážte to!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *