Čas je náš (ne)priateľ

Nič na svete nie je spravodlivejšie, než čas. Jeho pravidlám podlieha každý človek a to bez výnimky. Či už je dobrý, alebo zlý, jedno je isté. Času nik neujde. Tvoril minulosť, tvorí prítomnosť a ešte len bude tvoriť budúcnosť každého človeka. Za jeho pomoci môžeme prežívať stále nové situácie. Tým si vytvárame vlastný život. Jedine na nás záleží, či svoj život a poskytnutý čas preň prežijeme zmysluplne.

V tejto chvíli čítate tento článok. Nato potrebujete nejaký čas. Keď vás téma zaujíma, jeho prečítanie vám zaberie viac času. Keď nie, nezaberie vám ani pár sekúnd. Potom budete robiť niečo iné. Možno si zapnete televíziu. Pôjdete niekam von. Či si urobíte voľno. Niekto potrebuje urobiť ešte niekoľko ďalších vecí. Nato všetko potrebuje mať čas. No nedá sa urobiť všetko naraz. A čas bohužiaľ nemožno zastaviť.


Každý je pánom svojho času

Ako trávite svoj čas, je len na vás. To je na tom skutočne pekné. Každý sa môže rozhodnúť, načo čas využije. Čo bude robiť? Ako ho bude tráviť? S kým ho bude zdieľať? Niekto sa rozhodol, že ho obetuje zamestnaniu. Iný ho zas prefláka nič nerobením. Ani jedna možnosť však nie je výborná. Čas by sa mal tráviť čo najzmysluplnejšie. Človek by prostredníctvom neho mal vytvárať nejakú hodnotu. No nie na úkor priveľkého zamestnania, či obrovského nič nerobenia.

čas


Niekto ho má priveľa, iný zas primálo

Mnoho ľudí zabíja čas nudou, či dlhým nič nerobením. Čas týchto ľudí je doslova stratený a nemožno ho znova využiť. Často si myslím, že kde som už v tejto chvíli mohol byť, keby som bol v mladosti usilovnejší a neflákal by som sa tak. Čas, ktorý som strávil nudou, ležaním, pozeraním sprostostí sa mi už nevráti.

Oddych si treba najprv nejako zaslúžiť.

Samozrejme si treba niekedy oddýchnuť a zrelaxovať, no také niečo by malo byť primerané našej akcii. Celodenné nič nerobenie človeka nikde neposunie. Flákanie sa bez cieľa je skrátka strata času. Nerobte rovnakú chybu, ako kedysi ja. Život by som mal omnoho jednoduchší a nudnejší, ak by som napríklad nepísal tento článok, či nebudoval túto stránku. Zaberie mi to dosť času, no nie všetok. Týmto vytváram určitú hodnotu pre seba a možno že aj pre niekoho iného.

 Jednoducho niečo tvorte a budujte, nech po sebe niečo zanecháte. A je úplne jedno čo. Aj niečo je lepšie, než nič.

Celé dni nič nerobiť nie je život. Sú ľudia, ktorí by veľmi chceli niečo urobiť. Veľmi chcú žiť, no zdravotný stav im to nedovolí. Celé dni nič nerobia a ničí ich to. Vážte si svoje zdravie a to, že vy robiť môžete. Preto začnite robiť niečo zmysluplné, čo bude zlepšovať vaše schopnosti. Prežívajte život naplno.

„Nestrácaj čas hľadaním prekážky, možno že žiadna nie je.” – Franz Kafka


Keby tak bolo viac času

U pracantov je to iné. Tí niekedy pracujú priveľa a zabúdajú na skutočný oddych. Život nie je len o práci. Či o neustálom budovaní svojho sna, alebo horšie, o budovaní sna niekoho iného. Napríklad zamestnávateľa. Celý život sa hrnúť len za peniazmi a zabúdať na dostatok voľna, svoje koníčky, alebo zanedbávať rodinu.

Aj tá najťažšia hodina trvá iba 60 minút. – Sofokles

Takí ľudia majú stále veľa práce a málo času. Mali by zvoľniť a nájsť si čas na seba. Mať množstvo termínov a neustále ich dodržovať vedie k prepracovanosti a napätiu. Napätie zas vedie k nejakej chorobe.

Hovorí sa, že čas sú peniaze, no súčasne aj množstvo dôležitejších vecí.


Čas na nikoho nečaká

Času uniknúť nejde, no nebojte sa. Stále ho ešte môžete mať dostatok. Záleží len na tom, čo je vaša priorita. Ľudia čo nič nestíhajú pociťujú, že čas veľmi rýchlo letí a majú ho veľmi málo. Dôvodom je to, že majú priveľa práce a stále sledujú, koľko majú času. Práce je veľa a času na ňu málo. Uvedomujú si, že nestíhajú, preto im čas tak rýchlo uteká. Nudiacemu sa človeku zas plynie čas veľmi pomaly.

Každá ubehnutá sekunda je dar, ktorý nám daruje samotný čas.


Zameškané sa dobehne ťažko

Ak zmeškáte autobus, len ťažko ho dobehnete. Samozrejme ak nemáte auto. Ale keby ste auto mali, tak nepotrebujete stihnúť autobus. Skrátka ak niečo zmeškáte, zmierte sa s tým. Zoberte si z toho ponaučenie, aby ste sa tomu v budúcnosti vyhli. Napríklad to, že treba vstať, alebo vyraziť z domu skôr.

„Minulosť nejde zmeniť, no dá sa z nej poučiť.” – Alenka v ríši divov


Dokáže zahojiť všetky rany

Čas je tiež výborný liečiteľ. Často zhojí všetky fyzické a duševné rany. Čím viac času uplynie, tým bude výsledok lepší. Preto má moc liečiť.

„Čas lieči rany, ktoré nemôže vyliečiť rozum.” – Seneca

Darujte mi trochu vášho času na záver

Čas je dar, ktorý nám každou sekundou ponúka nové možnosti, ako prežiť svoj život. Nikdy nie je neskoro na zmenu. Či už máš 15 rokov, alebo máte 50. Pokiaľ žijete, stále je dôvod byť lepším človekom. Zmeniť svoj život tak, aby ste boli šťastní a hlavne aby boli pri vás šťastní vaši blízky.

„Kiež by som ten prsteň nedostal. Nič z toho by sa nestalo. … To chcú všetci, čo prežívajú trápenie. O tom ale oni nerozhodujú. My rozhodujeme iba o tom, čo urobíme s časom, ktorý nám bol daný.” – John Ronald Reuel Tolkien


 

Teraz je najvhodnejší čas na zdieľanie.

Páči sa vám reflektor812? Dokážte to!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *