Arnold Schwarzenegger

Na svete existuje mnoho známych ľudí. Svojou činnosťou sa zapísali do histórie a povedomia ostatných. Stačí, že počujete ich meno a hneď viete, o kom je reč. O jednom takomto človeku som sa rozhodol napísať článok. Inšpiroval ma k tomu jeho životný úspech a vôľa dokázať všetko, čo len chce. Ale dosť bolo prázdnych slov. Tým človekom je Arnold Schwarzenegger.

Kto by nepoznal Arnolda Schwarzeneggera? Úspešného kulturistu, slávneho herca a dva krát po sebe zvoleného guvernéra Kalifornie v USA. Je to človek, ktorý mal v živote veľké ambície. Tie sa mu podarilo úspešne naplniť. O tom čo dokázal, môže väčšina ľudí iba snívať.


Vedel čo chce

Arnold vedel čo chce a išiel si za tým, dokým to nedosiahol. K tomu mu pomohla sila jeho mysle. Je živým dôkazom, že sila príťažlivej mysle skutočne existuje. Arnold to tajomstvo poznal a využil ho vo svoj prospech. V mnohých svojich rozhovoroch a motivačných dialógoch tento fakt spomína a potvrdzuje. Keď si dokázal naplniť svoje sny on, prečo by to nedokázal aj niekto iný?

„Každé ráno máš dve možnosti. Pokračovať v snívaní, alebo vstať a začať si tie sny plniť”

V krátkosti si zrekapitulujme jeho život. Pôvodom je Rakúšan. Narodil sa v malej dedinke Thal. Nepochádzal z najvplyvnejšej rodiny a ani jeho otec mu nedal všetko, po čom túžil. Veľmi dobre vychádzal so svojou matkou, no u svojho otca nenašiel podporu. Mladý Arnold bol cieľavedomým človekom. To mu pomohlo k úspechu.

„Iba odpor s ktorým bojujete v posilňovni a odpor, s ktorým bojujete v živote, dokážu budovať silný charakter.”

Pevná vôľa je súčasťou jeho života

Už ako 15 ročný si zaumienil, že začne cvičiť. Bolo to pre neho dôležité. Venoval sa tomu naplno. Mal svoj vzor, ktorému sa chcel podobať. Neskôr sa mu ho dokonca podarilo prekonať.

„Vždy som bol hladný a nikdy som sa neuspokojil so súčasnými úspechmi.”

Radšej zmeškal posledný autobus, nech by nemal dokončiť tréning. Potom musel ísť niekoľko kilometrov pešo. No tá jeho pevná vôľa a odhodlanie ho v živote stále posúvala vpred. Cvičenie bolo pre neho niečo úžasné. Pomáhalo mu prekonávať jeho limity a stále zlepšovať svoje výsledky. Tá neústupnosť a cieľavedomosť ho doviedla až na stupienok víťazov.

„Život môže byť plný bolesti, ale to ťa neospravedlňuje, aby si to vzdal.”

Prvý životný úspech

Po piatich rokoch cvičenia, keď mal 20 rokov, vyhral titul Mr.Universe. Väčšina z nás v tomto veku nič nedokázala, no on bol iný. Neskôr sa kulturistike venoval naplno. Svoje pokroky utvrdzoval v ďalšej súťaži, ktorá niesla názov Mr.Olympia.

arnold

Zúčastnil sa jej 8 krát. Vyhral ju 6 krát za sebou. V roku 1969 však skončil druhý, kedy ho porazil Sergio Oliva. Vtedy už však bol amatérskym Mr.Universe. Potom si dal v Olympii pauzu. Ne jej pódium sa vrátil až v roku 1980, kedy opäť získal prvé miesto.

„Víťazi nie sú tí, ktorí nezlyhajú, ale tí, ktorí to nikdy nevzdajú.”

Chcel skúsiť niečo nové

Potom sa rozhodol posunúť na vyššiu úroveň. Kulturistike sa už súťažne nevenoval. Vtedy sa rozprával s jedným reportérom. Ten sa ho pýtal, že čo bude teraz robiť? Arnold mu nato odpovedal, že sa teraz stane najväčšou hviezdou v Holywoode. Reportér sa na tom začal smiať. Arnold už predtým natočil film Stay hungry a tam veľmi nezažiaril. Skôr naopak. Reportér sa ho spýtal, že ako to chce dokázať? Arnold mu odpovedal.

„Je to rovnaký proces, ktorý som použil v bodybuildingu. To čo potrebuješ je vytvoriť si víziu toho, kým chceš byť. A potom ži tak, akoby si tou osobou už dávno bol.”

Arnold tvrdí, že si musíme vizualizovať svoju vysnívanú postavu, pretože to je to, čo tvorí vôľu. Iba tak sa to podarí. Myseľ tvorí telo. Myseľ ťa donúti cvičiť 4-5 hodín denne. Je to myseľ, ktorá vizualizuje, ako bude telo vyzerať ako finálny produkt. Tím môže človek pracovať s radosťou. To je dôležité.

„Myseľ je limit. Pokiaľ vaša myseľ uverí faktu, že niečo dokážete, tak to dokážete, ak tomu veríte na 100%.”

Trocha motivácie

Nezáleží na tom, čo vedia ostatní. Vy viete, že predstavovaním si samého seba ako filmovú hviezdu, vám bude fungovať presne podľa vašej vízie. Musíte mať jasnú víziu toho, čo chcete byť a ste schopní vynaložiť trochu úsilia, ktoré je potrebné k premene vašej vízie do reality.

„Ak chcete premeniť víziu na realitu, budete musieť do toho dať 100% a nikdy neprestať veriť vo svoj sen.”

Pevná vôľa nakoniec prevýši všetko. Preto by sme nemali používať slovo nemožné. Vždy som počúval sám seba a povedal si, že áno môžem. Musíte mať veľkú vášeň preto, čo chcete. Svoj cieľ musíte nasledovať a je jedno či je veľký, alebo maličký. Pokiaľ tomu neveríte, kto iný bude veriť za vás?

„Bolesť, ktorú cítite dnes, bude sila, ktorú pocítite zajtra.”

To je princíp, ako sa stať slávnym hercom. Začnite chodiť každý deň na hodiny herectva. Snažte sa prekonať svoj prízvuk. Venujte tomu veľké množstvo času a pevnej vôle. Vizualizujte si v čom chcete hrať a čím chcete byť. Mnoho ľudí povie, že sa to nepodarí, pretože nemajú prízvuk, ich meno sa nedá vysloviť. Kto to dokáže správne vysloviť? Vy to viete! Nezáleží na ostatných, pretože vy to viete.

„Myseľ je naozaj neuveriteľná. Než som vyhral svoj prvý titul Mr.Universe, chodil som okolo súťaže, ako keby som ju ovládol. Vyhral som ju v mojej mysli toľko krát, až nakoniec bola trofej skutočne moja.”

Dôležité je si položiť otázku. Aká je jediná vec, ktorú môžem urobiť ihneď, v ktorej som skutočne dobrý a poslúži mojim cieľom? A to akokoľvek nepriamo? Pre Arnolda bola odpoveď bodybuilding. Svaly mu dodali sebadôveru. Tým mu vytvorili cestu do Ameriky. Keď uspel v kulturistike, dostať sa do filmu bolo pre neho podstatne ľahšie.

„Nemôžete vyliezť po rebríku úspechu s rukami vo vreckách.”

Záver

Ako vieme, Arnold skutočne dokázal preraziť v Holywoode. Stala sa z neho jedna z najväčších ikon akčných filmov v 80-tych až, 90-tych rokoch. K tomu mu pomohol film Terminátor. Herecké úspechy mu zabezpečili značný majetok. No to mu nestačilo. Za ďalší veľký cieľ si stanovil politiku.

„Najhoršia vec, ktorú môžete urobiť, je byť ako všetci ostatní. To neznášam.”

Ten sa mu tiež podarilo splniť. V dvoch volebných obdobiach po sebe ho Američania skutočne zvolili za guvernéra Kalifornie. Politikom bol od roku 2003 do roku 2011. Potom sa venoval natáčaniu ďalších filmov a tiež napísal knihu.

Vždy sníval o mocných ľuďoch. Zaujímal sa o ľudí, ktorí ostanú v pamäti ľudí po stovky rokov. Chcel byť takým istým, ako oni. A dokázal sa medzi nich dostať z úplného dna.


 

Ak sa vám článok páčil, podeľte sa s ním aj s ostatnými. Zdieľajte ho!

Páči sa vám reflektor812? Dokážte to!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *